Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Strašenie čertom (Prelom rokov nielen vo financiách očami komentátora)

Koniec roka bol v znamení padajúceho USD a pripomenuli sme si aj výročie bohumilej idey umožniť každému vlastniť aspoň malý domček. Ropa bude i naďalej mútiť politické vody a pripomínam tri veci, ktoré ma počas roka náramne pobavili. Ešte dnes sa chytám za brucho!

Obdobie pred Silvestrom bolo výrazne poznačené slabnúcim USD a silným eurom, ktoré sa krátko dostalo na hranicu 1.2000. Za poklesom dolára je neistota vo vyhliadkach US ekonomiky po schválení rozsiahlej daňovej reformy. Trhy veria, že euro sa smelo vyšplhá nad úroveň 1.250, keďže dolár momentálne nemá veľmi prečo rásť a prispieva k tomu i neobľuba prezidenta Trumpa. Podľa renomovaného Gallupovho ústavu, ale i podľa ďalších výskumných inštitúcií sú najobdivovanejšími Američanmi Barack Obama a Hillary Clinton.

Témou tém sú ale naďalej digitálne meny. Už sa o nich na našom webe písalo dosť a tak len pripomeniem, že raketový vzostup zažil nielen Bitcoin, ale aj ďalšievirtuálne meny, hoci ten ročný nárast u nich nebol taký markantný a ani ľudsky zaujímavý (zo zlomkov centov na nejaké desiatky dolárov). Proti Bitcoinu broja centrálne banky, no niektoré už vymýšľajú či pripravujú vlastnú digitálnu menu.

Sledujem diskusie na rôznych portáloch. Časť ľudí naďalej chápe bitcoin a iné digitálne meny ako módny výstrelok, ktorý čoskoro vyšumí, niektorí aj ako nebezpečnú bublinu pripomínajúcu éru tzv. nebankoviek, či iných lietadiel a pyramídových hier, po ktorých zostávajú oči pre plač. Naďabil som aj na názor, že digitálne meny sú len istou formou vírusu, ktorý si používateľ dobrovoľne vpustí do svojho počítača. Nesúhlasím!

Zaujímavosťou je snaha hladujúcej Venezuely mať svoju vlastnú štátnu digitálnu menu. Bude sa volať Petro a podľa venezuelských predstaviteľov na rozdiel od bitcoinu a iných digitálnych mien má byť kryté, a to ropou. Odtiaľ jej názov Petro.

Nejde o ďalší módny hit

Nie, vo Venezuele naozaj nejde o módny výstrelok, ktorým by sa jej obyvatelia zviezli na mediálne živenej vlne kryptomien.

Venezuela má totiž obrovské problémy so splácaním štátnych dlhopisov, investori už stratili aj posledné štipky dôvery voči tejto krajine, tamojšiu menu bolívar, ktorej hodnota prudko klesá, už nik neberie vážne a zavedenie vlastnej digitálnej meny by vraj mohlo byť pre investorov určitým lákadlom.

Krajinu najmä v posledných mesiacoch uplynulého roka trápil neuveriteľný hlad. Svetové média pravidelne prinášali a naďalej prinášajú spravodajstvo z každodenných masových protestov proti nedostatku potravín v celej krajine.

Pod zlú situáciu vo Venezuele sa podpisuje viac faktorov, tým prvým je mnohoročné hrdé budovanie socializmu podľa rusko-sovietskeho vzoru (aj my sme tým prešli), ktoré nezostalo bez následkov na dlhé desaťročia, ďalším je neuveriteľná korupcia vo Venezuele a relatívne nízke ceny ropy na svetových trhoch.

Myslím si ale, že ceny čierneho zlata aj v roku 2018 budú i naďalej oscilovať okolo pásma 50 – 60 USD, lebo jednoducho nemajú prečo stúpnuť, nie je na to dôvod.

Mediálne divadielka hrané kartelom OPEC a Ruskom o zastabilizovaní produkcie a o ďalšom a ďalšom predĺžení dohody síce krátkodobo cenám ropy trochu pomôžu (naozaj len veľmi krátko, niekedy len pol dňa), ale mám dojem, že tie divadielka sa už čoraz viac ošúchavajú a všednejú a investorov už nechávajú chladnými.

Väčším impulzom pre rast cien sú momentálne iba ak nejaké havárie, úniky ropy, prírodné katastrofy a podobne. Ak k ničomu vážnemu v tomto roku nedôjde, oscilácia okolo pásma 50 – 60 USD bude i naďalej na trhoch dominovať.

Ani Pánboh tak ďaleko nedovidí

Ospravedlňujem sa, že schôdzky krajín kartelu OPEC a nečlenských krajín, najmä teda Ruska, a predovšetkým výsledky týchto stretnutí nazývam mediálnymi divadielkami.

Niektorí komentátori a analytici im hovoria dohody, resp. tzv. dohody a tzv. dohody o ďalších dohodách, pričom tá skratka tzv. je signifikantná. A ja to zväčša píšem priamo bez servítky pred ústami, lebo si napríklad myslím, že arabskí producenti sa v regióne dokážu vzájomne ako – tak ustrážiť a kontrolovať, ale o tom, koľko ropy ťaží Rusko kdesi ďaleko na severe, nemajú ani len potuchy.

Ani sa to tam nedá objektívne skontrolovať. Ani Pánboh z nebies tak ďaleko nedovidí.

A priamo s tým súvisí aj fakt, že dánska Saxo Bank, ktorá sa každý rok zviditeľňuje svojimi tzv. šokujúcimi predpoveďami, očakáva, že už v roku 2018 sa môže spustiť obchodovanie s ropou v čínskych juanoch, čo vraj nie je až tak celkom nereálna predstava.

Odskákalo by si to aj euro!

Čína je najväčším svetovým importérom čierneho zlata vo svete a mnohí veľkí exportéri, ako Irán a Rusko, by sa podľa Saxo Bank obchodom v juanoch vraj potešili. Na šanghajskej energetickej burze by sa ropa už tento rok mohla obchodovať v juanoch, keďže obchody s inými komoditami (najmä teda s kovmi) už v čínskej mene prebiehajú .

Osobne si myslím, že napríklad takému Rusku by prípadný „prechod ropy na juany“ nepriniesol z ekonomického hľadiska absolútne žiadne výhody, ale politicky – áno. Už len ten dobrý pocit pre Putina, že Spojené štáty opäť raz strácajú čosi zo svojho lesku svetovej veľmoci, by Rusom stál za to.

Určite by to prispelo aj k nárastu popularity juanu vo svete – na úkor USD i eura, keďže by juan – podľa Saxo bank – prevzal úlohu eura ako stabilnej záložnej meny.

Tajne a na šírom mori

Ropa napriek búrlivo sa rozmáhajúcemu elektro – automobilizmu vo svete (vrátane veľkých čínskych miest zamorených smogom) bude i v tomto roku zohrávať kľúčovú úlohu na finančných trhoch a najmä v politike.

Akousi predohrou boli decembrové kritické výpady amerického prezidenta Trumpa voči Rusku a Číne za to, že komunistickej severnej Kórei, na ktorú sa vzťahujú prísne medzinárodné sankcie Spojených národov za jej raketové testy a jadrový program, tajne dodávajú ropu.

Zväčša sa to deje na šírom mori prečerpávaním z jedného plavidla na druhé.

Kým Čína odpovedala na Trumpove výhrady viac – menej vyhýbavo a všeobecne, že sankcie dodržiava, Rusko to nepriamo priznalo s tým, že síce „plne a prísne dodržiava režim sankcií“, avšak podľa právneho výkladu aktuálne sankcie OSN export ropy do Severnej Kórey úplne nezakazujú, fakticky ho len obmedzujú.

A ako som už písal, koľko sa v Rusku ťaží ropy, nevie ani Pánboh. A dokonca ani kartel OPEC!

Smutné výročie neúspešného US socializmu

V decembri uplynulo desať rokov odvtedy,  čo sa v Spojených štátoch začal otriasať celý ekonomický a finančný svet. Recesia, resp. kríza totiž rýchlo prerástla hranice a postihla obrovské množstvo krajín. Na jej samom počiatku bola vcelku sympatická socialistická idea – umožniť každému Američanovi, aby vlastnil aspoň malý domček. Nakoniec sa to zvrhlo na nízke úrokové sadzby, až príliš voľné pravidlá poskytovania hypoték a ich neefektívnu reguláciu. Dôsledky krízy pociťujú jednoduchí Američania dodnes – dom si nemôžu kúpiť. Počas krízy prišli o všetko a teraz nemajú ani peniaze, ani nárok na hypotéku, keďže pravidlá sú dnes oveľa prísnejšie.

Bez mediálneho humbugu: Kým nie je neskoro!

Pápež František, ktorý počas roka viackrát upozornil veriacich, aby si dávali pozor na mnohých biskupov a kňazov, ktorým nejde o duchovné potreby veriacich, ale len o ich peniažky, sa v tradičnom výročnom prejave kriticky vyjadril k intrigárčeniu a skupinkáreniu vo Svätej stolici. Zopakoval, že mnohí cirkevní hodnostári sa nechali skorumpovať ctižiadostivosťou a sledujú len svoje záujmy.

Pripomínam, že naďalej platí minuloročné obvinenie Františka z kacírstva zosnované konzervatívcami v Cirkvi, ktorí navrhli proti nemu viaceré právne opatrenia (vrátane filiálnej korekcie). Sú to opatrenia, o akých sa proti pápežovi v Matke cirkvi hovorilo len v temnom stredoveku, naposledy ešte v 14. storočí!

Ak by sme právny inštitút filiálnej korekcie preložili zo stredovekej cirkevnej latinčiny do dnešnej modernej reči, znelo by to asi takto: V tichosti, bez mediálneho humbugu a všetkými dostupnými prostriedkami priviesť pápeža k rozumu, kým nie je neskoro!!!

Intelektuáli snujú sny a ateista Sulík bol ticho

Počas roka sme začuli stovky návrhov a koncepcií z úst EÚ politikov, ako by budúca Únia mohla po potrebnom zreformovaní vyzerať.

Čo si tak v hlave narýchlo vybavujem, medzi najviac diskutovanými boli názory šéfa nemeckých sociálnych demokratov Martina Schulza, ktorý by chcel sociálnu, internacionálnu a multikultúrnu EÚ, z ktorej by sa postupne mohli vykreovať ekonomicky veľmi silné Spojené štáty európske, pričom tá rovina Federálnej Európy by pre členské krajiny bola zmysluplným doplnkom.

Azda najostrejšej kritike v celej EÚ podrobili Schulza slovenskí liberáli (Sulík a spol.).

Iného charakteru je vlhký sen nového poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, aby sa z dnešnej EÚ stala Kresťansko-katolícka Európa, ktorá sa namiesto terajšieho sekularizmu vráti ku kresťanským koreňom. Morawieckeho ideu na Slovensku nikto nekritizoval, ešte aj ateista Sulík bol ticho.

A kým intelektuáli snujú sny o socialistickej či kresťanskej Európe, zatiaľ talianska ľavica, ktorá sama je denno-denne terčom brutálnych útokov zo strany pravicových extrémistov, márne upozorňuje na nárast fašistických strán a tendencií nielen v Taliansku, ale postupne v celej Európe!

S budúcnosťou EÚ je spojená aj jedna z tzv. šokujúcich predpovedí Saxo Bank, podľa ktorej v tomto roku vyvrcholia rozpory medzi starými zakladajúcimi členmi EÚ a skeptickými novými členmi. Politický stred Európy sa z francúzsko-nemeckého spojenectva presunie smerom ku krajinám strednej a východnej Európy, čo by mohlo skôr pripomínať niekdajšu Rakúsko-uhorskú ríšu.

Dobrými správami vo vzťahu k blízkej budúcnosti EÚ sú tieto:

Britská premiérka Theresa May opakovane prisľúbila Britom úspešný brexit, ktorý bude čo najviac bezbolestný pre Britániu i pre Úniu.

Lídri 28 členských štátov EÚ a šiestich postsovietskych krajín potvrdili svoj spoločný záväzok voči strategickému programu Východné partnerstvo, ktorý približuje východoeurópske krajiny k EÚ, pričom tá sa zaviazala naďalej podporovať ich územnú celistvosť, nezávislosť a suverenitu. Toto vysoko ocenil slovenský premiér Fico a tentoraz som na jeho strane, lebo aj keď povedal, že to neznamená, že EÚ sa hneď rozšíri o ďalších 6 členov, opäť sa posilní idea európskej jednoty a súdržnosti.

Neznáma bankovka pomaly odumiera

Člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch na otázku médií, či 500-eurová bankovka, ktorú centrálna banka prestane v tomto roku emitovať, nemôže neskôr zažiť svoj comeback, odpovedal záporne. Potom kvetnato dodal, že nie je dobré zašlý čas vracať späť.

To, čo ale Mersch nepovedal, dopoviem teraz ja.

Už pred rokmi som sa v jednom z pravidelných komentárov venoval téme 500-euroviek a vtedy som citoval analytikov Bank of America (BoA), ktorí poradili Európskej únii v boji s finančnou kriminalitou zrušiť túto nezmyselnú bankovku, ktorú dnes používajú zväčša už len mafie a drogové kartely v Latinskej Amerike.

Prieskum medzi domácnosťami v EÚ ukázal, že 56 percent ľudí sa s 500-eurovkou nikdy nestretlo! A v obchodoch nikde v Európe ju nechcú – európski obchodníci nie sú ochotní prijímať také vysoké bankovky a s nimi spojené komplikácie a riziká. Podrobnejšie som o tom písal tu.

A na čom som sa dobre pobavil v roku 2017?

Pôvodne som uvažoval, že pripomeniem dve nočné zmeny premiéra Fica. Jednu, na ktorej bol len pozorovateľom a pred médiami verejne ľutoval tých, čo musia v noci ťažko robiť, a druhú, počas ktorej sám tvrdo pracoval a vyprodukoval 497 zvarkov, pričom jeden z opozičných lídrov Richard Sulík mu odkázal, že úlohou premiéra je riadiť krajinu, aby sa aj zamestnanci aj zamestnávatelia mali lepšie, a nie zúčastňovať sa zbytočných frašiek!

Ale to už je obohratá platňa a tak som do záveru tohto komentára urobil iný zoznam vecí, ktoré ma počas roka náramne pobavili. Ešte dnes sa od smiechu chytám za brucho!

1., Maďarská vládna strana FIDESZ zverejnila dotazník a žiadala občanov, aby ho vypĺňali v hojnom počte. Boli tam otázky typu, či súhlasia s tým, aby utečenci húfne prichádzajúci do Európy boli za rovnaké trestné činy miernejšie trestaní ako obyvatelia Maďarska. Celé to bolo už na prvý pohľad nezmyselné, ale premiér Orbán „argumentoval“ tajným Sorosovym migračným plánom, v ktorom sú také veci. Občania krútili hlavami a dokonca aj maďarskí „kotlebovci“, ultrapravicový nacionalistický Jobbik o tajnom pláne pochyboval a tvrdil, že Orbánova vláda len masívne vymýva mozgy. Predstavitelia Jobbiku žiadali prokuratúru a políciu, nech sa vec vyšetrí. Nakoniec vyšlo najavo, že tajný plán neexistuje a Orbán a jeho verný hovorca Kovács vyšli na posmech.

2., Pobavila ma slovenská mimoparlamentá strana NAJ, ktorá plánuje minimálnu mzdu 1000 a minimálny dôchodok 550 eur. Potrebné miliardy strana získa zrušením nevýhodných zmlúv medzi štátom a firmami oligarchov, zdanením transferových obchodov a zrušením reťazového účtovania DPH. Strana chce systémovo odnímať majetky zlodejom na základe nového zákona, ktorý schváli.  Vyrieši čierne mzdy, malým podnikom zníži odvody a bude im kompenzovať vyššie mzdové náklady nižšími odvodmi a úľavami. Ak ale budú prípady, že tržby by nestačili na minimálnu mzdu 1000 eur, daňový úrad udelí firme výnimku. Nevedel som, či sa mám smiať alebo plakať.

3., Ale najviac som sa pobavil na pochode čertov v Piešťanoch. Nebol som na ňom (mám to z Košíc trochu ďaleko), ale zato ma rozosmiali reakcie tých, ktorí ho žiadali zakázať, lebo čert vraj straší, narúša atmosféru sviatkov a Panna Mária ako patrónka Slovenska s organizovaním pochodu nesúhlasí.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: pixabay.com, lic. Creative Commons

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *