Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

Prví sprostredkovatelia získavajú európske certifikáty EFA. Čo im v praxi prinesú?

Trh finančného sprostredkovania prešiel od 90tych rokov kus cesty. Od predávania produktov sa sprostredkovatelia čoraz viac posúvajú k vyššej pridanej hodnote, teda k poskytovaniu odborných odporúčaní a usmernení.

Nevyhnutným predpokladom je neustále vzdelávanie sa. Znamená to, že okrem zákonom stanového minima si agenti čoraz viac zvyšujú kvalifikáciu proaktívne a nad rámec zákona. Už dva roky majú slovenskí sprostredkovatelia možnosť získať európsky certifikát European Financial Advisor (EFA). Tento rok skúšky úspešne zložilo osem Slovákov. Vo vlaňajšom prvom ročníku ich bolo šesť. V ČR je titul rozšírený oveľa viac. Môže sa ním pochváliť aktuálne 165 poradcov.

Nad zákonné minimum

Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve 186/2009 ukladá sprostredkovateľom povinnosť raz ročne absolvovať odborné vzdelávanie v stanovenom rozsahu istého počtu hodín. Vzdelávanie je rozdelené podľa sektorov finančného trhu, v ktorých chce daný sprostredkovateľ pôsobiť: 1. poistenie alebo zaistenie, 2. kapitálový trh, 3. prijímanie vkladov, 4. poskytovanie úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov, 5. doplnkové dôchodkové sporenie a 6. starobné dôchodkové sporenie.

Agenti musia okrem toho každé štyri roky pre udržanie kvalifikácie absolvovať v danom sektore aj odbornú skúšku. Toto je zákonné minimum, ktorého splnenie je však často považované za formalitu. „Otázka je, či chce agent zostať na tejto úrovni získaných znalostí alebo sa vzdeláva naďalej, s podporou svojej spoločnosti alebo individuálne,“ naznačuje manažérka vzdelávania v spoločnosti Fincentrum Lenka Vavro.

„Moderní poradcovia chcú patriť k špičke a chcú vedieť zaujať bonitných klientov. Majú preto záujem rozumieť tomu, ako správne zostaviť investičné portfólio, ktoré by obstálo v každej skúške a doviedlo klienta k finančnej nezávislosti a rente,“ približuje motiváciu záujemcov o titul EFA Petr Pavlásek z KFP trénink. Táto spoločnosť zabezpečuje odbornú prípravu na získanie certifikátu v SR a ČR.

Sprostredkovatelia na kurze získavajú znalosti z odboru investícií, finančnej matematiky, makroekonómie, finančného plánovania, úverov a hypoték, poistenia, no aj z práva a daní. Osnova je jednotná pre všetky členské krajiny EFPA Europe, rovnako tak obsah záverečnej skúšky.

Vysoká latka odborných skúšok

Výučba prebieha počas klasického školského roka, teda od septembra do júna počas deviatich dvojdňových sedení. Má tak formu prezenčného štúdia ako aj domáceho samoštúdia.

„Záverečné skúšky sú veľmi náročné. V žiadnom prípade nejde o formalitu, ako je v SR a ČR obvyklé u iných typov skúšok pre sprostredkovateľov,“ hovorí P. Pavlásek. Dodáva, že skúšky nesmie vykonávať vzdelávacia firma, ktorá organizuje odbornú prípravu, ale absolventov skúša trojčlenná externá odborná komisia.

„Sprostredkovatelia po absolvovaní kurzu dokážu ujasniť a matematicky odôvodniť možnosti a riziká jednotlivých finančných produktov, a povedať, ktoré klientovi skutočne pomáhajú k finančnej nezávislosti a ktoré sú naopak kvôli drahej poplatkovej štruktúre pre klienta nevýhodné,“ hovorí P. Pavlásek.

O náročnosti skúšok hovorí aj štatistika. V ČR bolo z celkového počtu 300 poradcov, ktorí absolvovali školenie, úspešných len 165. Slovákov sa za dva ročníky prihlásilo dovedna 26, z ktorých skúšky zložilo 14.

„Medzi sprostredkovateľmi je známe, že vzdelávanie je veľmi náročné a preto sa do neho prihlásia len tí, ktorí chcú na sebe neustále pracovať a rozširovať svoje znalosti v oblasti financií. Navyše viacerí sa neodvážia ísť k finálnej skúške, pretože aj samotná účasť na vzdelávaní má pre nich veľký prínos,“ potvrdzuje  náročnosť skúšok L. Vavro.

Koniec doby supermarketu produktov

„Absolvovať prípravný kurz od EFPA a následne robiť skúšky na titul EFA bolo vynikajúce rozhodnutie, ktoré jednoznačne odporúčam každému, kto chce v oblasti finančného sprostredkovania pôsobiť dlhodobo a profesionálne,“ konštatuje jeden z tohtoročných úspešných kandidátov, územný riaditeľ spoločnosti Fincentrum, Michal Gajdoš.

„Uvedomoval som si, že éra klasických MLM, kde išlo viac o kvantitu, ako o kvalitu, sa nenávratne blíži ku koncu. Vnímam aj to, že v budúcnosti už nebude postačovať to, čo mnohé firmy robia dnes – ja to nazývam ako supermarket produktov. Šancu na dlhodobé prežitie a špičkové fungovanie majú najmä sprostredkovatelia a firmy, ktorí prejdú na skutočné finančné plánovanie, ktoré si vyžaduje nielen dobrých obchodníkov, ale s obchodom musí ísť ruka v ruke aj odbornosť,“ vysvetľuje svoju motiváciu.

Po opadnutí hypotekárneho boomu príde podľa M. Gajdoša o prácu na Slovensku veľké množstvo sprostredkovateľov. „Práve preto treba byť na zmeny pripravený a aktívne im kráčať oproti,“ hovorí.

„K môjmu rozhodnutiu získať certifikát EFA prispelo moje presvedčenie, že ak existujú možnosti pre profesijný rast, treba ich využiť, pretože vedomosti umocňujú profesionalitu,“ hovorí ďalšia tohtoročná absolventka kurzu, TOP finančná sprostredkovateľka Fincentra, Marcela Berníková.

Prínosy v praxi

„Dokážem lepšie argumentovať, vysvetľovať, obhajovať a najmä rozprávať sa s klientami o investíciách inak. Napríklad finančná matematika bola náročná a zároveň úžasná v tom, čo všetko sa dá vypočítať,“ udáva ako príklad oblasť, v ktorej jej kurz veľmi pomohol.

„Najprv som si hovoril, že niektoré predmety, ako napríklad finančná matematika, sú mi v mojej praxi úplne zbytočné. Avšak neskôr, keď som sa do tejto problematiky zahĺbil a prelúskal sa ňou, tak mi začali omnoho lepšie zapadať súvislosti a princípy,“ súhlasí aj M. Gajdoš.

Poznatky zo školenia tak sprostredkovatelia prenášajú do praxe. „Začal som školiť spolupracovníkov na zmenu myslenia od finančného supermarketu k finančnému plánovaniu. Pripravujeme podrobnú metodiku na tému budovania majetku, ako aj metodiku na nastavenie zabezpečenia. Zároveň mnohé z vedomostí zapracovávame do argumentačnej príručky, aby spolupracovníci dokázali aj zložitejšie veci odprezentovať klientom jednoduchou ľudskou rečou,“ uvádza ako príklad M. Gajdoš.

Prežijú len tí vzdelanejší

Odborné vzdelávanie sa tak stáva trendom finančného sprostredkovania. Agenti sa snažia zvyšovať kvalifikáciu, aby sa odlíšili od konkurencie a dokázali klientom ponúknuť pridanú hodnotu. „Na sociálnych sieťach som si všimla, že sprostredkovatelia, ktorí sa do vzdelávania zapoja, si to priradia na svoj profil a pyšne sa tým pochvália. Bude zaujímavé sledovať v praxi ako sa tento pojem uchytí a ako sa bude medzi sprostredkovateľmi šíriť. A zaujímavé bude sledovať aj spätnú väzbu priamo od klientov,“ zamýšľa sa nad významom zvyšovania odbornosti Lenka Vavro.

O dobrovoľné zvyšovanie kvalifikácie nad rámec zákona majú podľa nej záujem najmä sprostredkovatelia, ktorí už predtým patrili medzi tých úspešnejších. Zväčšia majú vysokoškolské vzdelanie a analytické myslenie. „Ide o časovo, obsahovo a finančne náročnú záležitosť. Preto predpokladám, že o štúdium budú prejavovať záujem sprostredkovatelia, ktorí v oblasti pôsobia dlhodobo a patria k tým najlepším.

„Ak by som bol regulátor, čo chvalabohu nie som, tak by som zaviedol obdobné vzdelávanie a skúšky ako povinné a vďaka tomu by meno celého finančno-sprostredkovateľského odvetvia stúplo na hodnote,“ vyzdvihuje význam odborného vzdelávania a certifikácie M. Gajdoš.

3 odpovede na “Prví sprostredkovatelia získavajú európske certifikáty EFA. Čo im v praxi prinesú?”

 1. igor.x píše:

  Vzdelávanie je jediná cesta, ako dosiahnuť, aby človeka nepredbehla konkurencia. Prežijú len tí najlepší, čo v našom biznise znamená tí, ktorí do seba stále investujú…

 2. Eva píše:

  Lenže koľko je takých, čo to berú poctivo. Veľká časť nemá na vzdelávanie čas, pretože naháňajú obchody…

  • poradca píše:

   Mal by zasiahnuť štát. Veď tie povinné skúšky sú dosť trápne. Keď chceme mať na trhu profesionálov, treba ich vychovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *