Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Pri výbere úveru zohľadňujte i sankčné pokuty a poplatky

Vo verejnosti prevláda názor, že spotrebiteľské úvery sú v bankách vždy výhodnejšie ako v nebankovkách. Porovnali sme už pred koncom roka v článku úroky spotrebných úverov od bánk a od nebankových spoločností. Ukázalo sa vtedy, že takzvané značkové nebankovky dokážu plnohodnotne konkurovať bankovým ponukám. Teraz skúmame poplatky a sankčné pokuty týchto dvoch typov úverov. 

Aktuálne porovnanie sankčných poplatkov ukazuje, že ani v tejto oblasti nie je veľký rozdiel medzi značkovými nebankovými spoločnosťami a podmienkami bánk. Poplatky za upomienky majú nebankovky dokonca nižšie ako všetky sledované banky. Tie v poslednom období poplatky za upomienky dokonca zvyšovali. Pod značkovými nebankovkami rozumieme tie, ktoré sa snažia odlíšiť od ostatných firiem v tomto sektore lepším prístupom k zákazníkovi. Ostatné nebankové spoločnosti samé označujú ako úžerníkov.

„Rozdiel medzi bankami a značkovými nebankovými spoločnosťami v postupoch v prípade nesplácania úveru je  minimálny,“ uvádza Maroš Ovčarik z portálu Financnahitparada.sk, odborný garant projektu Maják v mori financií.

V posledných mesiacoch vzniká na nebankové spoločnosti tlak zo strany verejnosti i zákonodarcov. Ide najmä o transparentnosť a férovosť ich ponúk. Vláda začiatkom roka prijala opatrenie, podľa ktoré budú sa budú nebankové spoločnosti musieť získať licenciu od NBS. Vláda schvália balík zákonov, ktorý má zmeniť pôsobenie nebankoviek. O návrhu už rokuje Národná rada. Obsahuje napríklad také zmeny, ako maximálny strop pre výšku úroku, povinnosť uvádzať zmluvy veľkým písmom alebo nutnosť previesť úver bezhotovostne na účet klienta, ten tak musí mať zriadený bankový účet. Niektoré spoločnosti, ako napríklad Provident snahu vlády očistiť nebankový sektor vítajú. Takzvané značkové nebankovky sa od ostatných líšia ale najmä tým, že snaha o transparentnosť musí isť od nich samých.

Jedným z porovnávacích kritérií, podľa ktorých by sa klient mal rozhodovať o úvere je okrem výšky splátky, úroku, či RPMN i výška sankčných poplatkov pri omeškaní alebo nesplácaní. Zohľadňovať by sa mali i poplatky spojené s predčasným splatením, alebo so zmenami úverovej zmluvy, napríklad pri skrátením alebo predĺžením doby splácania.

„Proces, ktorý spoločnosti volia pri nesplácaní úveru je čitateľný. Najskôr príde upozornenie SMS správou, telefonicky alebo upomienkou.,“ hovorí Ovčarik. Veľký rozdiel je však v tom, koľko klient za upomienku zaplatí. Napríklad pri druhom písomnom upozornení sa poplatok pohybuje pri značkových nebankovkách od 0 € do 13,90 €, pri bankách od 15 € do 50 €.

„Na druhej strane však existujú aj spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na to, že klient nezaplatí. Následne začínajú proces vymáhania dlžnej čiastky spojený s neštandardnými poplatkami a sankciami, ktorých výška môže v extrémnom prípade prevýšiť poskytnutú pôžičku. Preto je potrebné sa informovať vopred a v prípade extrémnych poplatkov úver odmietnuť,“ dodáva Ovčarik.

Pri výbere úveru je pre klienta výhodné nezostávať automaticky pri „svojej“ banke, ale porovnať si ponuky viacerých bánk a značkových nebankových spoločností. A to nielen s ohľadom na konečnú cenu úveru, ale tiež na rôzne poplatky pri zmene v zmluve či sankcie. Netreba však zabúdať na to, že keď už sa klient pre úver rozhodne, bude nutné ho pravidelne splácať. A to tak pri banke ako značkovej nebankovej spoločnosti.

Aktuálne porovnanie sankcií a poplatkov 

sankcie-poplatky

Prieskum realizoval projekt Maják v mori financií.

 • *Sadzba je počítaná ako základná sadzba ECB plus 5 percenutálnych bodov. Aktuálne je výsledná hodnota 5,25 %.
 • **SMS upomienka 1 €
 •  ***zmluvná pokuta: Quatro 10 % z výšky omeškanej splátky

Na čo pri úvere nezabudnúť

 • Porovnávajte: nespoliehajte sa na úver vo „svojej“ banke. Ponuky bánk a značkoých nebankových  spoločností si porovnajte a zistite, ktorá najviac vyhovuje vašim potrebám.
 • Zistite si poplatky: či už sú to sankcie alebo poplatky za zmeny v zmluve, napríklad pri zmene priezviska či bydliska. Môžu vám úver predražiť.
 • Neodkladajte: ak sa aj dostanete do problémov so splácaním, kontaktujte spoločnosť, u ktorej máte úver čím skôr. Dnes už existujú riešenia, ktoré vám pomôžu preklenúť náročné obdobie – napríklad odklad splátok, zníženie splátok alebo prerušenie splácania pri narodení dieťaťa. 

 

Ako spoznáte úžerníka?

 • Spoločnosť nemá históriu, existuje iba pár mesiacov. 
 • RPMN dosahuje viac ako 100 %.
 • Nemá existujúcu poštovú adresu a dôveryhodné kontakty.
 • Požaduje poplatok za poskytnutie pôžičky vopred.
 • Neposkytne vám na preštudovanie predzmluvný formulár.
 • Vyžaduje ručenie nehnuteľnosťou za malú pôžičku.
 • Požadujú vysoké sankcie za nesplácanie.
 • Nechávajú prázdne miesta v zmluve.
 • Dátum splatnosti sa mení každý mesiac.
 • Trvajú na tom, že musíte zmluvy podpísať hneď, nemôžete si ich preštudovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial