Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Prečo ženy nevedú finančné firmy

ženy

Ženy sú vo vedení finančných firiem stále výnimkou. Financie sú mužským svetom a najvyšších pozíciách to platí dvojnásobne. Podľa celosvetového prieskumu netvoria ženy ani 15 percent manažmentu finančných firiem. No tam, kde sú, sa firmám darí lepšie. Dosahujú vyššie výkony a vedia sa lepšie prispôsobiť zmenám.

Na nižších stupňoch riadenia finančných firiem sa ešte dá hovoriť o rovnováhe v zastúpení pohlaví. No smerom nahor v organizačnej štruktúre sa podiel žien rapídne znižuje. Na pozícií senior manažér je ich zhruba 26 percent a v najvyššom vedení je v priemere len 15 percent žien. Uvádza to štúdia spoločnosti Mercer. Podľa spoločnosti Tilney Bestinvest ženy vo Veľkej Británii nevedú ani jeden z desiatich investičných fondov na britskom trhu.

Aké výhody má diverzita

Diverzita vo vedení firiem pritom podľa odborníkov prináša biznisu množstvo výhod. Podľa konzultačnej spoločnosti Catalyst dosahujú spoločnosti s najväčším podielom žien v riadiacich orgánoch, až o 21 percent vyššiu ziskovosť ako priemer. Naopak spoločnosti s najmenším podielom žien mali zisk oproti priemeru o 29 percent nižší.

ženy vo firmách

 

Je okrem toho dokázané, že investičné portfóliá, ktoré spravujú ženy prekonávajú výkonnosťou tie, ktoré vedú muži. Dôvodom je to, že ženy sa pri rozhodovaní riadia inými motívmi. Kým u mužov je prirodzenou snahou súťažiť a byť lepší ako konkurencia, u žien je cieľom stabilita a zdravo podstúpené riziko. Portfólia mužov sú tak vystavené vyššiemu riziku, kým tie „ženské“ sa vyznačujú nižšou volatilitou.

Podľa psychológov sa muži pri rozhodovaní o investíciách viac spoliehajú na svoju intuíciu. Naopak ženy si potrebujú rozhodnutie viac naštudovať a premyslieť. Medzi klientmi Saxo Bank v regióne strednej a východnej Európe, dosiahli ženy v priemere vyššie zisky ako muži. Zaujímavé napríklad je, že ženy ľahšie ako muži potláčajú nutkanie „vyhrať“ späť svoje predchádzajúce straty.

Výhody diverzity sa samozrejme nevzťahujú len na ženy, ale aj na etnickú príslušnosť, či krajinu pôvodu riadiacich pracovníkov. Neznamená to však, že len ženy, či iné etniká by boli samé o sebe lepšími investormi, či manažérmi. Prínos je v tom, že v rozhodovacom procese je zapojených viacero rôznych pohľadov. Rozhodnutia tak menej podliehajú skresleniam, keď všetci zúčastnení zdieľajú rovnaký názor. Zvyšuje to zároveň aj diverzitu pracovníkov v tímov – prijímacie konania sú viac vyvážené.

Málo sebavedomé ženy

Prípady žien vo vedení bánk a investičných spoločností sú stále veľmi ojedinelé. Šéf spoločnosti Amundi Yves Perrier nedávno pripustil, že jeho nástupcom by sa mohla stať žena. Pre londýnske vydanie Financial News dokonca povedal, že by bol rád, keby bola ďalším šéfom tejto francúzskej investičnej spoločnosti žena. „Musíme dať rovnaké šance tak ženám, ako aj mužom,“ uviedol.

Y. Perrier tak však len odpovedal na otázku, prečo sú dnes medzi 26 členmi najvyššieho vedenia firmy len štyri ženy. Vysvetlil, že dôvodom nižšieho zastúpenia žien vo vedení finančných firiem je nižšia sebadôvera. „Nebude ľahké nájsť vhodnú kandidátku, pretože muži sú často oveľa viac sebavedomí,“ uviedol.

„Keby sme sa opýtali mužov, či by zvládli úlohu šéfa Amudni, len v Paríži by kladne odpovedalo možno 200 mužov. Keby sme sa však opýtali to isté žien, neviem, či by sme  našli jednu jedinú,“ uviedol.

V súčasnosti na vysokých pozíciách v Amundi pracuje len 18,4 percenta žien. Zastávajú však aj také pozície, ako country manager v USA, Taliansku či Nemecku. Amundi uviedlo, že neuplatňuje žiadne kvóty týkajúce sa zastúpenia mužov alebo žien, no zároveň sa snaží postupne zvyšovať rodovú diverzitu.  V spoločnosti Apple, čo je firma s najväčšou trhovou hodnotou na svete, je celkovo 107 top manažérov. Z nich je len 19 žien, čo je 18 percent.

Pokuty za čisto mužské kolektívy

Podľa štúdie Mercer je prevaha mužov v top manažmente finančných firiem symptómom širšieho problému. Ide napríklad o predpojaté kritériá kariérneho postupu, zastaralé modely riadenia či neflexibilné pracovné podmienky. Hoci ženám nikto priamo nezakazuje robiť kariéru, povinnosť starať sa o deti, či nesprávna firemná kultúra im to de facto znemožňujú. Prekonanie týchto problémov nie je podľa spoločnosti Mercer len „správnou vecou“, má to pozitívny dopad na vzťahy so zákazníkmi, inovačný potenciál, či výkonosť firmy.

V niektorých krajinách, ako USA či štátoch Škandinávie, boli s cieľom zvýšiť zastúpenie žien v manažmente prijaté zákony, ktoré ich určitý podiel v predstavenstvách požadujú. Podľa nich by mali mať verejne obchodované spoločnosti do konca roku 2019 v najvyššom vedení minimálne jednu ženu a do roku 2021 tri ženy. Samozrejme, závisí to od početnosti riadiacich pracovníkov daných firiem. Spoločnostiam, ktoré tieto kvóty nedodržia, však hrozia sankcie. V americkej Kalifornii je to napríklad pokuta od 100 tisíc do 300 tisíc dolárov.

Prvým štátom, ktorý limity zaviedol, bolo Nórsko. Vďaka tomu má celosvetovo najvyšší podiel žien v predstavenstvách firiem. V júni minulého roku ich bolo 42 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial