Utorok 01. decembra. Meniny má Edmund

Prvú fázu krízy sa podarilo zvládnuť. Čo bude nasledovať?

ekonomika

Ekonomika sa v treťom kvartáli začína zotavovať z krízy. Na obzore sa však vynárajú nové riziká, nejde pritom len o pandémiu. Rýchle oživenie v druhom polroku je tak veľmi otázne.

V priebehu uplynulých dní sa na svetlo sveta dostali prvé odhady vývoja hrubého domáceho produktu jednotlivých krajín za druhý kvartál a v drvivej väčšine to nie je veľmi pekný pohľad. Všeobecne sa s tým však dalo počítať, obzvlášť potom, ako svetové ekonomiky už za prvý štvrťrok generovali rekordne nízke výsledky napriek tomu, že ich epidemiologické opatrenia naplno postihli až v závere marca.

Otázkou je teraz nie je tak veľmi to, ako hlboko sa svetová ekonomika prepadla a ako rýchlo bude schopná sa z ťažkého úderu, ktorý jej zasadila globálna pandémia, spamätať. Vzhľadom na minimálne historické skúsenosti s podobnými šokmi sú odpovede ekonómov na obe tieto otázky extrémne nejednotné.

Pokles HDP v prvom polroku

V Spojených štátoch dosiahol v prvom polroku medziročný pokles HDP 9,5 percent, čo je mierne nižšia hodnota ako hodnota väčšiny odhadov. Naopak, v Nemecku tempo poklesu mierne prekonalo odhady, keď dosiahlo 11,7 percenta. To sú však ešte stále pomerne dobré výsledky v porovnaní s ďalšími štátmi západnej Európy. Ekonomika Talianska medziročne klesla o 17,3 percenta, HDP Francúzska bolo oproti minulému roku nižšie o 19 percenta a prepad španielskeho hospodárstva prekonal 22 percenta.

Akým smerom sa uberala situácia na Slovensku zatiaľ nevieme, Štatistický úrad SR zverejní čísla 14. augusta, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však odhaduje pokles hospodárstva v prvom polroku na 9,3 percenta.

Náznaky oživenia

Pozitívne je, že alternatívne dátové zdroje v podobe pohybu mobilných telefónov, objemu platobných transakcií či hustoty dopravy naznačujú, že väčšina ekonomík zažíva v treťom kvartáli oživenie. To, že tento vývoj bude pokračovať aj naďalej, však bude záležať od mnohých faktorov. Väčšina z nich je dnes len veľmi ťažko odhadnuteľná.
Napríklad, nedávne zhoršenie epidemiologickej situácie v Spojených štátoch, dovtedy globálne pozitívny trend, zastavilo.

Hoci ide o situáciu v inej, veľmi vzdialenej krajine, nie je to dobrá správa ani pre stredoeurópske ekonomiky. Aj keby sa nám na našom území podarilo udržať vírus pod kontrolou, nízky zahraničný dopyt a nižší obmedzený pandémiou pocítia aj slovenské firmy.

Nové riziká na obzore

Okrem vírusu sa okrem toho začínajú na scéne opäť objavovať aj ďalší kandidáti, ktorí sypú piesok do pomaly sa roztáčajúceho sa súkolesia svetovej ekonomiky. Ide napríklad o dobre známu brexit-ságu a jej posledné dejstvo, alebo obchodné napätie medzi Čínou a USA.

Ďalšou neznámou je hospodárska politika. Tej sa doteraz aspoň čiastočne darilo tlmiť negatívny šok prostredníctvom uvoľnenej menovej politiky a masívnych fiškálnych stimulov. Značná časť odbornej verejnosti sa preto zhodla, že pre úvodnú fázu krízy išlo o účinné a správne kroky.

Ako dávkovať podporu?

Teraz však prichádza zložitejšia fáza. Centrálne banky aj vlády by mali postupovať o niečo opatrnejšie. Zdravý rozum totiž hovorí, že obrovské deficity verejných financií a skupovanie všetkého možného aj nemožného zo strany centrálnych bankárov, nemôže bez následkov trvať donekonečna.

Úloha nájsť prijateľnú mieru bolesti spojenú s pravdepodobným nárastom nezamestnanosti a volatility na trhoch a zároveň neskĺznuť k trvalej deformácii pracovného a finančného trhu, bude preto nezávideniahodne náročná situácia, ktorá si bude vyžadovať chirurgicky presné rozhodnutia.

Ako sa bude podľa vás ekonomika vyvíjať v 2. polroku?

View Results

Loading ... Loading ...
Autor je analytik skupiny AXA ČR a SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial