Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Prečo opäť vlastniť zlato?

V súčasnosti sa každý deň v investičných článkoch píše o nákupe zlata či iných drahých kovov. Zosumarizujme si, prečo je dôležité drahé kovy vlastniť. Netvrdím, že zlato či striebro pôjdu hore, z dlhodobého pohľadu ma zaujíma či sú moje peniaze chránené. Preto hovorím o zlatom poistení.

Je bežné, že každý normálne uvažujúci človek si poistí auto, dom či vlastný život, aby eliminoval prípadne komplikácie. Možno až príliš často opakovaná téma o zlate či striebre v nás vyvoláva averziu. Možno to niekoho už otravuje. Priznám sa, že u mňa to tak bolo donedávna. Totiž pri hľadaní vhodných investícií rozmýšľam v predstihu, čo môže nastať. Zlato bolo pre mňa nezaujímavé z hladiska obchodného systému, ktorý realizujem. Štruktúra rastu ceny bola príliš rýchla a nadhodnotená. Čakal som na korekciu a obnovenie trendu.

Pravdou je, že nič netrvá a nefunguje večne a nič nie je isté na 100%. Úspešní obchodníci a podnikatelia si to uvedomujú, a preto rozmýšľajú (špekulujú) minimálne 2 až 3 kroky dopredu. Rozmýšľajú radšej ako šachisti, než aby sa oddali slepej dôvere v náhodný výsledok ako gambleri.

Skúsim vám heslovite narčtnúť dôvody prečo vlastniť zlato a striebro: 

 • V prvom rade ide o poistenie pred prípadným krachom súčasného peňažného systému. Ten by mohol padnúť kvôli vysokým štátnym dlhom a zlému šafáreniu politikov so štátnou kasou, kvôli rozmaznanosti západnej civilizácie, ktorá si momentálne a môžem tvrdiť, že dočasne, užíva nekresťansky nadštandartné podmienky sociálnej politiky.
 • Čoraz viac silnie tlak na blížiacu sa globálne koordinovanú uvoľnenú monetárnu politiku. Môžu tak urobiť a už tak samozrejme aj robia – Čína, Japonsko, Európa a USA. Uvoľnená monetárna politika je jedným z možných krokov centrálnych bánk, aby pomohli slabej a problematickej ekonomike toho ktorého štátu.
 • Nízke úrokové sadzby motivujú investorov vyhľadávať ziskovejšie trhy, pretože úroky na bankových produktoch nepokrívajú infláciu. Tým sa znižuje kúpyschopnosť úspor.
 • Neodškriepiteľná historická úloha zlata a striebra v peňažnom systéme.
 • Ultimátne dlhodobí investori, akými sú centrálne banky, nakupujú zlato. 
 • Diverzifikácia štátnych rezerv od amerického dolára.
 • Neustále sa zvyšujúce ťažobné náklady. Treba vŕtať hlbšie do ťažšie dostupných ložísk.
 • Z pohľadu technickej analýzy – už 12 mesiacov trvajúca korekcia počas ktorej došlo k redistribúcii ziskov a strát, bola ukončená v posledných týždňoch vyformovaním úrovne supportu (okolo 1520). S vysokou pravdepodobnosťou sa ukončila fáza redistribúcie a začína sa fáza nakupovania zlata. Na vytvorenie nového trendu smerom hore je potrebné vidieť Higher Highs a Higher Lows (vyššie vrcholy a vyššie dná). Toto je už realitou ako sme sa dostali nad 200 MA (kĺzavý priemer ceny za posledných 200 dní, populárny nástroj investorov).
 • Sezónnosť zlata je štatisticky dôležitá. Za posledných 11 rokov má zlato tendenciu najviac rásť v druhej polovici roka, najmä od augusta.
 • Maximálny pesimizmus prináša mimoriadne zisky. Spomeňte si aké skvelé zisky priniesol rok 2008.
 • Návrat investorov z dovoleniek a hľadanie vhodného umiestnenia pre svoje prostriedky.
 • Časovanie trhu (načasovanie nákupu a predaja). Keď Vám bude niekto nahovárať, že sa trh časovať nedá, spomeňte mu ľudí, ktorí celý život pasívne posielali peniaze na svoj investičný účet a rok pred dôchodkom ich trhy poklesli o 80%. Nech je pasívny prístup učebnicovou lekciou.
 • Geopolitické napätie na Blízkom východe. Západnej civilizácii neprispôsobivý Irán a potenciálna hrozba jeho jadrovej politiky straší svet. Zlato a striebro sú opäť aj v tomto prípade bezpečným prístavom.
 • Úloha zlata pri riešení dlhovej krízy v eurozóne. Používanie zlata ako kolaterálu by znížilo úrokovú mieru z dlhopisov (tzv. kupóny) a pomohlo pri znížení nákladov za dlh.

Autor je trading mentor spoločnosti Pevoni – Trading Academy, ilustračné foto: sxc.hu.

2 odpovede na “Prečo opäť vlastniť zlato?”

 1. Pavel Jan píše:

  Tím je systémová vada současné tvorby a oběhu peněz. Její odstranění je vyspravením díry v člunu. Snížení rozežranosti politiků a bankéřů je jen vylévání vody kyblíkem.

  • Mgr. Peter Voštinár píše:

   Súhlasím. Prinieslo by to však zmenu politického a ekonomického systému a vôbec bežného života, na ktorý sme teraz zvyknutí. Preto hovorím o „rozmaznanosti západnej civilizácie“, pretože naozaj celý západný systém je postavený na nadmernom míňaní za tzv. výdobytky trhovej ekonomiky a demokracie ako sú sociálny systém, zdravotníctvo a podobne. Zníženie rozožranosti politikov a bankárov ako píšete pán Pavel (a súhlasím) bude nedostatočné a skôr to bude o odchode od „zväzujúceho zvyku“ dnešného bežného života. Pokusy odstrániť zvyk nadbytku a „rozmaznanosti“ však privedie západnú civilizáciu s vysokou dávkou pravdepodobnosti do nepokojov, demonštrácií, masový protestov ai. Nepomôže vysvetľovanie. Obávam sa, že dav nie je a nebude natoľko vyzretý, aby to chcel chápať. Ďakujem za komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *