Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Pripravte sa na to, že vaša investícia nebude iba rásť

investície

Každá investícia je vystavená viacerým interným a externým vplyvom, ktoré spôsobujú jej kolísanie v čase. Veľa ľudí nechce investovať práve preto, že majú strach, aby o svoje ťažko zarobené finančné prostriedky neprišli.

Ak však človek vkladá peniaze do diverzifikovaného portfólia, ktoré spravuje svetová správcovská spoločnosť, navyše na rozvinutých trhoch, o svoju investíciu nemôže prísť. Čo má teda očakávať?

Treba sa pripraviť na to, že hodnota akejkoľvek investície bude v čase kolísať, raz môže byť v mínuse, raz v pluse. Volá sa to volatilita – kolísavosť hodnoty. Ide však o krátkodobý vývoj. Dôležitý je dlhodobý trend smerovania daného finančného aktíva. Preto treba investovať do nástrojov, ktoré zaznamenávajú historicky kladné nárasty. Medzi takéto určite patria akcie a dlhopisy, ktoré človek dokáže veľmi jednoducho nakupovať cez fondy, či už ETF alebo podielové.

Čo nás učí história

Pozrime sa na graf vývoja amerického akciového indexu S&P 500 medzi rokmi 1950 až 1984. Vidíme niekoľko hlbokých poklesov. Na trhu sa totiž v tomto období vyskytli až štyri poklesy hlbšie ako 20 percent, čo znamená takzvaný medvedí trend (o bíčom trende hovoríme pre raste trhu).

Z grafu môžeme vyčítať aj ďalšie zaujímavé informácie. Napríklad to, že vždy po každom páde akciový index narástol a to na ešte vyššiu úroveň ako pred pádom. Platí to tak pre uvedené obdobie, ako aj pre každé iné v celej histórii indexu S&P 500. Druhým poznatkom je to, že dlhodobý trend vývoja indexu je rastový. Na konci tohto 34-ročného obdobia by mal človek napriek všetkým priebežným pádom z úvodnej investície 10 tisíc dolárov na konci až 80 tisíc dolárov.

Krízy a poklesy sme na trhoch zažili aj v posledných dvoch dekádach. V rokoch 2000 a 2008, kedy došlo k recesii, si trhy na krátke obdobie trhy odpísali dokonca až zhruba 50 percent hodnoty. Aj koncom minulého roka trhy klesali. Dostali do mínusu 21 percent.

Každý pád vždy vystriedal rast

Napriek tomu však po všetkých pádoch došlo k obratu a trh opätovne dosiahol nové rasty a nové maximá. Aj v tomto prípade tak vidíme dlhodobo rastúci trend. Zo štúdii poklesov indexu S&P 500 vieme, že tento trh zažil v období medzi rokmi 1945 až 2016 až 89 poklesov hlbších ako päť percent. Konkrétne to bolo 56 poklesov o päť až 9,9 percenta; 21 poklesov o desať až 19,9 percenta; deväť poklesov o 20 až 39,9 percenta. Len tri poklesy boli hlbšie ako 40 percent.

Ak investujeme, pripravme sa preto na to, že naša investícia nemusí byť celý čas v pluse. Platí však, že najmä čo sa týka akcií, treba investovať na dlhé obdobia. Ak dodržíme horizont viac ako 15 rokov,  môžeme si byť takmer istí, že nám investícia veľmi slušne zarobí.

Pri pravidelnom prikupovaní sa ani týchto poklesov netreba obávať, pretože investor vstupuje na trh pravidelne každý mesiac. Kupuje teda aj v poklese, teda za aktuálne zníženú cenu a to mu do budúcna pripravuje pôdu pre slušné zisky.

Volatilita ako príležitosť

Hovorí sa, že s investovaním je spojené riziko kolísania ceny. Niekto múdry tento výrok upravil a povedal, že s investovaním je spojená istota kolísania ceny, s čím plne súhlasím. Volatilita totiž na  atraktivite investície nič nemení. Ide o najjednoduchší spôsob ako v dlhom období svoje finančné prostriedky slušne zhodnotiť.

Autor je investičný analytik Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *