Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Pred odchodom na dovolenku nezabudnite na aktualizáciu poistenia bývania

Čas dovoleniek môže byť dobrou príležitosťou na aktualizáciu poistenia domácnosti a nehnuteľnosti. Opustené byty a domy sa totiž môžu stať terčom zlodejov, alebo len drobných havárií, napríklad prasknutia prívodu vody do práčky. Celkové škody však môžu nadobudnúť vysoké rozmery. Poistku preto treba nastaviť tak, aby na konci všetkého nebolo sklamanie a prázdny účet. Je to úloha jednak pre klientov, ale i pre finančných sprostredkovateľov, ktorí by mali na pravidelnú údržbu poistných zmlúv pamätať.

Počas letných dovolenkových mesiacov registrujú poisťovne nárast vlámaní a škôd na domoch, bytoch či  domácnostiach. Ľudia opúšťajú svoje domovy a nemyslia na to, že aj počas dovolenky môžu vytopiť suseda alebo môže vyhorieť vedľajší byt. Značné škody dokážu napáchať na obydliach aj záplavy či iné živelné udalosti.

Sklamaním často býva to, že od poisťovne nedostanú sumu, ktorú očakávali. Príčin môže byť niekoľko. Ponúkame niekoľko rád, ako predísť podobným škodám a zabezpečiť sa proti všetkým možným rizikám

Najčastejšie chyby

Podľa Róberta Kocha z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne robia ľudia najčastejšie chybu, ak si nepoistia majetok komplexne. Napríklad si poistia len nehnuteľnosť domu alebo bytu, ale zabudnú na zariadenie domácnosti. „V prípade napr. škody požiarom majú potom preplatené poškodenie alebo zničenie nehnuteľnosti, ale nie škody na hnuteľných veciach a zariadení,“ hovorí.

Problémom pri likvidácii škôd sú tiež veľmi staré poistky, ktoré sú stanovené na nižšie sumy, ako je aktuálna hodnota nehnuteľnosti. Ľudia sú potom sklamaní, keď pri poistnej udalosti nedostanú plnú sumu, ktorú od poisťovne požadovali. Týka sa to najmä starších poistiek. Je samozrejmé, že ak mala nehnuteľnosť pred 30 rokmi hodnotu 450 tisíc korún (15 000 eur), dnes to je oveľa viac. Je to dané jednak všeobecným rastom cien nehnuteľností, ako i zhodnotením, ktoré za ten čas na nehnuteľnosti, a aj jej zariadení pravdepodobne prebehlo. 

„Najmä v čase záplav sú staré poistky s nízkymi sumami veľkým problémom, napriek značným škodám sa potom poistné plnenie kráti pomerom, akým je nehnuteľnosť podpoistená,“ hovorí R. Koch. V takýchto prípadoch potom poistné plnenie nepokryje nevyhnutné výdavky na obnovu bývania.  

Ľudia by si preto mali svoje poistné zmluvy a dohodnuté poistné sumy pravidelne aktualizovať podľa ich aktuálneho stavu a hodnoty. Keďže to môže často uniknúť ich pravidelnej pozornosti, pomôcť tu môžu finanční sprostredkovatelia, ktorý majú stráženie aktuálnosti zmlúv v náplni práce. Ďalšou možnosťou, ako si udržať poistnú ochranu v potrebnej výške, je dohodnutie si pravidelnej indexácie poistnej sumy.

Pozor na poistnú sumu

Na riziko podpoistenia treba myslieť i v prípade rekonštrukcie. „V prípade rozsiahlej rekonštrukcie domu alebo bytu odporúčame klientom navštíviť poisťovňu a konzultovať tieto zmeny s jej pracovníkmi,“ radí R. Koch z UNIQA poisťovne. 

Ak odchádzate na dovolenku a máte doma cenné predmety, ako sú napr. šperky, klenoty či umelecké alebo historické diela, ich poškodenie alebo krádež je krytá do určitej sumy v poistení zariadenia domácnosti. Ak však ide o veci vyššej hodnoty, odporúča se ich zvlášť pripoistiť. Domácnosť musí byť v takom prípade proti krádeži správne fyzicky zabezpečená. Zakotvuje sa to v poistnej zmluve.

Poistenie domácnosti kryje čiastočne aj škody na veciach, ktoré si z domácnosti vezmete so sebou na dovolenku. Poistenie je často platní i v zahraničí. „ Znamená to, že ak má klient poistnú zmluvu zariadenia domácnosti stanovenú na 30 tisíc eur, do limitu tri sto eur má krytú škodu na veciach mimo adresy svojej domácnosti, napr. v hotelových izbách“ vysvetľuje R. Koch. 

Dôležité je i poistenie asistenčných služieb. Ide o prípady straty kľúčov, zabuchnutia sa, ale i prasknutého prívodu do práčky či umývačky, keď hrozí vytopenie. Len málo ľudí vie, že aj takéto situácie v rámci asistenčných služieb poisťovne preplácajú.

Poisťovňa tak napríklad v prípade zabuchnutia dverí pošle na miesto zámočníka a uhradí jeho výkon. Jednou zo služieb pripoistenia je aj poskytnutie informácií a rád, ako v prípade poistnej udalosti postupovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *