Streda 12. augusta. Meniny má Darina

Prínos finančného sprostredkovateľa nie je len v pozvaní na kávu

S profesiou finančného sprostredkovateľa sa stretol prakticky každý. Často sa to všetko začínalo pozvaním na kávu od spolužiaka, ktorého ste roky nevideli. Z neformálneho stretnutia sa vykľul predaj životných poistiek. S takýmto prístupom je však koniec.

Hoci sprostredkovatelia ešte zápasia s dozvukmi zlej povesti, dnes ich ľudia často vyhľadávajú sami. Dôvodom sú exkluzívne produkty, poradenstvo aj možnosti, ktoré v banke, či poisťovni sami nenájdu.

Riešenie na mieru a exkluzívne produkty a zľavy

Ku koncu minulého roka bolo v registri finančných agentov a finančných poradcov na Slovenku zaregistrovaných spolu 34 443 subjektov. Každý z nich sa potrebuje uchádzať o dôveru klientov. Nie každý však pokrýva všetky možnosti finančného trhu. Preto ak vás osloví agent v úlohe finančného sprostredkovateľa, je dobré, ak sa ho spýtate, s ktorými spoločnosťami spolupracuje a on sa vás na oplátku spýta na to, čo potrebujete.

„Dobrý finančný agent by sa mal snažiť pochopiť životnú situáciu a potreby klienta a podľa toho mu navrhnúť finančný plán,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko. A v tom je aj hlavný rozdiel medzi rodinným finančným sprostredkovateľom a predajcom produktov napríklad v banke alebo poisťovni. Inštitúcia vám predá produkt zo svojho portfólia, správny agent sa nesnaží predať produkt, ale nastaviť ľuďom širšiu finančnú ochranu.

„Na Slovensku je v ponuke vyše štyritisíc finančných produktov, ktoré sa priebežne neustále menia,“ hovorí M. Búlik. To je úplne iný výber, ako keď vám v banke ponúknu jednu hypotéku, termínovaný vklad a pár podielových fondov. Navyše dnes je pri väčších spoločnostiach v oblasti sprostredkovania bežnou praxou mať pre klientov produkty šité na mieru, ku ktorým sa inak nemožno dostať.

„Jednou z výhod je prístup k riešeniam, ktoré vám banka nechce alebo nevie poskytnúť. Finančný agent má navyše možnosť ponúknuť poplatkovo výhodnejšie riešenie, ako vám dá samotná banka,“ hovorí Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra. Banky totiž  nemenia svoje produkty podľa potrieb individuálnych klientov. No v prípade veľkej spoločnosti z oblasti sprostredkovania vedia poskytnúť aj zaujímavé benefity, ktoré sprostredkovatelia môžu preniesť na klienta.

„Banky neponúkajú špeciálne produkty, ktoré sprostredkúvajú iba agenti. Tí vedia v mnohých prípadoch vyjednať výnimky a zľavy,“ hovorí Michal Kremnický, Chief Executive Officer spoločnosti Finvia holding o tom, prečo by ste si mali finančného agenta minimálne vypočuť. Je totiž možné, že hypotéku alebo úver, ktorý chcete, dostanete výhodnejšie ako keď do banky vstúpite sami.

Ušetríte si starosti, čas aj peniaze

„Najväčšiu hodnotu má prehľad a informácie, ktoré by si klienti museli namáhavo zháňať sami. Prípadne by sa k nim nedostali, pretože časť informácií vychádza z praktických skúseností, ktoré sa nedajú získať inak len prácou s množstvom klientov,“ hovorí o významnom benefite kvalitného finančného sprostredkovateľa M. Búlik.

Dobrý finančný sprostredkovateľ vám nič nepredáva, ale po kvalitnej analýze možností ponúkne najvýhodnejšie riešenie vašich potrieb. Na počkanie a z celého spektra finančných produktov, ktoré sú na trhu. Vďaka osobnejšiemu vzťahu však dokáže klientovi pomôcť aj tam, kde by banka na ňom chcela len zarobiť.

„Agent pozná klienta lepšie, pozná jeho celkovú finančnú situáciu a môže ho vystríhať pred predajnými praktikami inštitúcii, či iných predajcov finančných produktov,“ hovorí J. Beständig.

Oblasť financií tak ako každá, iná podlieha fluktuácii. Aj v tomto prípade je rozdiel medzi osobným finančných agentom a návštevou banky. Sprostredkovateľ by mal situáciu klienta detailne poznať, no v banke, či poisťovni sa človeku obvykle venuje pracovník, ktorý je práve pri priehradke a vidí klienta po prvý krát. Je to významný bonus v prospech sprostredkovateľov.

Kedy je čas vymeniť svojho sprostredkovateľa

Nie vždy je zmena agenta výhrou, no na druhej strane, aj jeho služby je možné v prípade nepokojnosti vymeniť. Jedno nepochopenie by však nemalo byť dôvodom na výmenu sprostredkovateľa, ktorý vás už dlhodobo pozná a s ktorým ste spokojný. Zmena sa však oplatí, ak agent nekomunikuje. „Vymeniť agenta je na mieste vždy, keď ste nespokojný so servisom, s komunikáciou, ak nereaguje na vaše požiadavky. Nie je to iba o produkte,“ hovorí J. Beständig.

Ak máte pocit, že sprostredkovateľ k vám chodí predávať produkty namiesto toho, aby efektívne spravoval vaše portfólio, neváhajte ho zmeniť. Z tisícok agentov na trhu je množstvo takých, ktorí sú skutočnými profesionálmi. „V dnešnej dobe je stále viac dostupná možnosť overiť si kvalitu agenta na základe jeho referencií na internete,“ naznačuje M. Kremnický.

Klienti sa hlásia sami

Trh finančného sprostredkovania sa neustále profesionalizuje a klienti očakávajú kvalitu, odbornosť, profesionalitu, rýchlu reakciu a plán šitý na mieru. Dnes sa už preto profesia sprostredkovateľa čoraz menej spája s dotieravým prístupom. Agenti s kvalitnými referenciami a dobrým prístupom už klientov často sami vôbec nehľadajú. „Je bežné, že po istom období si klientov nehľadáte, ale naopak, oni vyhľadajú vás,“ konštatuje J. Beständig.

„Ak sa klienti ozvú sami napríklad na kontakt z internetu, často ide o problémy, v ktorých sa človek snaží zachrániť situáciu,” hovorí o ďalšom prípade, kedy sa záujemcovia o služby poradcu ozývajú sami M. Búlik. Ide napríklad o klientov bánk a poisťovní, ktorí s ich službami neboli spokojní. Môžu to byť napríklad ľudia z príjmovo slabších rodín, ktorí sa chcú zbaviť nevýhodných úverov. Alebo ide o ľudí, ktorí majú nemajú príjmy z klasického zamestnania, ale iných zdrojov, a kvôli tomu sa im nepodarilo v banke získať hypotéku. Sprostredkovatelia dokážu v takých situáciách vďaka prehľadu v požiadavkách bánk výrazne pomôcť.

Napriek postupnému zvyšovaniu finančnej gramotnosti, je ešte stále veľká skupina Slovákov, ktorí si neuvedomujú zodpovednosť za svoju finančnú budúcnosť a za zabezpečenie svojej rodiny. Príkladom môže byť individuálne dôchodkové zabezpečenie, ktoré veľa Slovákov vôbec nerieši. Aj v takýchto prípadoch dokáže skúsený sprostredkovateľ pomôcť radou a usmernením. Výber toho správneho finančného agenta preto môže byť budúcnosť klienta zásadná.

Jedna odpoveď na “Prínos finančného sprostredkovateľa nie je len v pozvaní na kávu”

  1. Rado píše:

    Určite sa s článkom dá na 100% súhlasiť. Prax jasne ukazuje, že služba osobného finančného sprostredkovania je obrovskou pridanou hodnotou pre človeka pretože má min 5 dôležitých výhod oproti bežnému spôsobu ponuky – “ predaja “ od banky, poisťovne, DDS – ky . . .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial