Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Prísnejšie pravidlá pri zlučovaní firiem budú mať negatívne daňové dopady

zlúčenie firiem
Dane Peter Apolen 19.12.2017 | 00:00 0 Komentárov

Slovenskú firemnú prax čakajú zmeny. Po prísnejších pravidlách pri fúziách firiem, sa začne prísnejšie zdaňovať aj majetok zlučujúcich sa firiem. Cieľom je zamedziť podvodom. Daňový experti však upozorňujú na negatívne dopady.

Cieľom novely Obchodného zákonníka, ktorý zmeny zavádza je zabrániť špekulatívnemu zlučovaniu firiem, a obchádzaniu štandardného postupu likvidácie a konkurzu. Ma teda chrániť veriteľov takýchto nečestných firiem.

Zamedziť podvodnej praxi pri zlúčení firiem

Doteraz bolo totiž možné zbaviť sa dlhov firmy bez jej likvidácie zlúčením alebo splynutím s na to pripravenou pro forma firmou. Ešte predtým sa zadlžené firmy zbavili bonitného majetku, ak nejaký mali.

Po novom toto zlúčenie a splynutie, v prípade ak by výsledkom fúzie mala byť spoločnosť v úpadku, nie je možné. K fúzii je preto potrebné predložiť posudok audítora. Rovnako tak sa novelou zakazuje, aby sa zlúčili spoločnosti v konkurze, v likvidácii.

Zámer fúzie musí firma oznámiť aj správcovi dane, a to v predstihu 60 dní, počas ktorých sa majú firmy preveriť. Zmena pravidiel je agendou ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Za návrh novely Obchodného zákonníka hlasovalo v parlamente 137 zo 138 prítomných poslancov.

Problém so zlučovaním firiem bol doteraz na Slovensku vážnym problémom. Takto zanikli napríklad aj firmy vystupujúce v kauze Bašternák.

L. Žitňanská sa vyjadrila k výsledku hlasovania s uspokojením. Poslanci si návrh osvojili „dokonca natoľko, že presadili, aby novela Obchodného zákonníka v časti, ktorá sa týka fúzií, bola účinná už dňom vyhlásenia v Zbierke a nečakali sme až do 1. januára 2018,“ uviedla.

Zdanenie nedosiahnutého zisku

Daňoví experti však upozorňujú aj na negatíva. Pre podnikateľov to podľa nich bude znamenať náklady navyše. “V množstve zmien, ktoré majú platiť od 1. januára v oblasti daní z príjmov, zanikla tá s najväčším dopadom. Hovorím o dramatickej zmene v podnikových reorganizáciách, ktorá výrazne zhorší atraktivitu Slovenska pre investorov,“ namieta managing partner spoločnosti Grant Thornton Slovensko Wilfried Serles.

Vysvetľuje to na modelovom príklade: Firmy A a B sa spájajú z organizačných dôvodov. Firma A vlastní pozemok, ktorý kúpila za 100 tisíc eur, ale dnešná trhová hodnota je jeden milión eur. Od 1. januára budú musieť firmy pri spojení priznať rozdiel, zdaniť ho. V taktom prípade by zaplatili daň 189 tisís eur – teda 21 percent zo zhodnotenia 900 tisíc eur. „Slovensko tým realizuje tzv. definitívne zdanenie v čase, keď nedošlo k dosiahnutiu reálneho výnosu napr. predajom“ upozorňuje W. Serles.

Daňový poradca dodáva, že zmena ide zlým smerom, pretože je proti európskym princípom, keď bežne platí, že firemné reorganizácie (spájanie a delenie firiem, zmena právnej formy), ktoré majú legitímny, obhájiteľný ekonomický dôvod, prebiehajú vždy daňovo neutrálne.

Trestnoprávna zodpovednosť konateľov

W. Serles namieta, že existuje množstvo dôvodov, pre ktoré sa firmy legitímne rozdeľujú, či spájajú. “To nemá nič spoločné s obchádzaním daňovej povinnosti. Ak Slovensko teraz plošne na všetky reorganizácie uvalí daň, strelí si takpovediac do nohy. Ako jediný štát v regióne naviaže reorganizáciu na daňový zisk, čo môže odradiť firmy od toho, aby u nás ďalej podnikali,“ vystríha expert.

„Novela Obchodného zákonníka prinesie novú byrokraciu a nové povinnosti pre firmy pri zlučovaní. Podnikatelia sa musia pripraviť na vyššie náklady, ktoré súvisia s týmito zmenami. Daňovo-neutrálne bude možné realizovať tieto transakcie len cezhranične a za splnenia určitých podmienok,“ myslí si aj Miriam Galandová zo Slovenskej komory daňových poradcov.

W. Serles hovorí, že je chybou, ak sa zákon pozerá plošne na všetkých podnikateľov ako potenciálnych podvodníkov a podľa toho mení daňovú legislatívu. Podľa neho by Slovensko radšej malo zaviesť opatrenia v ochrane veriteľov a trestnoprávnu zodpovednosť konateľov firiem za dlhy firiem. „Iba v takom prípade zaniknú možnosti pre špekulatívne spájanie firiem za účelom daňovej optimalizácie alebo vyhýbaniu sa záväzkom,“ konštatuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *