Stvrtok 01. októbra. Meniny má Arnold

Prečo Slováci nemajú stále dosť peňazí

Svet je stále bohatší. Ani Slováci na tom nie sú v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami najhoršie. Peňazí by sme však mohli mať omnoho viac. Ak by sme s nimi vedeli správne narábať. Hlavným dôvodom, prečo Slováci nemajú viac peňazí, nie je ekonomika, ani politika, ale fakt, že o nich zle rozhodujú.

Svet zbohatol o 3 % , Slováci mohli aj viac

Nárast svetového bohatstva je globálny fenomén. Podľa analýzy Global Wealth report narástlo počas roka 2018 svetové bohatstvo o viac ako tri percentá. Aj Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa v otázke ekonomiky zaradili vyšší rýchlostný stupeň.

„Ak sa pozrieme na rozdelenie Slovákov podľa výšky celkového majetku sme na tom, oproti našim susedom v Európe, výrazne lepšie,“ hovorí Igor Gogoľ, produktový manažér Across Private Investments. „Žijeme v krajine, kde si nemusíme jeden druhému toľko závidieť,“ dodáva.

Zdroj: Across Private Investments

Zdanlivo sa zdá, že Slováci si finančne prilepšili. Rástli platy, aj ekonomika. Nerástli však výhodné investície. Podľa ukazovateľov od krízy v roku 2009 vzrástol finančný majetok priemerného Slováka o 40 percent. Ak by sme tieto výsledky pretavili do dobrých investícií, mali by niekoľkonásobne viac peňazí. Smutnou realitou totiž je, že samotné vklady v bankách vzrástli až o 230 percent.

„Znamená to jediné. Slováci veľmi neochotne presúvajú nové úspory mimo pohodlia bežných účtov. Za obavy tak platia postupnou stratou kúpnej sily svojich peňazí. A čo je ešte horšie, prichádzajú o možnosti efektívne svoje úspory zhodnotiť. Za rovnaké obdobie sa totiž finančné trhy zhodnotili o 224 percent,“ dodáva I. Gogoľ.

Výsledkom je, že Slováci majú omnoho menej peňazí, ako mohli mať. Ešte horšou správou je, že majetok im síce nominálne narástol, reálne však majú v peňaženkách peňazí stále menej.

Na úrokoch viac platíme, ako na nich zarábame

Za prvých šesť mesiacov tohto roka tak vzrástli úspory Slovákov v bankách o 1,3 mld. eur na 36,7 mld. eur, najviac z toho pripadá bežné účty. Až o 1,2 mld. eur. Z toho vyplýva, že Slováci svoj nárast príjmov, za ktorý vďačia ekonomicky dobrým rokom, nechávali na bežných účtoch namiesto investovania. Peniaze tak ostali prakticky bez zhodnotenia a nedokázali zarobiť často ani na infláciu. Preto na úrokoch nezarobili, ale naopak, vysoké úroky platili.

Čísla o majetku Slovákov totiž vyznievajú úplne inak, keď vezmeme do úvahy, že celkový objem úverov Slovákov v bankách v prvom polroku dosiahol 37,1 mld. eur. Čistá hodnota majetku našincov v bankách tak dosiahla historicky najnižšie číslo – mínus 400 mil. eur.

„Za toto obdobie zinkasovali Slováci na úrokoch od bánk približne 45 mil. eur v hrubom, čo v priemere predstavuje 0,25 percenta p.a. Na úrokoch z úverov zaplatili až 600 mil. eur, teda 3,25 percenta p.a.,“ upozorňuje Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments.

Vo výsledku to znamená, že požičasť si v banke je vždy drahšie, ako výnos z toho, čo banke požičiame. Banka si totiž vždy príde na svoje. Ak chce človek zarobiť na úsporách viac ako na dáva za úvery, musí sa poobzerať inde, ako na bankové pobočky.

Sporíme viac, ale nerozhodujeme sa správne

Zle nastavenú finančnú gramotnosť Slovákov dokladuje aj prieskum Slovenskej sporiteľne, ktorý realizovala spoločnosť IMAS International. Z neho vyplynulo, že ak by ste dali Slovákovi 750 eur, odložil alebo investoval by z nich 77 percent. Oproti vlaňajšku je to mierny nárast o tri percentá, avšak stále nie je dostatočný. Ak by ste podobnú sumu dali Čechovi, neminul by až 90 percent.

„Z prieskumu vyšlo, že Slováci by v prípade, ak by mali k dispozícii 750 eur, viac ušetrili ako hneď minuli. Len šesť percent opýtaných sa vyjadrilo, že by nič neušetrili. Ukazuje sa, že Slováci v tomto prípade viac myslia na budúcnosť ako na bezhlavé míňanie,“ vysvetľuje analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Finančná gramotnosť sa teda zlepšuje. Čoraz viac ľudí si uvedomuje nutnosť sporenia na úkor konzumu, avšak smerovanie peňazí nie je výhodné pre ich zhodnotenie. Z ďalšieho prieskumu Slovenskej sporiteľ totiž ďalej vyplynulo, že približne polovica Slovákov má neutrálny vzťah k investovaniu a štvrtina má voči nemu negatívne nastavenie. Približne 13 percent Slovákov je vyslovene ochotná riskovať v rámci investovania, 65 percent Slovákov je viac konzervatívnych.

Nedômyselný strach spôsobuje stratu

Väčšinu drobných investorov najviac desia výkyvy hodnoty ich investícií. Kolísavosť trhov je síce reálna, ale často omnoho menej hrozivá, ako keď na misky váh postavíme 0,25 úročenie termínovaného vkladu, 2,5 percentnú infláciu a úroky na úvere vo výške 3,25 percent. To predstavuje trvalý pokles majetku takmer na úrovni šesť percent ročne.

„Pokles trhov je pritom dočasný jav ktorý bol vždy prekonaný a trhy sa vždy vrátia naspäť a dosiahnu nové maximá. Ide len o jedno z množstva podstupovaných rizík a dá sa povedať, že najzanedbateľnejšie. Trhové riziko vždy pokorí čas,“ hovorí Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

„Štatistiky za posledných vyše sto rokov jasne hovoria, že napriek výkyvom, krízam a obavám o rozpad súčasného finančného systému dokázali investičné riešenia priniesť výrazne vyššie zhodnotenie v porovnaní so sporením a s prehľadom dokázali poraziť aj infláciu,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky a dodáva: „Prakticky všade na svete platí, že úročenie na bežných účtoch a zvyčajne ani na termínovaných vkladoch nedosahuje ani úroveň rastu cien.“

„Paradoxne nepodstúpiť žiadne riziko znamená najväčšie riziko. Úplne konzervatívna forma investovania znamená automaticky stratu. Pretože termínované vklady nezarobia ani na infláciu,“ dodáva Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra.

Správnym investovaním financií by totiž bolo možné nielen prekonať infláciu, ale vymazať úroky z úverov. Mnohé akciové, či indexové fondy za prvý polrok minulého roka totiž prekonali zhodnotenie 15 percent. Vďaka správnemu investovaniu by Slováci mohli mať omnoho viac peňazí, ako majú dnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial