Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Problémy so splácaním úverov môže mať po kríze 9 % dlžníkov, ktorí požiadali o odklad splátok

odklad splátok
Banky Peter Apolen 27.08.2020 | 00:00 0 Komentárov

Národná banka Slovenska realizovala prieskum medzi bankovými dlžníkmi zameraný na zmapovanie ich finančnej situácie a zhodnotenie schopnosti pokračovať po kríze so splácaním úverov.

Až deväť percent dlžníkov, ktorí požiadali o zákonný odklad splátok, avizovalo, že bude mať problémy s opätovným rozbehom splácania úverov po ukončení obdobia odkladu. Ďalších 15 percent priznáva finančné problémy, no predpokladá, že v budúcnosti bude môcť opäť začať so splátkami. Reálne problémy so splátkami tak môže mať zhruba 3 500 dlžníkov.

Spomedzi domácností, ktoré zatiaľ nepožiadali o odklad splátok, očakáva zhoršenú finančnú situáciu v budúcom roku len šesť percent. Odhadujú však, že by budú môcť pokračovať v splácaní svojich úverov.

Banky stratili prehľad o problémových dlžníkoch

„Splátkové moratórium vnímam ako veľmi efektívny nástroj. Jeho negatívnom však je, že nám deformuje realitu. Stratili sme kontakt s dlžníkmi,“ naznačuje guvernér NBS Peter Kažimír nemožnosť zistiť z bankových štatistík, koľko dlžníkov mešká so splátkami. S cieľom zistiť v akej finančnej situácii sú domácnosti preto národná banka realizovala prvý zo série šiestich prieskumov.

Od odklad splátok od apríla požiadalo zhruba 40 tisíc domácností. Týka sa približne 170 tisíc úverov. Ide o 5,4 percenta z celkového počtu zadlžených domácností a o 11 percent z celkovej sumy bankových úverov.

Problémy mali živnostníci a domácnosti, ktoré do krízy vstupovali príliš zadlžené

Z prieskumu vyplynulo, že problémy so splácaním majú najmä domácnosti, ktoré boli už pred krízou veľmi zadlžené. Národná banka to sleduje prostredníctvom ukazovateľa DSTI, ktorý udáva pomer splátok dlhu na celkových príjmov dlžníka. Spomedzi domácností, ktoré požiadali o odklad, je veľa takých, ktorých splátky úverov predstavovali už pred krízou 80 percent príjmov (po odpočítaní životného minima). Po kríze sa situácia ešte zhoršila. Priemerné DSTI všetkých domácností s obkladom príjmov tak dosiahlo až 79 percent.

Domácnosti s odkladom majú priemernú sumu splátok všetkých úverov vo výške 475 eur, kým u domácnosti bez odkladu je to 305 eur. Ich príjem je pritom takmer rovnaký – približne 1670 eur.

Ďalším spoločným menovateľom domácností, ktoré požiadali o odklad splátok, je výrazný pokles príjmu počas krízy. Znížil sa v priemere až o 627 eur. U ostatných domácností pokles predstavoval priemerne 334 eur.

Dôvodom straty príjmu je do veľkej miery práceneschopnosť, alebo tzv. OČR a v prípade podnikateľov dočasné uzatvorenie prevádzky alebo prerušenie podnikania. Nezamestnanosť tak nie je hlavnou príčinou zhoršenia finančnej situácie. Nejakou formou straty príjmu bolo postihnutých až 90 percent domácností s odkladom splátok.

O odklad žiadali vo väčšej miere živnostníci a podnikatelia. Ďalšou spoločnosťou charakteristikou ľudí s odkladom je ich pracovné alebo podnikateľské pôsobenie v sektore citlivom na epidemiologické opatrenia. Ide o ubytovacie a stravovacie služby, umenie, zábavu a rekreáciu.

Predlženie odkladu splátok NBS neplánuje

Výsledky prieskumu potvrdzujú predpoklady NBS ešte z minulého roku, že domácnosti s vysokým podielom splátok k príjmu môžu v prípade zhoršenia ekonomických podmienok čeliť výrazne vyššiemu riziku finančných problémov.

NBS preto ešte na začiatku tohto roka zvýšila povinnú rezervu, ktorá musí človekovi zostať po zaplatení splátok úverov a odpočítaní životného minima. Limit na DSTI tak klesol z 80 na 60 percent. „Toto opatrenie sa ukázalo ako správne. Bolo však prijaté pomerne krátko pred krízou, takže sa ešte nestihlo naplno prejaviť,“ hodnotí túto zmenu P. Kažimír.

K ďalším opatreniam v oblasti úverov guvernér uviedol, že centrálna banka zatiaľ nechystá žiadne zmeny. Nebude teda ani navrhovať predlženie splátkového moratória. „Výsledky prieskumu nie sú žiadnou katastrofou. Neboli sme negatívne prekvapení,“ vysvetľuje guvernér. „Situáciu budeme monitorovať prostredníctvom ďalších kôl prieskumu a keď budeme presvedčení, že treba reagovať, tak reagovať budeme,“ dodal. Ďalší prieskum plánuje NBS realizovať v priebehu septembra.

Myslíte si, že problémy so splácaním úverov spôsobia bankám problémy?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial