Pondelok 28. septembra. Meniny má Václav

Predaj bytov v bratislavských novostavbách klesol v prvom kvartáli o 40 %

Bývanie Peter Apolen 07.04.2020 | 00:00 4 komentáre

Predaj bytov v bratislavských novostavbách v prvom štrťroku oproti záveru roka výrazne klesol a to aj napriek tomu, že koronavírus sa na realitnom trhu ešte naplno neprejavil.

Pokles predaja a ponuky

V mesiacoch január až marec sa v Bratislave predalo len 777 nových bytov. Je to o takmer 40 percent menej ako v poslednom kvartáli minulého roka. Klesla aj ponuka novostavieb na trhu. Pribudlo len 319 bytov, čo je zhruba o 80 percent menej ako v závere roka. Celkový počet nových bytov na predaj v Bratislave tak klesol o 17 percent.

V ponuke je aktuálne na predaj 1 807 voľných bytov, ktoré sa nachádzajú v 84 developerských projektov. Oproti poslednému kvartálu minulého roku je k dispozícií o šesť projektov menej.

Ceny ešte stále rastú

Na realitnom trhu sa však ešte vplyv koronakrízy neprejavuje naplno. Priemerná cena totiž ešte stále rastie, aj keď pomalším tempom ako vlani. Medziročne sa zvýšila o deväť percent, čo je stále vysoké tempo, hoci koncom minulého roka to bolo až desať percent.

Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2 836 eur za meter štvorcový. Medzikvartálne sa zvýšila o 88 eur, teda o 3,2 percenta.

Developeri pokračovali v zdražovaní novostavieb

Ponuková cena voľných bytov na trhu bola o niečo vyššia. Predstavovala 3 046 eur, čo je medzikvartálne viac len o jedno percento. Cena tak stúpla na nové pokrízové maximum.  Podľa analytikov spoločnosti Lexxus rástli ceny nových bytov najmä v dôsledku úprav cenníkových cien smerom nahor.

Zdražovali sa byty vo všetkých bratislavských okresoch, najvýraznejšie však v druhom obvode – o 2,7 percenta oproti predchádzajúcemu kvartálu. Ponuka tu tvorí aj najväčšiu časť trhu. V druhom kvartáli sa v druhom obvode predalo 370 bytov. Naopak najslabšie je so 70 predanými novostavbami a s cenovým nárastom o 0,6 percenta Staré mesto.

Kríza na dohľad

Čísla z prvého štvrťroku tak ešte úplne nezobrazujú ochladenie trhu spôsobné koronavírusom. Hoci obmedzenia prevádzky realitných kancelárií a krízové opatrenia vlády platia už od polovice marca, na trhu pravdepodobne ešte dobiehali transakcie rozbehnuté v predchádzajúcom období. Ceny sa tak ešte stále držali vysoko, hoci na číslach predaja je už spomalenie viditeľné. To však nemusí trvať dlho.

„Predpokladáme, že spomalenie ekonomiky spôsobené pandémiou koronavírusu sa výraznejšie prejaví počas druhého kvartálu, čo spôsobí výrazný tlak na cenotvorbu na trhu“, myslí si Peter Ondrovič, rizikový manažér a odhadca cien nehnuteľností zo spoločnosti LEXXUS. Očakáva sa tak ďalší pokles dopytu.

Veľká časť kupujúcich totiž odkladá svoje rozhodnutie na bezpečnejšie časy. Časť ľudí navyše prišla o prácu alebo aktuálne nezarába. Ak bude situácia trvať dlhšiu dobu, budú musieť reagovať aj developeri, napríklad prepisovaním cenoviek bytov v ponuke smerom nadol.

4 odpovede na “Predaj bytov v bratislavských novostavbách klesol v prvom kvartáli o 40 %”

 1. Mojmir píše:

  Ceny do oktobra padnu o 30-50%. Cca 30-40% novo predanych bytov v poslednych 5 rokoch bolo na kseft. V tom lepsom pripade kratkodoby prenajom 1 rok, v tom horsom airbnb. Netreba pripominat ze vacsinou na uvery(cca 80-90%). Co sa stane ak sa byty uvolni, lebo zaniknu pracovne miesta v regionoch? Prenajimatelia budu mat ohrozenu vlastnu pracu a vlastnu hypo a k tomu este negativny cashflow z prenajmu. Najskor zacnu zlacnovat prenajmy. Nepomoze to, lebo nie je dopyt. Potom zacnu padat ceny, lebo niektori a nebude ich malo nevydrzia neg. Cashflow viac ako 2-3 mesiace a budu chciet rychlo, ale rychlo predat. Ceny pojdu dole, lebo nie je dopyt a ani nebude. Vsetko pojde dolu aj ceny aj prenajmy. Sam prenajimam od 2014, nastqstie uz nemam takmer ziaden uver.

  • Lenin píše:

   Nehnutelnost nieje bankovka ktorej si natlacis kolko chces. Vystavba bytov je draha zalezitost a ludia si ich budu pocas krizy drzat. Hodnota nikdy neklesne o tie cisla, ktore si spomenul, to je nerealne. Samozrejme zavisi do akej hlbokej krizy sa dostaneme a zatial to ani zdaleka nevyzera na krizu, aka bola v 2008 ked kolabovali burzy.

   • Eden píše:

    Pravdu máš, vyzerá to (a avizujú to už aj viacerí poprední analytici a ekonómovia), že nás čaká kríza väčšia ako v roku 2008.

 2. Mojmir píše:

  Ceny su tvorene ponukou a dopytom. Ak je ponuka vyssia ako dopyt ceny idu dole. Iba za posledny mesiac islo na realitny trh BA udajne do 1000 bytov z Airbnb. Zatial na kratkodoby najom. Vsetky su zauverovane. Ak ich neprenajmu, pojdu na predaj. A nie pekne postupne, naraz. Za normalny rok sa ich preda cca 4-5.000. Za 2020 to bude mozno 2.000. Takze tak. Odhady sa mozu od reality lisit, ale trend nezastavis. A ked ti banka drzi noz pod krkom, mozes akurat hovno. Sam si myslim, ze nehnutelnost na dobrom mieste je istota. Ale pripominam, ze kupena za dobru cenu. To skoncilo v roku 2016-2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial