Sobota 19. septembra. Meniny má Konštantín

Prevod bezcenných akcií: Pozor, aby ste štátu nedarovali tisíce eur

V rámci bezplatného prevodu „bezcenných akcií“ sa Slováci nepochopiteľne zbavili aj zaujímavých titulov. Napríklad majetkového podielu v Tatra banke. Fond národného majetku získal takýmto spôsobom tri akcie jednej z najväčších bánk v menovitej hodnote 800 eur, ich trhová hodnota sa však blíži k 43 tisícom eur, čo je cena menšieho bytu. Tento prípad je varovným prstom pre všetkých. Slováci by mali byť pri prevode akcií mimoriadne opatrní. Ide o ich peniaze.

Na to, že ľudia darujú štátu aj hodnotné akcie upozornili Hospodárske noviny, v zozname hodnotných darovaných akcií uviedli len ich menovitú hodnotu. Obchodná hodnota je však často niekoľkonásobne vyššia. A presne to je prípad troch akcií Tatra banky. Tie síce majú menovitú hodnotu 800 eur za kus, ale ich kurz z 23. októbra 2012 je 14 300 eur na akciu, čo je výrazne viac. Znamená to, že hodnota firmy výrazne vzrástla a že hľadieť na menovitú hodnotu nestačí. Zoznam akcií, ktoré štát bezodplatne získal, nájdete na internetovej stránke Fondu národného majetku

V redakcii Investujeme.sk nás prevod hodnotných akcií Tatra banky prekvapil a rozmýšľali sme, kde mohla nastať chyba. Prišli sme na niekoľko možností. Klient si buď vôbec nepreveril, aké akcie má v portfóliu, alebo si pri overovaní ich hodnoty pozrel nesprávne údaje – možno sa sústredil na inú emisiu rovnakého emitenta, alebo sa nechal pomýliť priemerným kurzom na úrovni „0“.

Ešte kurióznejšia situácia nastala v prípade 230 akcií spoločnosti Tatry Moutain Resorts. Tie sa obchodujú len od roku 2009 a je málo pravdepodobné, že si ich niekto kúpil s úmyslom venovať ich o tri roky štátu.

Oba prípady potvrdzujú, že Slováci majú problémy robiť kvalifikované finančné rozhodnutia a na svoje chyby doplácajú často vysokými sumami.

Možnosť previesť bezcenné akcie na štát a vyhnúť sa tak plateniu poplatkov určite ocenia mnohí účastníci kupónovej privatizácie, ktorým ostali bezcenné zdrapy papiera. Na neuvážené rozhodnutie však môžu majitelia niektorých akcií doplatiť, upozorňovala na to ešte minulý rok generálna riaditeľka RM – S Elena Osuská, podľa ktorej je treba preveriť, či cenné papiere naozaj nemajú hodnotu. Niektorí klienti totiž v snahe vyhnúť sa poplatkom previedli na štát aj hodnotné aktíva. Zákon však na takéto omyly nemyslel a spätný prevod preto nie je možný. A to je aj prípad mimoradne hodnotných akcií Tatra banky.  Investujeme.sk pripravilo niekoľko rád, ako si hodnotu akcií overiť.

Ako si overiť hodnotu akcíí?

 • Navštívte internetovú stránku  Burzy cenných papierov v Bratislave.
 • Zadajte do vyhľadávania názov akcie, pričom v kritériách „trh“, „stav“ a „typ“ vyberte možnosť „všetky“. Ak by ste hľadali len medzi vyradenými akciami, mohli by ste sa pomýliť. Vyradená je aj jedna emisia akcií Tatra banky, to však neznamená, že všetky ich akcie nemajú hodnotu. Tu sa možno pomýlil aj „štedrý darca“.
 • Z viacerých možností – akcií s rovnakým názvom – si vyberte správnu akciu podľa čísla – takzvaného ISINu. Pod rovnakým názvom môžu byť uvedené viaceré emisie, preto je dôležité vybrať si presne.
 • Skontrolujte si, v akom stave je akcia (posledný stĺpec tabuľky). Písmeno „A“ znamená aktívna, „V“ vyradená a „S“ suspendovaná. 

 • Sledujete nielen menovitú hodnotu (teda hodnotu v čase emisie), ale najmä aktuálny kurz. Príkladom je práve akcia TB. Jej menovitá hodnota je 800 eur, ale priemerný kurz až 14 275.
 • Priemerný kurz na úrovni 0 nemusí znamenať bezcennú akciu. Ak je priemerný kurz v tabuľke po vyhľadávaní na úrovni 0, neznamená to ešte, že akcia je bezcenná, ibaže sa s ňou dlhšie neobchodovalo.
 • Akcie s kurzom nižším ako menovitá hodnota  sú stále hodnotné. Aj keď je kurz akcie nižší, akcia má stále hodnotu a môže byť zaujímavé držať ju.
 • Porovnajte primerný kurz akcie s nákladmi na správu účtu cenných papierov. Ak má akcia vysokú menovitú hodnotu, ale priemerný kurz na úrovni niekoľkých centov, jej držba nemusí byť výhodná.

 • Svoje zistenia konzultujte s finančným sprostredkovateľom alebo obchodníkom s cennými papiermi. Niektorí vám poradia bezplatne, iní nie. V prípade platených rád si určite žiadajte ich radu písomne potvrdenú.  
 • Podrobnosti o prevode cenných papierov sa dozviete v tomto článku: Bezcenné akcie mnoho Slovákov na štát ešte nepreviedlo.
Ilustračné foto: sxc.hu.

2 odpovede na “Prevod bezcenných akcií: Pozor, aby ste štátu nedarovali tisíce eur”

 1. stano píše:

  Dobry vecer,chcem sa opytat,na uvedenej stranke som si pozrel cenne papiere VUB kuponu,investicneho fondu a.s.,svieti tam suma 111 SKK,ale je to hodnota z roku 1998. Ako to vlastne teraz je? Vie mi to niekto prosim vysvetlit,ozrejmit? Ci je lepsie to dat statu alebo ako. Vopred dakujem,nechavam na seba kontakt mail aj mobil,ak by bol niekto tak dobry. Stanley100@azet.sk a 0907 644 683

 2. JANINA píše:

  Prosím Vás ako by som zistila hodnotu cenných papierov keď posledný priemerný kurz bol 25 a nominálna hodnota bola 1000 Skk? Prosím Vás o pomoc. Kontakt:0949410066

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial