Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Predaj nových bytov v Bratislave naďalej klesá

Bývanie Redakcia 14.10.2019 | 00:00 3 komentáre

Počas uplynulého kvartálu sa v hlavnom meste predalo až o 24 percent menej bytov ako v predchádzajúcom roku. Problémom je najmä klesajúca ponuka.

V treťom štvrťroku bolo na bratislavskom trhu predaných len 681 nových bytov. Medzikvartálne ide o pokles o 18 percent a medziročne sa počet predaných bytov znížil až o 24 percent. Je za tým tak pokles dopytu, ako aj faktory na strane ponuky.

Najväčší záujem bol o byty v druhom bratislavskom okrese, kde sa predalo 179 bytov, naopak najmenej bytov sa predalo v treťom bratislavskom okrese (76 bytov).

Problémy na strane ponuky pretrvávajú už dlhšie obdobie. Zdĺhavé schvaľovacie konania znemožňujú developerom priniesť na trh plánované novostavby. Pokles počtu voľných bytov v ponuke tak pokračoval aj počas tretieho kvartálu. “Opäť konštatujeme, že ide o nové pokrízové minimum nových voľných bytov v ponuke,” uvádza realitná spoločnosť Lexxus. Ponuka medzikvartálne poklesla o 5,6 percenta. V medziročnom porovnaní však došlo k poklesu až o 29 percent.

Oslabuje sa aj záujem kupujúcich, teda dopyt. „Príčinou je neustály rast cien, rovnako ako aj nedostatok nehnuteľností s úrovňou dostupných cien a zložitejší prístup k hypotékam,” hovorí Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v spoločnosti Lexxus.

Cena ďalej rastie

Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2 217 eur bez DPH/m2. Medzikvartálne sa zvýšila o 37 eur, resp. 1,7 percenta.

Priemerná cena voľných bytov dosiahla hodnotu 2 424 eur bez dph/m2, čo je medzikvartálne viac o 2,3 percenta (55 eur bez DPH / m2). V medziročnom porovnaní ide o nárast až vo výške osem percent.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch, najvýraznejšie však v treťom bratislavskom okrese – medzikvartálne až 4,9 percenta, najmenej v prvom bratislavskom okrese,  o 1,2 percenta.

Klesajúca ponuka novostavieb

V Bratislave tvorili počas tretieho kvartálu ponuku nové byty v 96 developerských projektoch. Pribudlo medzi nich osem noviniek a v prípade dvoch z nich ide o pokračovanie výstavby v podobe nových etáp. Naopak až 13 developerských projektov ukončilo svoj predaj z dôvodu vypredania svojej ponuky. Oproti druhému kvartálu sa tak znížil počet aktívnych developerských projektov na rezidenčnom trhu o jeden.

Na trh tak v treťom kvartáli pribudlo 511 nových bytov. V predchádzajúcom kvartáli sa ponuka rozšírila o 586 bytov. Ide teda o pokles aktivity o 13 percent.

O napätom trhu svedčí aj klesajúci počet dokončených bytov ponuke. Kým v druhom kvartáli bolo k nasťahovaniu pripravených desať percent z novostavieb v ponuke, v nasledujúcom štvrťroku ich podiel klesol na 8,2 percenta. Zvyšok tvoria byty vo výstavbe. Do ponuky hotových bytov sa tak nedostane ani desatina bytov vo výstavbe.

3 odpovede na “Predaj nových bytov v Bratislave naďalej klesá”

  1. Emil píše:

    Klesajúci predaj novostavieb je spôsobený nedostatočnou ponukou. Svedčí o tom aj stále rastúca cena a to aj pri slabších predajoch. Situácia začína v mnoho pripomínať Prahu.

  2. Robot píše:

    Pre komplexnu analyzu by bolo treba poznat stav skladu(trhu) pred a po poklese.Ak klesli zasoby rychlejsie ako dopyt, ide o problem ponuky. Ak napr. Zasoby klesli o 10% a dopyt o 24%, potom je problem na strane dopytu.
    Urcite sa da dostat aj k tymto cislam. Ako sa povie, niekedy staci len o trochu viac prace k dokonalosti.
    Teraz nie je na zaklade clanku nic jasne a su iba dohady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial