Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Prečo si nemusíme robiť z nízkeho finančného majetku Slovákov až takú ťažkú hlavu

Médiami pred nedávnom prebehla správa o nízkom finančnom majetku Slovákov v porovnaní s ostatnými krajinami regiónu. Ide o chronicky známy fakt. Je však niekoľko dôvodov, pre ktorý si z neho až takú ťažkú hlavu robiť nemusíme.

Analytici varujú pred prílišným zadlžením Slovákov. Podľa štúdie Allianz Global Wealth Report 2018 prestavuje priemerný dlh pripadajúci na jedného obyvateľa Slovenska 7 437 eur. V pomere k osobným finančným aktívam, čo sú všetky bankové úspory, poistky, či cenné papiere, tvorí dlh až 54 percent. Je to najviac v regióne strednej a východnej Európy. Priemerná hodnota je 31 percent. Tento rozdiel znie hrozivo, no len na prvý pohľad.

Budovanie majetku

Slováci síce dlžia veľa a ich čistý finančný majetok (po odrátaní dlhu) dosahuje len 6 255 eur, čo je po Rumunsku (4 878 eur) najmenej v regióne, štatistika však nezohľadňuje nefinančný majetok. Práve v ňom Slováci vynikajú. Ide o nehnuteľnosti, byty a domy určené na bývanie. Až deväť z desiatich domácností na Slovensku žije vo vlastnom. Po Rumunsku, kde je to až 96 percent ľudí, nebýva v prenájme najviac domácností v Európe.

To je prvý dôvod, pre ktorý nemusíme brať finančné štatistiky až tak tragicky. Úvery, ktoré sa v nich odzrkadľujú ako pasíva, totiž smerujú do nehnuteľného majetku, ktorý v štatistikách obsiahnutý nie je. Slovenské domácnosti teda nie sú až tak chudobné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Je pravda, že nehnuteľnosti sú náchylné na trhové výkyvy a pád realitného trhu, by mohol našincov zabolieť oveľa viac, ako národy, ktoré žijú v prenájmoch, Slováci sa však rozhodli, že bývanie vo vlastnom je pre nich atraktívnejšie, ako bývať v prenájme. Aj to je tvorba majetku. Hypotéky sa jedného dňa splatia a z dlhu sa stane aktívum.

Na druhej strane je fakt, že zadlženie slovenských domácností veľmi rýchlo rastie. Už dnes sú najviac zadlžené v strednej v východnej Európe, keď ich dlh dosahuje 45 percent HDP. Regionálny priemer pritom predstavuje len 19,4 percenta. Slováci sa blížia k priemeru krajín západnej Európy, kde zadlženie domácností predstavuje až 74 percent HDP.

Úspešná penzijná reforma

Ďalším faktom, ktorý nás môže upokojiť, je pohľad na úspory v penzijných schémach. V regióne strednej a východnej Európy majú ľudia v penziách len 13 percent finančného majetku. Najmenej je to v Maďarsku. Slovensko však pozitívne vyčnieva. V penzijných fondoch majú Slováci až 26 percent finančných aktív. Dôvodom sú reformy, ktoré v niektorých krajinách prebehli a v niektorých nie.

Slovensko tu je svetlým príkladom. Druhý pilier bol síce viac krát zmenený, Slováci si však na svoje dôchodkové účty môžu posielať peniaze nepretržite už od roku 2005. Objem majetku tu dosahuje už deväť miliárd eur. Naopak v Poľsku a v Maďarsku boli úspory v penzijných schémach v minulosti čiastočne alebo úplne znárodnené. Nedôvera, ktorá tu po tomto kroku zavládla, ľudí odvtedy od ďalšieho sporenia odrádza. Slovensko sa tak ako jediná krajina regiónu blíži západnej Európe, kde majú ľudia v penzijných fondoch uložených 39 percent finančného majetku.

Čo ešte vyplýva zo štatistík

• Hrubé finančné aktíva (pred odrátaním úverov) dosahujú na Slovensku 13 692 eur. Slovensko sa tým umiestnilo na 35 mieste spomedzi 53 krajín, ktoré porovnával prieskum Allianz Global Weath Report 2019.

• Oproti minulému roku vzrástli hrubé finančné aktíva na Slovensku o 5,5 percenta, čo je viac ako v ČR (4,5 %) a v Poľsku (1,9%). V celej strednej a východnej Európe vzrástol finančný majetok vlani o 4,8 percenta.

• Globálne vlani objem finančného majetku klesol o 0,1 percenta. Ide o prvý pokles od krízy v roku 2008. Dôvodom bol najmä pád akciových trhov v štvrtom štvrťroku minulého roka. Pokles finančného majetku sa týkal najmä západnej Európy a Severnej Ameriky.

• Najväčší podiel majetku majú domácnosti nášho regiónu na bežných účtoch (45 %).

• V akciách, dlhopisoch a ostatných finančných nástrojoch majú 31 percent majetku.

• Zvyšok (24 %) pripadá na poistky a penzijné fondy.

2 odpovede na “Prečo si nemusíme robiť z nízkeho finančného majetku Slovákov až takú ťažkú hlavu”

 1. Alex píše:

  Sorry ale totalna hlupost !!!
  Vsetci co byvaju v HYPOTEKE byt NEVLASTNIA !! Byt vlastni realitna spolocnost a slovak ma holu r*t..
  Takze slovac nema NIC iba dlozobu.. !!

 2. Alex píše:

  Teda konkretne:
  „Až deväť z desiatich domácností na Slovensku žije vo vlastnom“ => NIE JE TAK Byt vlastni realitna spolocnost.
  „Slováci sa však rozhodli, že bývanie vo vlastnom je pre nich atraktívnejšie, ako bývať v prenájme.“ => NEROZHODLI boli nuteny lebo nemaju dostatok financii
  „Hypotéky sa jedného dňa splatia a z dlhu sa stane aktívum“ => JE PRAVDA ale 20 – 30 rokov ziju v dlhu s rizikom ze pridu o nehnutelnost
  „…je fakt, že zadlženie slovenských domácností veľmi rýchlo rastie“ => JE FAKT so vsetkymi rizikami..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial