Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Prečo sa oplatí vložiť peniaze do investičných fondov mBank

podielové fondy

Najväčšia internetová banka na Slovensku mBank má na konte viacero prvenstiev. Jedným z nich je aj spustenie prvého samoobslužného, moderného a online supermarketu investičných fondov – mFondy. Investovanie sa tak dostalo na úplne nový level.

Klienti môžu investovať odkiaľkoľvek, kde majú prístup na internet, pričom minimálna investícia predstavuje len 15 eur. V súčasnosti už supermarket využíva takmer tri tisíc klientov mBank, ktorý za 14 mesiacov existencie služby zhodnotili svoje peniaze v priemere o 6,93 percenta p.a.

Investovanie  pre  lepšiu budúcnosť

So zvyšovaním finančnej gramotnosti, si čoraz viac klientov uvedomuje aj potrebu vytvárania rezervy na neočakávané udalosti, ako aj jej vhodné zhodnotenie. V súčasnej dobe nízkych úrokov na účtoch v bankách a rastúcej inflácie však k nasporenej sume pribudne v lepšom prípade pár eur, v horšom sa jej hodnota z dôvodu inflácie prevyšujúcej úroky ešte zníži.

Dôvodov prečo investovať napríklad do fondov je hneď niekoľko. Sú zaujímavou alternatívou pre bežného investora a majú potenciál vyššieho výnosu ako je miera inflácie, čiže reálneho zhodnotenia peňazí.  Patrí medzi ne napríklad tiež široký výber investičných stratégií, či profesionálna správa fondu. O ďalších výhodách sa môžu klienti dočítať v článku – Prečo investovať do podielových fondov.

mBank navyše vzdeláva svojich klientov v tom, ako sa stať dobrým investorom prípadne ako sa vyhnúť najčastejším chybám formou seriálu o investovaní.

Fondy v ponuke mBank sú otvorené investičné fondy, čo pre klienta znamená, že môže kedykoľvek do fondu vstúpiť a zároveň aj svoju investíciu v prípade potreby kedykoľvek odpredať. Klient má peniaze po odpredaní fondov na svojom bežnom účte v priebehu niekoľkých dní.

Online investovanie v mBank

Na využívanie produktu mFondy je potrebné, aby potenciály investor bol klientom mBank, teda mal otvorený bežný účet a aktívny prístup do internet bankingu. Otvorenie investičného účtu totiž prebieha online priamo v ňom. Súčasťou žiadosti je investičný dotazník,  na základe ktorého mBank posudzuje aké investičné fondy sú pre klienta primerané z pohľadu rizika a investičného horizontu. Bezprostredne mu do správy v internet bankingu putuje pripravená zmluva, ktorú jednoducho podpíše autorizačnou SMS správou. Od tohto momentu je už účet aktívny a klient ho môže plnohodnotne využívať.

Kúpou investičného fondu sa investorovi automaticky vytvára vlastné portfólio, v rámci ktorého má názorne zobrazené jeho zloženie a vývoj za rôzne časové obdobia, ako aj váženú mieru návratnosti. Pri jednotlivých fondoch sa klientovi zobrazujú priamo na vývoji fondu jeho transakcie, čiže môže sledovať, ako sa jeho investícia vyvíja v čase.

Všetky údaje počnúc dôležitými dokumentmi, ako prospekt fondu, či kľúčové informácie pre investorov, až po stručné investičné zameranie fondu, či váženú mieru návratnosti má klient priamo v internet bankingu. Investor tak má neustály prehľad o vývoji svojej investície.

Začať sa dá už s 15 eurami

V mBank môžu klienti investovať už od 15 eur, takže aj menej skúsený investor môže zistiť na vlastnej koži, ako jednoducho zhodnotiť svoje peniaze, prípadne pravidelným investovaním malých súm nahromadiť kapitál do budúcna. Ak chce niekto investovať, stačí, že je prihlásený vo svojom internet bankingu. Samotnú investíciu vybaví raz-dva.

Investovanie so sebou prináša aj riziko

Rizikom sa v investovaní rozumie neistota budúceho výnosu a s tým spojená možnosť, že hodnota investície môže v priebehu času klesať. Platí však pravidlo – čím vyšší zisk chcete mať, tým väčšie riziko musíte podstúpiť. Investovanie je dlhodobá záležitosť. Čím dlhšie peniaze pracujú, tým viac sa znižuje pravdepodobnosť volatility (kolísania) investície.

Ponuka, z ktorej si vyberie každý

Ponuku investičných fondov mBank aktuálne tvorí už viac ako 20 investičných fondov s  rôznym zameraním. Klienti mBank tak majú veľa možnosti diverzifikácie (rozdelenia) svojich investícií, nielen vzhľadom na druh cenných papierov, do ktorých tieto fondy investujú, ale aj vzhľadom na geografické hľadisko (Európa, Ázia, Svet, Rusko, Čína,…), či fondy s rôznym sektorovým zameraním.

Fondy poskytujú dve  renomované správcovské spoločností: BNP Paribas Asset Management a NN Paribas Investment Partners. Tie sú súčasťou silných medzinárodných finančných skupín a majú v oblasti investovania dlhoročné skúsenosti. Klienti, ktorí využívajú službu mFondy, v priemere investujú do štyroch fondov, čo napovedá, že znižovanie rizík formou diverzifikácie zohráva významnú úlohu pri riadení ich portfólia.

ČI: 13072018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *