Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Prečo sú komodity tak populárnou investíciou

Komodity sú vďačným aktívom začínajúcich investorov, ako i skúsených obchodníkov. Je ich možné držať len pár sekúnd, alebo i niekoľko mesiacov. Navyše komodity možno obchodovať cez širokú škálu derivátov. Čo ovplyvňuje obchodovanie s nimi a aké pri nich platia zásady sme sa pokúsili zhrnúť v nasledovnom článku.

Komodity sú suroviny, z ktorých sa vyrába všetko, čo okolo seba vidíme, a preto hrajú veľkú úlohu v našom živote. Trh s komoditami nás ovplyvňuje, či už ide o cenu za plnú nádrž benzínu, alebo za šálku kávy. Rozlišujeme tri skupiny komodít: kovy, poľnohospodárske komodity a energie.

Nakupovať sa dajú podobne ako akcie, či dlhopisy. Trh s komoditami však môže byť veľmi nestabilný a môže dochádzať k nemalým cenovým výkyvom. Preto by si neskúsení investori mali najprv vyhradiť čas a zoznámiť sa so všetkými rizikami obchodovania s týmto druhom aktív.

Obchodovanie s komoditami sa vyznačujú týmito štyrmi charakteristikami:

1. Politika: komodity ovplyvňuje politická situácia v mieste ich zdroja. Uvedomte si, že 65 % ropných zdrojov OPEC pochádza z krajín Blízkeho východu a 30 % kakaových bôbov sa pestuje na Pobreží Slonoviny. Geopolitické problémy v týchto regiónoch majú vplyv na ponuku a teda aj na ceny komodít.

2. Žiadny výnos: oproti akciám a dlhopisom nepredstavuje vlastníctvo komodít, vrátane zlata, žiadny stabilný príjem v podobe dividend alebo úrokov.

3. Cena a atraktivita komodít závisia od dostupnosti jednotlivých surovín. Na trhu s prevahou ponuky možno najnižšiu cenu nájsť na spotovom trhu, neskôr budú komodity drahšie. Postupom času dochádza k oslabeniu návratnosti investície vďaka tomu, že dochádza k negatívnym výnosom.

4. Prevoz a skladovanie sú ďalšie dve zložky, určujúce cenu hmotných komodít.

Komodity vyzerajú ako rizikové investície. Práve nestabilita trhu z nich však robí zaujímavý prostriedok obchodovania, ktorý vám môže, pri rešpektovaní všetkých zásad, priniesť zisk.

Prístup k trhu s komoditami, závisí od toho, aký typ investora ste. Firemné obchody, alebo obchodovanie s komoditami vo veľkom prebiehajú prostredníctvom komoditných búrz, napr. New York Mercantile Exchange (NYMEX) alebo London Metals Exchange (LME).

Ako vstupovať na trh s komoditami 

Ako drobní investori môžete síce nakupovať materiálne komodity, ale ak nechcete kúpiť len pár zlatých mincí, nie je to práve praktické, ak nemáte k dispozícii vhodné priestory, kam by ste mohli uložiť tonu olova alebo tanker ropy. Preto väčšina drobných komoditných investorov obchoduje na komoditných trhoch pomocou derivátov, napríklad ETF, futures alebo CFD.

ETF (Exchange-Traded Funds) sú fondy, ktoré sa obchodujú na burze v podstate rovnako ako akcie. Daný ETF obvykle sleduje konkrétnu komoditu alebo ich skupinu. Drobní investori si ich obľúbili preto, že prostredníctvom nich môžu obchodovať na trhu bez toho, aby museli podkladovú komoditu skutočne fyzicky vlastniť.

Jednou z najstarších foriem derivátov sú futures, ktoré sú ďalším obľúbeným nástrojom obchodovania s týmito aktívami. Futures kontrakty v minulosti s obľubou využívali farmári, ktorí tak mohli zabezpečiť cenu svojej úrody už v čase výsadby, a potom ju dodať na trh.

Ďalším obľúbeným derivátom sú CFD (kontrakty na vyrovnanie rozdielu), ktoré investorom umožňujú využiť oveľa menšie pozície na trhu. CFD sú často prvou voľbou pre drobných investorov. Investori na CFD zarábajú tým, že predpovedajú, akým smerom sa bude cena aktíva pohybovať.

Jedným z dôvodov, prečo futures, CFD a ETF získavajú stále väčšiu popularitu, je ich flexibilita a ďalej skutočnosť, že investori môžu využiť na dosiahnutie zisku ako rast cien, tak aj ich pokles. Medzi aktuálne najzaujímavejšie komodity patria: zlato, striebro, ropa a káva. Ropa v tomto roku pravdepodobne ešte porastie, ale opatrnosti v tejto oblasti nie je nikdy nazvyš.

Vďaka obchodovaniu s derivátmi môžete dosiahnuť vyššie výnosy, ale musíte tiež počítať s možnosťou mnohonásobne vyšších strát. Preto je vždy dobré vopred si určiť, ako veľkú stratu si môžete na určitú transakciu dovoliť a v prípade nepriaznivého vývoja situácie sa vedieť zastaviť, obmedziť straty a pokračovať až vtedy, keď ste si istí, že vami zamýšľaný obchod prinesie zisk.

Riaditeľ Saxo Bank pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *