Nedeľa 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Pri novoročných predsavzatiach nezabudnite na financie

Nový rok býva často príležitosťou na vyhlasovanie osobných záväzkov a predsavzatí. Často sa pritom zabúda na oblasť financií. Pritom hospodárenie s finančnými prostriedkami vytvára zásadné predpoklady pre úspešný osobný aj rodinný život. Snahou každého by teda malo byť zbaviť sa i pri financiách starých zlých zvykov a na ich mieste sformovať nové, vhodnejšie.

Chyby, ktoré je potrebné napraviť
Prieskum medzi dlžníkmi, ukazuje dve zásadné chyby, ktoré je potrebné napraviť. Sú nimi vysoké dlhy a nerozvážená nákupy. Až polovica respondentov si myslí, že ľudia sa nadmerne zadlžujú a pritom nemyslia na splácanie dlhov. Nepremyslené a impulzívne nákupy označuje za problém tiež takmer polovica opýtaných. Výsledky vyplývajú z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť Kruk.

Neistá hospodárska situácia má vplyv na očakávania a opatrnosť ľudí. Dávajú si preto predsavzatia, že zlepšia kontrolu domáceho rozpočtu a sústredia sa na šetrenie aj malých čiastok. Až pätina oslovených plánuje v novom roku systematicky kontrolovať svoje výdavky, pretože sú si vedomí, že finančné plánovanie nie je ich silná stránka. Štvrtina opýtaných chce šetriť na konkrétny cieľ a zhruba šestina bez plánovaného účelu. Bez ohľadu na motiváciu šetrenia predstavuje zámer odkladať si nabok určite jednu z vlastností, ktoré sa oplatí podporovať. Jedna pätina opýtaných totiž nemá do nového roka žiadne finančná predsavzatia.

Nepodarilo sa ušetriť ani korunu
Všetky zarobené peniaze minie bezo zvyšku až polovica respondentov, ktorých oslovil KRUK. Neexistencia úspor znamená, že táto nezvyčajne početná skupina môže ľahko skončiť v dlhoch, ak sa v ich živote objavia neplánované výdavky. Kritickým mesiacom často býva december. Výdavky na Vianoce alebo darčeky sa totiž ľahko môžu vymknúť kontrole.

Všeobecne platí, že občania Slovenska nevedia šetriť a kontrolovať svoje výdavky. Napríklad stav konta kontrolujú veľmi sporadicky, takmer jedna tretina to robí maximálne raz za mesiac. Málokto plánuje svoje výdavky na dobu dlhšiu ako jeden mesiac dopredu.

„Stojí za to sľúbiť si, že keby nastali nejaké problémy s pravidelnou úhradou záväzkov, nebudeme sa schovávať pred zodpovednosťou. Najlepšie je spojiť sa s veriteľom alebo s firmou spravujúcou dlh a spoločne hľadať riešenie problému,“ hovorí Veronika Kuřinová zo spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika. „Dlh je vždy potrebné uhradiť a vďaka aktivite a úprimnosti voči veriteľovi sa spotrebitelia vyhnú zbytočným problémom či dodatočným nákladom v podobe úrokov a nákladov na súdne a exekučné konanie,“ zdôrazňuje.

4 odpovede na “Pri novoročných predsavzatiach nezabudnite na financie”

 1. klokan píše:

  Prečo nenapíšete pravdu? , že slovenskí občania trú biedu až takú,že sú systémom donútení kvôli smiešno nízkym príjmom žiť pod úroveň, a súp donútení si požiačiavať aby prežili a zaplatili povinné účty, lebo inak majú na krku nenormálne úroky ak nie exekútora.

  • Mište píše:

   S diskutujúcim menom Klokan musím súhlasiť. Ono je veľký rozdiel pozerať na život a financie v Bratislave, kde aktuálne je nezamestnanosť na úrovni cca 4 percentá a pomaly každý druhý Bratislavčan pracuje niekde v štátnej správe, na ministerstve a podobne, a iné je to v regiónoch južnej časti stredného Slovenska a na východnom Slovensku, kde sú regióny dlhodobo s nezamestnanosťou aj 30 percent a viac a kde živitelia rodín nemajú žiadnu šancu zamestnať sa! Ja viem, z Bratislavy to inak vyzerá…

 2. klokan píše:

  Nevidíte, že ľudia celkom rezignovali?, po ulici chodia tie bezduché tváre, novodobí otroci? Málokto mal dôvod sa tešiť na povinné Vianoce, aké záväzky a sľuby, predsavzatia? Bežný občan by bol rád aby mohol žiť bez dlhov a
  spokojne aby zo svojho platu vyžil a nie prežíval, respektíve nežil. Prečo sa realita ako žije občan na Slovensku zabaľuje aby sa to nevidelo, a že slováci nevedia šetriť ? Smiešne kto si dovolí toto vysloviť, povedzte a poraďte Z ČOHO má slovenský občan začať šetriť ??? ani nepije, nefajčí, do práce chodí pešo, mäso vidí raz za mesiac, nemá na zuby, na lieky, nemá na topánky a to má vysoký príjem až 400 eury mesačne !!! ???? Otvoríte už oči a dáte človeku vyššie príjmy, nemuseli yb sa slováci toško zadlžovať, veď banky sú len rady že je to tak ako to je, nebyť chudoby, nemali by z čoho banky vyziť, Za chudobu môže zlý systém.

  • vinczák píše:

   klokan tu písal, že za chudobu môže zlý systém. Dovolím si nesúhlasiť!!!! Nie systém za to môže, nie kapitalizmus a trhový mechanizmus, ale strašne prebujnelá a finančne veľmi náročná a nákladná štátna správa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial