Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Prečo Európe nehrozí explózia nezamestnanosti podobná tej v USA

Koronavírus zdevastoval globálnu ekonomiku. Napriek tomu, že v Európe, ako aj v USA, pandémia napáchala obrovské hospodárske škody, na oboch brehoch Atlantiku si vyžiadala diametrálne odlišné obete z pohľadu nezamestnanosti.

Kríza vyprodukovala v USA armádu nezamestnaných

V USA koronakríza za 11 týždňov spôsobila stratu 42,5 milióna pracovných miest. Počas najhorších časov predstavoval týždenný prírastok nových nezamestnaných takmer sedem miliónov. Za minulý týždeň to bolo už „len“ 1,8 milióna. Počet nových nezamestnaných sa tak postupne znižuje, no i tak je to stále tri krát toľko, než v najhoršom týždni počas finančnej krízy z roku 2008.

Miera v nezamestnanosti už v USA dosiahla rekordných 20 percent, kým tesne pred prepuknutím krízy, vo februári, to bolo len, tiež rekordného 3,5 percenta.

Európska nezamestnanosť sa takmer nezmenila

Situácia v Európe je diametrálne odlišná. Nezamestnanosť v EÚ dosiahla v apríli  6,6 percenta, keď vzrástla z marcového 6,4 percenta. Čísla sa samozrejme líšia medzi krajinami. K americkým hodnotám sa z diaľky približuje Španielsko s nezamestnanosťou 14,8 percenta (nárast z 14,2 %). To však malo problém s pracovným trhom už pred krízou.

Počet ľudí bez práce v takom Nemecku sa však stále udržiava na minime – 3,5 percenta. Na Slovensku vzrástla nezamestnanosť v apríli na 6,8 percenta z marcového 5,6 percenta.

V čom je rozdiel medzi EÚ a USA

V čom je teda rozdiel? Prečo sa Európe darí zvládnuť krízu na prvý pohľad lepšie ako USA? Napáchal koronavírus v EÚ menšie ekonomické škody ako v Spojených štátoch?

Očakáva sa, že HDP eurozóny klesne tento rok o „bezprecedentných“ takmer osem percent. Podobné číslo (7.2 %) sa očakáva aj v USA. Obe ekonomiky teda utrpia rovnako závažný hospodársky šok.

Rozdiel medzi nimi je však v systéme štátnej podpory zamestnanosti. Kým americký trh práce je veľmi pružný a pre firmy nie je problém zamestnancov rýchlo prepustiť a potom znova najať, európske vlády sa snažia udržať ľudí vo firmách na pracovných pozíciách čo najdlhšie.

Dotovanie pracovnej sily vo firmách

V Európe je rozšírený systém na Slovensku známy pod pojmom kurzarbeit. Ide o dotovanie pracovníkov na ich miestach prostredníctvom štátnych subvencií. Štát firmám prispieva na časť mzdy zamestnancov výmenou za to, že tie ich ani v ťažkých časoch neprepustia. V Nemecku tak štát prispieva firmám na 60 až 67 percent nákladov na mzdy. Na Slovensku je jednou z foriem podpory po splnení podmienok dotácia vo výške 80 percent priemerného zárobku zamestnanca, najviac však 880 eur mesačne.

Rozdiel v číslach nezamestnanosti medzi USA a EÚ teda nehovorí nič o stave ekonomiky. Európske dotácie udržiavali v apríli umelo v práci až 42 miliónov pracovníkov. Išlo o 27 percent pracovnej sily. Kým teda Američania poberajú podporu v nezamestnanosti od úradov práce, Európania dostávajú dotované mzdy zo štátneho rozpočtu. Podobná situácia – oba tábory nič neprodukujú.

Pripravení opäť produkovať

Napriek tomu je európsky systém lepší. „Schéma kurzarbeit je neuveriteľne efektívna pri tlmení prvotných dopadov ekonomickej krízy,“ povedal pre CNN ekonóm Dutsch Bank Bert Colijn. „Pomáha ekonomike ozdraviť sa po oživení dopytu oveľa rýchlejšie,“ dodáva. Európski pracovníci sú tak po kríze bezprostredne pripravení pokračovať v práci, ktorú dobre poznajú a pre firmy, ktoré majú radi.

Americké podniky, na rozdiel od tých európskych, však budú musieť po kríze začať s náborom nových pracovných síl a ich tréningom. Firmy tak po kríze nebudú také ako do nej vstupovali. Rozbeh bude pre ne oveľa náročnejší.

Aj preto analytici z Moody’s Analytics, a rovnako tak z Oxford Economics, predpokladajú, že nezamestnanosť v USA do konca tohto roka neklesne pod desať percent. Hoci teda dávky v nezamestnanosti, ako aj dotácie na zachovanie pracovných miest, stoja verejné financie nemalé peniaze, zdá sa, že európsky systém vytvára lepšie predpoklady pre oživenie ekonomiky po kríze než ten americký.

Jedna odpoveď na “Prečo Európe nehrozí explózia nezamestnanosti podobná tej v USA”

  1. investor píše:

    To je asi jediný ekonomický parameter, v ktorom je na tom USA horšie ako Európa… :-))))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial