Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Predaj novostavieb sa medziročne o polovicu prepadol

novostavby
Bývanie Peter Apolen 11.01.2019 | 00:00 0 Komentárov

Počas posledného kvartálu minulého roka výrazne klesal počet predaných bytov v bratislavských novostavbách. V porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer o polovicu.

V mesiacoch október až december minulého roku bolo v Bratislave predaných 633 bytov novostavieb. Medzikvartálne ide o pokles o takmer 30 percent a v medziročnom porovnaní bol pokles ešte výraznejší – 50 percent.

Podľa realitnej spoločnosti Lexxus je dôvodom obmedzená dostupnosť hypotekárnych úverov vyplývajúca z dlho skloňovaných sprísňujúcich sa opatrení z dielne NBS v oblasti financovania nového bývania.

Pokles dopytu i ponuky

Objem predaja nových bytov tak má svoj vrchol definitívne za sebou. Klesá už druhý kvartál za sebou. Maximum dosiahol v druhom štvrťroku 2016, kde sa predalo takmer 1500 nových bytov, teda zhruba dva a pol násobok aktuálneho predaja.

Dôvodov môže byť viacero. Okrem horšej úverovej likvidity je to aj pomalé vyčerpávanie dopytu, keď bol záujem o nové bývanie bičovaný chystaným sprísnením podmienok NBS už dlhší čas. Potenciál tých, ktorí uvažovali alebo uvažujú o novej nehnuteľnosti sa tak citeľne znižuje.

Zmenšuje sa však aj ponuka. Celkovo bolo na konci tohto sledovaného obdobia dostupných 2 411 voľných nových bytov, čo je najnižšia hodnota od tretieho kvartálu 2016. Medzikvartálne klesol počet voľných bytov o takmer 13 percent a medziročne dokonca o viac ako tretinu.

Pomer medzi voľnými dokončenými a voľnými rozostavanými bytmi sa viac-menej nezmenil. Rozostavané byty tvoria až 91 percent všetkých novostavieb v predaji. Inými slovami, len deväť percent bytov sa nevypredá ešte počet ich výstavby.

novostavby

Vo štvrtom kvartáli bol najväčší záujem o byty v štvrtom bratislavskom okrese, kde sa predalo 147 bytových jednotiek. Naopak, najmenej bytov sa predalo v prvom bratislavskom okrese – 80.

Na konci posledného štvrťroku minulého roka bolo na trhu 96 aktívnych projektov, čo je o dva projekty viac, ako tomu bolo na konci tretieho kvartálu. Na trh pribudli len tri novinky, z toho ide o dva úplne nové projekty a jednu novú etapu už existujúceho projektu. Ponuka bytov sa rozšírila o 278 bytových jednotiek. V rámci štvrtého kvartálu vypredali svoju ponuku tri projekty.

Cena ešte rastie…

Podľa analýzy spoločnosti Lexxus dosiahla priemerná cena voľných nových bytov na trhu hodnotu 2 729 eur s DPH za m2. „Cena nového bývania v Bratislave stále rastie a už niekoľko kvartálov po sebe konštatujeme, že ide opäť o nové pokrízové maximum,” hovorí Peter Ondrovič real estate risk manažér spoločnosti Lexxus.

Je to podľa neho spôsobené viacerými faktormi. Najmä výraznejším úbytkom voľných bytov na trhu spôsobenom nedostatočnou novou ponukou, ale aj podľa neho chaotickou dynamikou na sekundárnom trhu. “Prísnejšie opatrenia NBS v oblasti úverového financovania nehnuteľností však v konečnom dôsledku ovplyvnia aj túto zložku,” prognózuje.

Medzikvartálne sa cena zvýšila o 1,3 percenta, v medziročnom porovnaní to bol nárast o 6,5 percenta. Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch, najvýraznejšie však v piatom okrese, medzikvartálne až o 3,5 percenta.

U už predaných bytov dosiahla cena o niečo nižšiu úroveň – 2610 eur s DPH za m2, čo je o niečo menej ako cena bytov, ktoré sa ešte len ponúkajú. V porovnaní s minulým kvartálom sa zvýšila o 4,7 percenta.

…ale najmä u novostavieb

Cena novostavieb je ťahúňom celého trhu. Zvyšuje tak priemernú cenu bývania. V niektorých lokalitách a segmentoch trhu cena starších už bytov klesá. Podľa portálu nehnutelnosti.sk klesla cena dvojizbových bytoch v okrese Bratislave III medzištvrťročne až o 4,5 percenta. K poklesu došlo aj u trojizbových bytov, kde rovnako v treťom obvode cena medzikvartálne klesla až o desať percent. Tento konkrétny pokles však len zmazal vysoký nárast v predchádzajúcich dvoch štvrťrokov.

Podľa portálu nehnutelnosti.sk realitný trh opatrenia NBS len schladili ale nezmrazili. Prezident Národnej asociácie realitných kancelárii Slovenska, Ján Palenčár, predpokladá, že rast priemerných cien bude pokračovať, no pomalším tempom ako doteraz. Priemerný rast celoslovenského trhu môže byť podľa neho na úrovni zhruba štyroch percent ročne.

Podotýka, že hoci ceny nehnuteľností už v niektorých regiónoch prekonali predkrízovú úroveň, mzdy sú dnes oveľa vyššie ako v roku 2008 a úroky na hypotékach zas oveľa nižšie. Dostupnosť bývania sa tak výrazne zlepšila.  „S rastom ponuky novostavieb však môžu ceny starších bytov v niektorých lokalitách stagnovať, či klesať,“ naznačil J. Palenčár v rozhovore pre sme.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *