Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Premlčacie lehoty – kedy hrajú pre nás, kedy proti nám

Pokutou od revízora za cestovanie načierno alebo od polície za prekročenie rýchlosti sa málokto rád chváli. Čo najskôr chceme nepríjemnú udalosť z hlavy vymazať, pričom často v zhone zabudneme za svoje chyby včas zaplatiť. Aké je však naše prekvapenie, keď si v schánke nájdeme poštu od exekútora … V okamihu sa v pamäti vrátime aj niekoľko rokov späť. Veď to bolo tak dávno!

Na otázky súvisiace s premlčaním a naopak povinnosťami spojenými s pokutami odpovedať šéfka právneho oddelenia Provident Financial Karin Ráková.

 • Nezaplatili sme pokutu za jazdu načierno alebo za dopravný priestupok. Aká je lehota premlčania skutku v takýchto prípadoch?

Pri cestovaní bez platného cestovného lístka ste povinný pri kontrole uhradiť cestovné a príslušnú sankčnú úhradu (maximálne 100-násobok základného cestovného). V prípade, ak odmietate vykonať takúto úhradu ste povinný poskytnúť svoje identifikačné údaje na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady, a to v rozsahu meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti. Na základe Vašich údajov si následne dopravca môže uplatniť svoj nárok na súde a v prípade, ak bude na súde úspešný, stáva sa takéto rozhodnutie súdu exekučný titulom.

Ak dopravca uplatní svoj nárok po jednoročnej premlčacej lehote vyplývajúcej z § 108 Občianskeho zákonníka, môžete na súde túto skutočnosť namietať. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že premlčanie slúži ako obrana pre povinného a nie inštitút, na ktorý by súd alebo dopravca museli automaticky prihliadať. Je výhradne právo žalovaného na túto skutočnosť upozorniť a ak tak neurobí, súd bude ďalej konať a vo veci rozhodne bez toho, aby na uplynutie premlčacej doby akokoľvek prizeral.

V prípade dopravného priestupku, ak súhlasíte s pokutou v rámci tzv. blokového konania, ale pokutu ste hneď na mieste nezaplatili, pokutový blok predstavuje exekučný titul, ktorý sa priamo vymáha a to bez toho, aby mu predchádzalo súdne konanie. Exekučný titul sa podľa § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka premlčí za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Dôležité je však ešte upozorniť, že premlčacia lehota neplynie v čase, odkedy si oprávnený uplatnil svoje právo na súde alebo pri exekučnom titulu u exekútora, ak v tomto začatom konaní riadne pokračuje. 

 • Požičali sme priateľovi peniaze s riadne spísanou zmluvou, s termínom vrátenia pôžičky, ktorý však nebol dodržaný. Na svoje peniaze čakáme už druhý rok… Môže dlžník počítať s premlčaním dlhu?

Áno, s premlčaním svojho dlhu dlžník skutočne môže počítať a spoliehať sa naň. Premlčacia doba je tri roky odo dňa splatnosti pôžičky, pričom v prípade, ak bolo splácanie dohodnuté v splátkach a ich neplnením sa nestal celý dlh splatný, tak je potrebné uviesť, že premlčacia doba sa pri každej splátka počíta samostatne odo dňa ich splatnosti, preto si dajte pozor, aby nedošlo k premlčaniu jednotlivých splátok. Aby ste sa vyhli prípadnej námietke dlžníka, že Vaša pohľadávka je premlčaná, musíte svoje právo uplatniť v zákonnej trojročnej premlčacej dobe žalobou podanou na súde s tým, že v tejto dobe nestačí svoj návrh na súd len poslať (napr. poštou), ale musí byť súdu v tejto lehote skutočne doručený. Využiť môžete aj skrátené formy konania, napríklad návrh na vydanie platobného rozkazu. 

Nedoplatok na poistnom alebo starosti s dedičstvom… Aj toto sú situácie, na ktoré sa, za istých okolností vzťahuje doba premlčania. Všetko niečo stojí. Aj naša zábudlivosť či nedôslednosť, alebo nekonenčné vysporiadanie majetku…

 • Zrušili sme životné poistenie a poisťovňa od nás vymáha po roku údajne dlžné poistné za určité obdobie, ktoré sme mali uhradiť. Do akého času má na to nárok?

Svoje právo na dlžné poistné môže poisťovňa uplatniť na súde kedykoľvek, ak ho však uplatní po trojročnej premlčacej dobe od jeho splatnosti, môžete na súde vzniesť námietku premlčania na základe ktorej súd nebude môcť priznať poisťovni premlčané právo. V prípade, ak je vymáhanie neuhradeného poistného už vo fáze exekučného konania, tak premlčacia doba neplynie a exekútor Vám môže siahnuť na majetok bez nejakého časového obmedzenia.

 • Dedili sme po rodičoch a po rokoch sa objavil náš nevlastný súrodenec, ktorý si na dedičstvo robí nárok. Platí aj v tomto prípade nejaký čas, do ktorého sa musí ďalší „dedič“ prihlásiť?

Áno, v tomto prípade sa uplatňuje trojročná premlčacia doba, ktorá začína plynúť od právoplatnosti osvedčenia o dedičstve alebo iného rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo a nie od úmrtia poručiteľa.

 • Zistili sme, že známy získal nehnuteľnosť našich rodičov podvodom. Uplynulo päť rokov. Môžeme ešte v tejto veci konať?

Podľa trestného práva je podvod úmyselným trestným činom. V prípade, ak sa však nejedná o konanie, ktoré by bolo posúdené súdmi v trestnom konaní ako podvod, je presné stanovenie premlčacej lehoty obtiažne, pretože závisí od toho, či sa vám v civilnom súdnom konaní podarí preukázať úmysel vášho známeho spôsobiť vašim rodičom škodu alebo sa bezdôvodne obohatiť na ich úkor.

Pre námietku premlčania pri náhrade škody je rozhodujúce dodržať dve lehoty: subjektívnu, ktorá je dvojročná a začína plynúť odo dňa, keď sa poškodený o škode a o tom, kto ju spôsobil dozvedel a objektívnu, ktorá začína plynúť odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla, pričom táto je trojročná, ale v prípade, ak škodu váš známy spôsobil úmyselne je až desať ročná, čím by ste vo veci ešte mohli konať. Preukazovanie úmyslu je však vždy náročné a bude záležať predovšetkým od vašej dôkaznej situácie. Vo vašom prípade je ale tiež možné, že zmluva, ktorou bola nehnuteľnosť prevedená na vášho známeho je neplatná a váš problém môžete riešiť aj napadnutím platnosti tejto zmluvy (vlastnícke právo sa nepremlčuje).

 • Na čo sa premlčanie nevzťahuje vôbec?

Premlčanie sa týka majetkových práv pričom platí, že právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe stanovej zákonom. Výnimku predstavuje len (i) vlastnícke právo a (ii) právo z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá. Tieto práva sa nepremlčujú. Inštitút premlčania sa týka majetkových práv, a preto sa nevzťahuje na práva nemajetkovej povahy (medzi tie patrí napríklad právo na ochranu osobnosti).

8 odpovedí na “Premlčacie lehoty – kedy hrajú pre nás, kedy proti nám”

 1. Dušan píše:

  Dobrý deň.
  Chcem Vás poprosiť aká je premlčacia lehota na vymáhanie trov právneho zastúpenia súdom od odsúdeného v trestnom konaní.
  V mojom prípade súd skončil asi v roku 2004, súd priznal advokátom trovy právneho zastúpenia a až teraz súd poslal uznesenie, že toto právne zastúpenie povinnej obhajoby mám zaspatiť spätne súdu.
  Ďakujem

 2. vladimir sekera píše:

  dobry den .chcem sa spytat na premlcaciu dobu uveru.v roku 2001 som mal uver od spolocnosti pohotovost.a oni mi teraz asi mesiac dali vediet zevraj som neuhradiil 15.99eura.chcem vediet ci po takmer 17-18 rokoch nieje nahodou premlcacia doba,ked ma skor neoslovili.dakujem

  • Dušan píše:

   Podobnú situáciu mam aj ja po 12 rokoch ma začali otravovať a vyhrážať sa mi majú na to právo kde to zistím?

  • xy píše:

   úver od spoločnosti POHOTOVOSŤ sú v rozpore so zákonom…. tým pádom sú bezúročné a bezpoplatkové, to znamená, že ked ste si požičali 300€ treba vrátiť 300€ a nie platiť im za tú úžeru, ktorú tu predvádzajú…

   • 5355anna5355@gmail .com píše:

    ahoj aj ja tam taky preblem pozicala som si 300e a pytaju 9000e pohotovost kde si sa to docital mohol by si mi napisat dakujem

 3. Stanislav Knebl píše:

  Dobry de. chcem sa spytat. Zistil som ze v roku 2006 som bol zamestnany ako dohodar jeden mesiac. Zistil som to nahodou cez socialnu poistovnu. Ziadnu zmluvu som nepodpisoval a predpokladam ze peniaze museli ist niekomu na ucet. Je toto uz premlcane alebo mozem podat trestne oznamenie? dakujem

 4. Laco píše:

  Zdravím,neviete ako je premlčana doba v Nemeckú?.Mam pokutu priestupok za rýchlosť a už prešlo 3 a pol roka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial