Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Prečo bonitní investori zarábajú viac? Tajomstvo nie je len v produktoch

Investovať sa dá s pár desiatkami eur. Niektoré investičné príležitosti však vyžadujú až päťmiestne sumy. V čom sú rozdiely? Dokáže aj malý investor zarobiť dobré peniaze, alebo skutočné príležitosti v investičnom svete prajú len bohatým?

Od 20 euro aj od 100-tisíc

Každý investor začína v princípe rovnako. Hľadá zhodnotenie vyššie ako hra na istotu termínovaného vkladu. Prvou voľbou sú podielové fondy. Prístupné sú bez rozdielu majetku, ktorým investor disponuje.

„Podielové fondy predstavujú alternatívu k sporiacim účtom v bankách alebo k termínovaným vkladom. Aj tu, ako pri každej investícii platí, že čím vyššie riziko, tým vyšší potenciálny výnos,“ hovorí Lenka Vargová zo spoločnosti IAD Investments. Znášajú ho bohatí aj malí investori rovnako.

Rovnako ako aj zhodnotenie je rovnaké pre každého. Pravdou však je, že už tu narážame na prvý rozdiel. Výnos päť percent zo sto eur je úplne iná čiastka ako zo 100 tisíc. Preto aj pri rovnakom produkte zarábajú bonitnejší viac ako menší investori.

„V prospech majetnejších klientov hovorí tiež koncept zloženého úročenia, keď z väčšieho investičného objemu síce pri rovnakej investícii zarobia rovnaké percento ako menej majetný klient, avšak v absolútnom peňažnom vyjadrení môžu byť konečné výsledky diametrálne odlišné,“ počíta Peter Margetiny, špecialista stratégie a predaja VÚB Asset Management

Rozdiel je v servise a poplatkoch

„Menší investor môže investovať do rovnakých produktov ako veľkí investori. Nepotrebuje na to veľké peniaze. Dokonca si môže veľmi ľahko nastaviť portfólio, ktoré svojim výnosom môže pokoriť výnos indexov MSCI World alebo S&P500. Klientovi na to stačí technicky 30 eur mesačne,“ hovorí Jaroslav Ilek regionálny riaditeľ Fincentra, avšak dodáva, že bonitnejší získava výhodu:

„Pri vyšších sumách je na tom klient samozrejme lepšie. Má veľmi pestré široko diverzifikované portfólio, pravidelné konzultácie k vývoju investície v neobmedzenom počte v priebehu celého roka, aktívnejšie riadené portfólio ako bežný klient.“

„Pri vyššom objeme jednorazového i pravidelného kapitálu je možné uplatniť výraznejšie zľavy na poplatkoch, čo je jeden podstatný rozdiel. A ten druhý, vyšší objem kapitálu umožní kvalitnejšiu diverzifikáciu nielen v zmysle voľby investičných nástrojov, ale najmä diverzifikáciu v čase,“ dodáva Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra. To predstavuje nielen finančnú výhodu.

Rozdielni investori majú rozdielne priority

Investičné možnosti nekončia podielovými fondmi. Práve naopak. Tie tvoria len štartovaciu čiaru. „Ak hovoríme o fondových riešeniach, čo je podľa môjho názoru dobré riešenie pre každého investora, tak aj drobný investor sa vie dostať k väčšine produktov, aké používajú aj veľkí investori,“ hovorí Petr Hechtberger, investičný poradca a finančný sprostredkovateľ Fincentra.

„Reálne riešenia investícií sú samozrejme iné pre každú z týchto skupín. Drobný investor väčšinou začína tvoriť finančnú rezervu, alebo chce zhodnotiť úspory. Väčší investor často kladie väčší dôraz na ochranu už nadobudnutého finančného majetku, ako na jeho masívny rast, alebo sa napríklad zaujíma o investície s pravidelným vyplácaním výnosu,” dodáva P. Hechtberger.

To znamená, že sa nepotrebuje hrnúť do rizika s vidinou rýchleho zhodnotenia. Obíde podvodné investície, alebo pochybné investičné vody. Na druhej strane vie, že niektoré investície si žiadajú čas a nerobí unáhlené rozhodnutia.

Investičná liga pre bonitnú klientelu

S vyšším investičným kapitálom klienta rastú aj možnosti špecifických riešení. Od exotických investícií na Kube až po vytvorenie osobitného investičného fondu s vlastnou stratégiou.

Často je nutné brať do úvahy aj podmienky samotných investičných produktov. „Niekedy je potrebné spĺňať požiadavky samotných tvorcov týchto fondov, prípadné legislatívne požiadavky, ktoré nastavujú minimálnu investíciu investora, napríklad na 50 tisíc alebo 125 tisíc eur,“ hovorí Igor Gogoľ, produktový manažér Across Private Investments.

„Mnohé investičné riešenia si vyžadujú vyšší vstupný kapitál, či už z pohľadu regulácie alebo pre vyššie nominálne hodnoty, napríklad nominál 100-tisíc pre nákup jedného dlhopisu, cena veteránu, cena numizmatických zbierok a podobne,“ hovorí o investičných možnostiach, ktoré sú za hranicou malých investorov Milan Janásik z J&T Banky.

Vyššia investovaná suma je tak isto zaujímavejšia aj pre tých, ktorí investície spravujú. „Príkladom je investičný fond, ktorý poskytuje kubánskej vláde a podnikom prístup k zahraničnému kapitálu. Takýto fond prináša výnosový potenciál ďaleko za hranicami dosiahnuteľnými v podmienkach Európskej únie. Ďalším príkladom by mohol byť fond, ktorý stavia na výkyvy počasia na americkom kontinente. Ročný potenciálny výnos pri takýchto investíciách presahuje desiatky percent,“ hovorí I. Gogoľ o možnostiach pre bonitnejšiu klientelu.

„Pre majetnejších ľudí existuje tiež možnosť investovať svoje prostriedky napríklad do hedžových fondov, kde minimálna investícia začína spravidla od 50 tisíc eur, avšak takýto typ investovania je na Slovensku ešte stále málo rozvinutý,“ hovorí P. Margetiny.

Stratégia zarába najviac

„Bonitnejší klienti disponujú väčším majetkom a z toho dôvodu sa ich pohľad na riziko samozrejme odlišuje od klientov s nižším finančným obnosom,“ konštatuje P. Margetiny. Na jednej strane si môžu si dovoliť podstúpiť vyššie riziko, ale rovnako nechať svoje peniaze pracovať dlhšie obdobie. Bonitnejší investori zarábajú viac aj preto, že vedia, ako fungujú trhy a pristupujú k nim lepšie, ako malí investori.

„Bonitnejší investor má väčšie možnosti podstúpenia rizika, najmä tým, že si môže dovoliť nechať peniaze pracovať bez predčasného výberu, pretože má väčšie finančné rezervy. Pravdepodobne tiež dokáže generovať pravidelne väčší tok príjmov, čo mu opäť dopomáha k možnosti viac zariskovať s existujúcimi úsporami. Menší investor musí mať na pamäti aj potrebu tvoriť finančnú rezervu vo veľkosti nevyhnutných výdavkov na tri až šesť mesiacov,“ vysvetľuje rozdiel Matej Varga, vedúci riadenia investícii v PPSS Poštovej banky.

Zároveň je bonitnejší klient často konzervatívnejší. „Investuje s rozumom, diverzifikuje, nikde sa neponáhľa a vždy drží v portfóliu veľkú časť hotovosti. Našich klientov vedieme k tomu, aby mali v portfóliu fyzické nehnuteľnosti na prenájom, akciové a dlhopisové ETF fondy a ďalšiu časť tvorí hotovosť. Nikdy neinvestujú všetko a vďaka tomu môžu využívať príležitosti na trhu,“ hovorí J. Ilek

„Menší investori sú častokrát odvážnejší, naháňajú veľké výnosy, menej diverzifikujú a držia veľmi málo hotovosti. Vo svojej podstate to vystihuje ich rozdielny prístup k investovaniu,“ dodáva.

Hoci majú bonitní klienti širšie možnosti a aplikujú vhodnejšie stratégie, nie sú to len tieto predpoklady, ktoré im zarábajú. Je to aj rozdielny prístup k peniazom, v porovnaní s drobnými investormi. Zmena prístupu preto môže aj z malého investora spraviť bonitného a otvoriť mu nové možnosti. Pretože aj v investovaní platí, že dobré príležitosti patria dobre pripraveným.

Jedna odpoveď na “Prečo bonitní investori zarábajú viac? Tajomstvo nie je len v produktoch”

  1. Ema píše:

    Zarábajú viac aj preto, že majú lepších finančných poradcov. Afluenti musia odháňať ponuky na spravovanie ich majetku. Logicky sa tak dostanú k riešeniam, o ktorých retail klienti nevedia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial