Pondelok 10. augusta. Meniny má Vavrinec

Prečo Slováci stále neveria fondom? 7 najčajstejších mýtov o investíciách

podielové fondy

Bežné účty sa u Slovákov tešia stále veľkej obľube. Vklady na nich každým rokom rastú. Zhodnotenie na nich je pritom takmer nulové. Slovenské domácnosti majú na účtoch v bankách alebo v hotovosti až 61,3 percenta svojho majetku. Po Grécku je to najviac v Európe.

Na bežných účtoch majú Slováci dnes zhruba 16,7 mld. eur. Je to medziročne viac až o 13,5 percenta. Ich úročenie je pritom podľa štatistík NBS v priemere len 0,035 percenta. Spolu s termínovanými vkladmi predstavuje majetok Slovákov v bankách až 33,5 mld. eur.

Oproti tomu sa podielové fondy tešia oveľa menšej priazni. Členovia Slovenskej asociácie správcovských spoločností spravovali vlani drobným investorom investície v hodnote 8,3 mld. eur. No priemerný výnos tu predstavoval až 4,8 percenta.

Zhodnotenie v podielových fondoch je tak neporovnateľne vyššie, ako úročenie na bankových účtoch. Napriek tomu si Slováci na fondy zvykajú len veľmi pomaly. Každým rokom tam síce majetok priteká, no tempo je stále pomalšie ako prílev na bankové účty.

Prečo teda Slováci nevyužívajú fondy viac, ale stále ukladajú peniaze na účty v bankách? Prvou odpoveďou môže byť, že o tejto možnosti vôbec nevedia. Ďalšou je to, že o investíciách do fondov majú stále viacero pochybností. Pozreli sme sa preto na najčastejšie predsudky, ktoré bežní ľudia voči podielovým fondom a finančným investíciám majú.

1. Investovanie je príliš riskantné

Veľa ľudí si myslí, že investovanie je vždy riskantné. Negatívne burzové správy väčšinou vždy zaujmú predné miesta v médiách, no o výnosoch sa píše menej. Pravou pritom je, že finančné trhy sú v dlhodobom hľadisku vždy ziskové.

Navyše vložiť peniaze do podielového fondu riziko znižuje. Tým, že fond investíciu rozkladá do rôznych podnikov, odvetví, či regiónov, riziko výrazne klesá. Keď sa totiž človek rozhodne investovať napríklad do potravinárstva, správcovská spoločnosť daného fondu nenakúpi akcie len jednej firmy, ale viacerých spoločností v danom odbore. Krach jednej potom znamená posilnenie iných, ktorej akcie však vlastní fond tiež. Rozkladaním investície sa tak znižuje riziko poklesu.

Okrem toho si každý investor určuje mieru rizika sám. Svojim rozhodnutím si totiž volí druh finančného aktíva, do ktorého investuje (akcie, dlhopisy…) a dobu, na ktorú chce investovať. Čím dlhší horizont, tým riziko klesá.

2. Peniaze v podielových fondoch sú dlhodobo viazané

Toto tvrdenie platí len v prípade uzavretých fondov. Z otvoreného fondu môžete svoje peniaze získať späť kedykoľvek bez zadávania výpovednej lehoty – stačí predať svoje podielové listy. No neodporúča sa predávať ich bezhlavo.

3. Krátkodobé investovanie je nanič

Jediný časový horizont, ktorý rozhoduje o výhodnosti investovania, je ten váš. Stačí, keď budete investovať, kým peniaze nepotrebujete, a svoj podiel predáte, akonáhle potreba financií príde. Podielový fond dokáže investorovi pomôcť dosiahnuť aj krátkodobé finančné ciele.

Pri výbere fondu však treba zohľadniť aj odporúčaný minimálny investičný horizont. Je to obdobie, počas ktorého sa snaží fond maximalizovať zisk a minimalizovať riziká. Preto nie je vhodné krátkodobo investovať do dlhodobých fondov. Klient však môže rozdeliť svoje ciele na dlhodobé, strednodobé a krátkodobé a prispôsobiť im svoju investičnú stratégiu.

4. Investovanie je len pre bohatých a skúsených

Investor nerovná sa boháč. Aj keď človeku z výplaty zostane každý mesiac len malá suma, môže ju investovať. Počiatočný vklad fondov začína už pri sume 15 eur. Podielový fond združuje drobných investorov, ktorí nemajú sami dosť peňazí, aby ich dokázali rozumne diverzifikovať. Kolektívne investovanie im dáva možnosť vkladať peniaze aj do veľkých vecí. Dohliada pri tom na ne investičný odborník – portfólio manažér, ktorý dohliada, aby peniaze zarábali.

Preto, ak chce bežný človek začať investovať, nemusí byť vôbec finančný expert. O investície sa stará správcovská spoločnosť, ktorá je plná expertov. Tí sú odmeňovaní za profit, takže majú na úspešnosti investície rovnaký záujem ako drobný investor. To však neznamená, že aj drobný investor by sa nemal vzdelávať. Nemusí sledovať každodenný vývoj na finančných trhoch, mal by si však osvojiť základné pravidlá, podľa ktorých funguje finančný trh, aby sa vedel dobre rozhodovať. Pomôckou môžu byť vzdelávacie články v médiách, ktorých súčasťou je aj náš investičný seriál.

5. Keď skrachuje správcovská spoločnosť, prídem o všetko

Vôbec nie. Majetok fondu, teda jednotlivých investorov, a majetok spoločnosti, ktorá ho spravuje, sú prísne oddelené. V prípade zániku správcovskej spoločnosti, na peniaze investorov nikto nesiahne. Správa fondu sa presunie pod inú správcovskú spoločnosť a investor môže svoj podiel predať rovnako ako predtým. Navyše na činnosť správcovskej spoločnosti, ako aj na manažovanie jednotlivých fondov dohliada nie len depozitár fondu, ale aj národné a medzinárodne dohliadacie subjekty.

6. Podielový fond chce vysoké poplatky

Pri investovaní do fondov sa najčastejšie môže človek stretnúť s dvoma typmi poplatkom: vstupný a priebežný. Vstupný poplatok rentabilitu investície príliš neovplyvňuje, pretože sa platí len raz za celú dobu investovania. Priebežné poplatky sa platia ročne z celého objemu prostriedkov vo fonde. Výška poplatkov musí byť podľa zákona uvedená v dokumente Kľúčové informácie pre investorov a v Prospekte fondu. Odporúča sa preto sa s nimi vopred oboznámiť. Na trhu sú však ponuky, kde vstupné poplatky platiť netreba.

7. Zaberie to príliš veľa času

Kvôli podielovým fondom nie je už dnes potrebné chodiť do banky. Na trhu existujú aj online riešenia, kde sa dá však všetko vybaviť za pár minúť prostredníctvom niekoľkých kliknutí. Človek tak môže investovať odkiaľkoľvek, kde má prístup na internet.


Sponzorom investičného seriálu je mBank.

2 odpovede na “Prečo Slováci stále neveria fondom? 7 najčajstejších mýtov o investíciách”

  1. Melania Janigová píše:

    Fondy!!! Mala som vložené peniaze vo dvoch fondoch CSOB a asi po 5ich rokoch sa stále jeden z nich znižoval , tak nemalo význam pokračovať , zrušila som fond a dostala som menej peňazí ako som vložila.V druhom pokračujem ale o zisku nemôžem hovoriť.Pokračujem len preto , aby som dostala sumu ktorú som vložila. Keď som povedala pracovníčke, že beží sama reklama na fondy len pokrútila hlavou.

  2. ivan burtin píše:

    Tá páni má pravdu.Je to všetko oblbcak prodaksun.Len samé poplatky a zarába len správca a depozitar.Podielnik je vo fonde len dojnou kravu.Je to len biznis pre rôzne investičné skupiny.Všetci chcú iba na človeku zarobiť nič viac.Je to hnus táto dnešná chamtivosť a nenazranost.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *