Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Priemerná sadzba na hypotékach už druhý mesiac rastie

Po dvoch mesiacoch, keď objem nových hypoték presiahol jednu miliardu, sa aj hypotekárny trh vybral na zaslúženú dovolenku. V júli banky poskytli úvery na bývanie za necelých 784 miliónov eur. Napriek tomu ide v medziročnom porovnaní stále o nadštandardné objemy. V júli 2015 si totiž klienti požičali len takmer 484 miliónov eur.

V rovnakej tendencii sa vyvíjala i úroková sadzba. Jej priemerná hodnota v prvom prázdninovom mesiaci mierne stúpla na 1,79 percenta, čím sa vzdialila od májového minima 1,67 percenta. „Aj keď priemerná úroková sadzba mierne vzrástla, nedá sa ešte hovoriť o zmene trendu. Banky pokračujú s úverovými kampaňami a dopyt po financovaní bývania je naďalej veľmi silný,“ hovorí analytik analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. 

hypoteky-jul16

„Predpokladáme, že priemerná úroková sadzba sa udrží blízko aktuálnej úrovne aj v najbližšom období. Priaznivé podmienky financovania bývania zostávajú prakticky nezmenené. Niektoré banky predĺžili kampane až do októbra a dá sa predpokladať, že ostatné sa pridajú,“ dodáva.

„NBS hlási mierne zvýšenie sadzieb, avšak naše štatistiky sledujúce sadzby pre bežných klientov to nenaznačujú. Keďže národná banka nesleduje sadzby podľa bonity, aktuálne zvýšenie sadzieb môže byť spôsobené poklesom podielu najbonitnejších žiadateľov. Tí totiž žiadajú o nadštandardne vysoké úvery a získavajú nadštandardne nízke sadzby. Ich úbytok tak pravdepodobne zvýšil priemernú sadzbu,“ pridáva ďalší dôvod analytik portálu FinančnáHitparáda.sk Pavel Škriniar. 

V rámci aktuálnych ponúk sa klienti môžu štandardne tešiť z odpustenia poplatku za poskytnutie úveru. Vo vybraných bankách im preplatia aj znalecký posudok či poplatok za vklad záložného práva na katastri nehnuteľností. Najvýhodnejšou ponukou bez povinného poistenia schopnosti úver splácať zostáva vo viacerých bankách úroková sadzba s trojročnou fixáciou vo výške 1,49 percenta. Objavila sa však už aj sadzba 1,45 percenta pri jednoročnej fixácii.

„Snaha bánk preferovať krátke sadzby pred dlhými je očakávaným negatívnym dopadom nového zákona o úveroch na bývanie, ktorý obmedzil poplatok za predčasné splatenie úveru na maximálne jedno percento. Preto je možné, že lacných jednoročných fixácií sa na trhu objaví viac,“ myslí si P. Világi.

V preferovaní krátkodobých fixácií však vidí Národná banka Slovenska problém z pohľadu stability finančného sektora. Krátke fixácie totiž zvyšujú riziko negatívneho vplyvu prípadného nárastu úrokových sadzieb na klientov v budúcnosti.

„Určite je správny čas zvažovať dlhšie fixácie. Ak sa napríklad rozhodujete medzi šesťročnou fixáciu úrokovej sadzby 1,69 percenta a trojročnou fixáciou sadzby 1,49 percenta, mali by ste vedieť, že v prvom aj druhom prípade budete na tom po šiestich rokoch rovnako len v prípade, ak pri výročí trojročnej fixácie dostanete od banky na ďalšie obdobie ponuku v maximálnej výške 1,90 percenta. Čo za predpokladu rastu sadzieb v najbližších rokoch vôbec nemusí byť reálne. Preto je dlhšia fixácia lepšou voľbou,“ dodáva P. Világi.

„Jeseň je druhou baštou bánk na hypotéky. Zatiaľ sa to javí tak, že banky vyčkávajú na konkurenciu, no nemyslím si, že ak situácia na finančných trhoch ostane nezmenená, tak by banky pokračovali v poklese sadzieb. Skôr očakávam ich mierny rast už aj z dôvodu, že si budú chcieť kompenzovať straty spôsobené zavedením jednopercentného poplatku za predčasné splatenie úveru P. Škriniar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *