Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Prelom rokov vo financiách, politike, ekonomike i v mysliach ľudí

Takmer každý človek sa na prelome rokov na chvíľu zastaví, zavrie oči, zhodnotí predchádzajúci a rozmýšľa o nastavávajúcom roku. Aj mne sa v tej chvíli vyrojilo v hlave pár myšlienok a namiesto dlhých rečí ponúkam z nich niekoľko ukážok.

Plusy a mínusy roka 2018 mojimi očami

Čo ma teší? To, že už 10 rokov máme euro a vďaka nemu aj finančnú stabilitu a tiež to, že podľa prieskumu, ktorý si koncom roka dala realizovať ČSOB, väčšina podnikateľských subjektov na Slovensku (83 percent) je spokojná s prijatím európskej meny a keby sa znova rozhodovalo o mene, až 86 percent z nich by si opäť vybralo euro, ktoré má na ich podnikanie pozitívny vplyv!

Čo ma nepotešilo? Prijatie Kažimírovho zákona o dani z poistenia, ktorý zaviedol zdanenie neživotného poistenia vo výške 8 percent z výšky prijatého poistenia a tak predražil poistky. Stalo sa to napriek argumentom poisťovní, ktoré ale poslanci nevypočuli, a aj napriek mediálnej kampani, do ktorej sa zapojila široká verejnosť a aj ja som ju mediálne podporoval.

S čím som sa hneď stotožnil? S názorom publicistu Juraja Hrabka, že rok 2018 sa ako „osmičkový“ rok zapíše do slovenských dejín ako rok vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny.

Kauza, v ktorej som sa celý rok nevedel zorientovať? Brexit. Ale ten istý pocit majú napríklad aj členovia britského kabinetu.

Čo ma najviac roztrpčilo? Nejednoznačná zahranično – politická orientácia Slovenska. Na jednej strane Smer-SD, Most-Híd, minister zahraničia Lajčák, veľká časť opozície a prevažná časť verejnosti: smerovanie k modernej vyspelej Európe, o čm svedčí aj naše členstvo v EÚ a NATO. Na strane druhej SNS, predseda parlamentu Danko, časť opozície a len malá časť verejnosti: proruská orientácia. Počas roka som nadobudol dojem, že Slovensko je svetovou raritou, keďže má dvoch ministrov zahraničia: Lajčák a Danko.

Ktorý populistický Ficov návrh som podporil a podporujem i ďalej? Obedy zadarmo! Samozrejme, z ekonomického hľadiska je to rovnako populistický nezmysel ako každý iný sociálny balíček či pozlátené lízatko. Ale ja tento návrh podporujem z čisto ľudského, etického hľadiska, lebo viem, že deti, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť platiť obedy, len tíško a neraz so slzami v očiach závidia svojím štastnejším spolužiakom..

Čomu ako človek nerozumiem? Novele zákona o politických stranách z dielne vládnej SNS, ktorá predpisuje stranám počty členov a napríklad v názve strany zakazuje meno alebo priezvisko zainteresovanej osoby. Sú to všetko hlúposti, ale zámer národniarov bol primitívne jasný – zlikvidovať alebo aspoň obmedziť konkurenciu s podobným elektorátom.

Čomu rozumiem? Krokom vlády SR na urýchlenie prílevu pracovnej zo zahraničia. Mnohé veľké firmy, ak sa im nepodarí získať dostatok pracovníkov, budú musieť zo Slovenska odísť alebo znižovať kapacitu výroby, upozornila poradenská spoločnosť CBRE.

Z čoho mi bolo do popuku? Napriek oficiálnej doktríne slovenskej vlády a vyhláseniu ministerstva zahraničných vecí, že SR naďalej považuje Krym za územie Ukrajiny, neuznáva výsledky nelegálneho referenda a pripojenie polostrova k Ruskej federácii je porušením základných princípov medzinárodného práva, poslanec Peter Marček (nezaradený) zorganizoval pre kolegov z parlamentu veľkolepý letecký výlet na Krym. Chcel im ukázať, že pod ruskou taktovkou je tam život ako v raji. Aj keď jeho zámery propagovali azda všetky médiá, žiaden ďalší poslanec na letisko neprišiel a tak Marček s hanbou odletel sám! Mne z toho bol tak do popuku, že sa mi brucho tri týždne od smiechu natriasalo!

Z čoho som mal náhlu radosť? Keď som sa dozvedel, že podľa medzinárodnej konzultačnej firmy EY patril v roku 2018 do trojice najhodnotnejších spoločností sveta aj môj líbling Google (Alphabet) spolu firmami Microsoft a Apple.

Stará pani bude skromnejšia

A ako vidím rok 2019? Nie som prognostik, ale myslím si, že svetové obchodné a colné vojny, ktoré boli v posledných týždňoch zvlášť vyostrené najmä na frontovej línii USA – Čína, sa postupne utlmia. Talianska dlhová nákaza sa s najväčšou pravdepodobnosťou do ďalších krajín eurozóny nerozšíri. Cena čierneho zlata, od ktorej sa odvíjajú mnohé vážne politické rozhodnutia vo svete i pády vlád, sa po tom, čo začiatkom roka 2018 bola nad hranicou 70 USD a postupne sa dostala aj nad 80-dolárovú priečku, bude v tomto roku skromnejšia.

Podľa mojich odhadov sa stará Pani ropa bude bezpečne špacírovať v pásme 50 – 60 USD a obidva hlavné benchmarky – severomorská zmes Brent i americká ľahká ropa WTI sa len veľmi zriedkavo priblížia k 70-tke. Dôvodom sú obrovské zásoby vo svete a fakt, že v Spojených štátoch sa naďalej zvyšujú počty aktívnych ropných vrtov.

Zdôrazňujem slovo „priblížia“, lebo čierne zlato naozaj nemá v tomto roku priestor na ďalší rast, pravda, ak nevypuknú nejaké mimoriadne udalosti, ekologické katastrofy, veľké sociálne nepokoje či vojny…

Pokiaľ ide o Brexit, som naďalej skeptik a ani netuším, kam dospeje terajší vývoj „kauzy“. Jedno viem ale isto, ani po dátume 29. marec, čo je definitívne stanovený termín pre odchod Británie z EÚ, nebude v tej veci jasnejšie a tak už chápem šéfa Európskej komisie Jean-Claude Junckera, ktorý vyzval Britov, aby sa konečne rozhodli a zreteľne povedali, čo chcú.

Naisto ale viem alebo skôr tuším, že Briti už tak skoro populistom nenaletia a voči protieurópskej propagande masovo šírenej najmä z Ruska, no nielen odtiaľ, už budú opatrnejší.

Čo sa týka domácich vnútropolitických udalostí, očakávam nárast populizmu a kupovania si budúcich voličov rôznymi sociálnymi balíčkami, lízatkami či ružovými sľubmi. Naďalej, žiaľ, predpokladám nejednotnosť či dvojkoľajnosť zahranično – politickej orientácie Slovenska, ale aspoň v kauze vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice som mierny optimista.

Opieram sa pri tom o slová ministerky vnútra Sakovej, ktorá na margo terajších obvinených pre médiá v polovici októbra uviedla, že je „potrebné prípad dotiahnuť do finálnej podoby a zistiť, kto je za vraždu skutočne zodpovedný.“

To sú veľmi silné slová!

Prelom? Neistoty a riziká pretrvávajú i ďalej

Prelom rokov neznamená prelom v myslení ľudí, je to len krátky časový okamih, kedy umiera starý a rodí sa nový rok a pri tejto príležitosti zvykneme trošku sumarizovať a trošku prognózovať. Aspoň väčšina ľudí to tak robieva… Prelom rokov nie je ani prielom čiže nejaké prerušenie, nejaký zlom, trhlina, prerazenie niečoho, náhle prerušenie toku rieky a podobne. Známym príkladom je prielom rieky Hornád v Slovenskom raji. Alebo napríklad vo vojenskej hantírke je to prerazenie obranného postavenia nepriateľa.

Prelom rokov je ale niečo iné, symbolické, takže 1. januárom sa vlastne nič nemení, ani v mysliach ľudí sa nič zásadné nepreinačí a pre obyvateľov krajín EÚ naďalej pretrvávajú minuloročné neistoty a riziká  (Brexit, zadĺženie Talianska, colné a obchodné vojny, nenávisť voči EÚ a NATO cieľavedomo a masovo šírená zo zahraničia najmä na sociálnych sieťach, v hromadných emailoch i v niektorých médiách).

Ako v českom vydaní Investujeme inteligentne a s nadhľadom poznamenal kolega publicista Luboš Smrčka (pôsobí na VŠE Praha), prudký rast ekonomiky, ktorý v najbližších rokoch čaká EÚ i väčšinu sveta (v priemere  3,7 percenta ročne) sa udeje v prostredí hlbokej neistoty. Dlho tu už – podľa jeho slov – nebol taký výrazný ekonomický rast tak intenzívne sprevádzaný rôznymi okolnosťami, ktoré vzbudzujú obavy.

Má totiž pravdu v tom, že žijeme v EÚ, v širokom priestore s vysokou životnou úrovňou, s dlhým vekom dožitia a s neobyčajne veľkou mierou bezpečnosti, a napriek tomu sa tu šíria hlboké pochybnosti.

Pochybnosti o tom, že to bohatstvo a bezpečnosť, ktorým sa tešíme, sú  výsledkom našich občianskych a ekonomických slobôd, ktoré sú piliermi našej modernej spoločnosti. Hlavným rizikom je podľa Smrčku spochybnenie liberalizmu, ekonomických slobôd a demokratického systému, ktoré sú piliermi modernej spoločnosti.

Naozaj je to tak. Vie o tom aj moja fenka Kira, ktorá ako staford (pôvodne bojové plemeno) si vyžaduje systematickú viachodinovú každodennú starostlivosť.  Keďže dcéry a vnúčatá už nemajú o ňu záujem, zostala na krku už len starému dedovi a tak s ňou dvakrát – trikrát denne absolvujem dlhšie prechádzky a ako som už písal v jednom z predchádzajúcich komentárov, vždy sa zarozprávam alebo aspoň započúvam do rozhovorov medzi psičkármi.

A z toho výdatne ťažím pri písaní.

Kto čo ľuďom nasľubuje…

Aj teraz posledný deň uplynulého roka som sa opäť raz dal do rečí s majiteľom Violky, menšej fenky neurčitej rasy, ktorá si inak zakaždým rada pobehá s mojou Kirou a obe sa spolu vedia vyblázniť do sýtosti, keď sa stretneme, čo ale zasa nebýva tak často.  “A vy si myslíte,” vraví mi ten distingvovaný elegán, ktorý pracuje ako vedúci ekonóm v jednom väčšom priemyselnom podniku, “že také veci ako liberalizmus, sloboda podnikania, princípy a hodnoty demokracie a podobne, že to ľudí zaujíma? Hovno! Možno len pár intelektuálov, ako sme aj my dvaja…”

“Lenže, tam kde niet miesta pre liberalizmus, tam sa darí radikálom,” oponoval som.

Nakoniec sme zhodli v tom, že ľudia sa chcú mať stále lepšie a  lepšie a zaujíma ich jediné, kto im čo nasľubuje a chcú mať istotu, že keby bolo najhoršie, že sa o nich vládca (dobrotivý premiér) postará a zase bude dobre. A v tomto smere ľavicové sľubotechny spravidla vždy vysoko vyhrávajú nad pravicovými hráčmi a nad hodnotami klasického i moderného  liberalizmu.

“Richard Sulík pred pár dňami avízoval, že jeho strana je pripravená vládnuť a po najbližších voľbách by chcel zaujať post premiéra,” rozvíjam tému ďalej. “Ale áno,” hovorí na to majiteľ Violky, “len neviem, ako dlho by tá vláda vydržala. Bolo by v nej viacero protichodných strán – aj kresťanské aj ateisticko-liberálne, aj skôr ľavicové aj skôr pravicové a tak ďalej. A ak by aj tá vláda vydržala celé volebné obdobie, garantujem vám, že ďalšie voľby by už Sulík určite nevyhral.”

“To asi nie,” súhlasím a nie veľmi nadšene pritakávam, že predseda SaS si svojimi poctivými výpočtami a faktografickými údajmi skôr ľudí od seba odháňa: “Masy sa totiž o žiadne makroekonomické čísla nezaujímajú a dokonca i Sulíkov opozičný kolega v parlamente Boris Kollár (strana Sme rodina) len deň pred koncom roka pre média vyhlásil, že jeho strana podporí zámer vládneho Smeru-SD zastropovať vek odchodu do dôchodku a príliš hlasne dal pri tom najavo, že ho žiadne výpočty a argumenty Sulíka a ďalších ekonómov nezaujímajú!”

V tej chvíli sa ale na mňa uprene pozrela moja Kira, ako by mi chcela povedať, že mám síce pravdu, ale ona už je hladná, takže by sme mali ísť domov. A navyše je Silvestrovský podvečer a už o chvíľu začnú vo veľkom vybuchovať petardy a ona sa ako každý slušne vychovaný pes bojí tých debilných výbuchov.

Sme príliš tuční. Vieš dačo o tom?

Na moju uštipačnú poznámku, že predaj tzv. zábavnej pyrotechniky z roka na rok stúpa a je to veľmi dobrý biznis pre predajcov i pre štát, Kira iba ležérne pootočila hlavu a zamierila priamo k nášmu paneláku.

Našu fenku totiž žiadne ekonomické čísla nezaujímajú, a to ani v rovine makroekonomiky, ani v rovine nášho rodinného rozpočtu! Ani raz, zdôrazňujem: ešte ani raz sa ma napríklad neopýtala, koľko stoja tie fajné granuly s hovädzím mäsom, ktoré jej kupujem a či vôbec na ne mám.

A keby som sa aj sťažoval, nič by mi to nebolo platné, lebo by mi odštekla: “Veď si dôchodca a o dôchodcov sa naša sociálne cítiaca vláda vždy dobre postará!”

Ale ja by som jej dal! Poukázal by som na to, že príliš veľa žerie a že je veľmi tlstá, nech si to konečne uvedomí, lebo pri naháňačkach so štíhlejšími psíkmi výrazne zaostáva. Alebo by som siahol po čerstvej správe z  prieskumnej agentúry Stem/Mark, podľa ktorej si mnohí obyvatelia Slovenska dali na rok 2019 nejaké novoročné predsavzatie a z výsledkov prieskumu vyplynulo, že až 44 percent z nich svoje predsavzatie formulovalo slovami, že v roku 2019 by chceli začať chudnúť.

Kira moja, aj ty by si si mohla dať také predsavzatie. A keď to ako pes nevieš naformulovať, ja to za teba veľmi rád urobím!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial