Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Prvý prestrelený odhad ziskov od konca roku 2010?

Tomas Berggren 11.07.2012 | 00:00 0 Komentárov

Index S&P 500 utrpel od maxím zo začiatku apríla 10-percentnú stratu, a to vďaka problémom v eurozóne, ktoré opäť podlomili dôveru investorov a slabé výsledky dokazovali aj dôležité ekonomické ukazovatele, ako sú napríklad výrobné indexy nákupných manažérov (PMI). S tým, ako klesali ceny akcií, revidovali aj analytici na Wall Street svoje odhadované zisky na akcie na nasledujúcich 12 mesiacov (forward EPS) smerom nadol. Ako ukazuje graf nižšie, index S&P 500 získal časť svojich strát späť a odhady na 12-mesačný forward EPS sa vyšplhali na najvyššie hodnoty od začiatku roka 2006. 

To zodpovedá číslu 12,4 pri forwarde P/E (pomer medzi trhovou cenou akcie a ziskom na akciu), čo by mohlo mať pozitívny vplyv na sentiment (povedzme späť na 13násobné odhadované zisky forwardu). Potom by sa index S&P 500 mohol obchodovať blízko hodnoty 1430 bodov. To by znamenalo tohtoročné maximum. 

saxo-10-jul-2012-a1

Vyššie odhadované zisky odrážajú optimizmus medzi analytikmi, ale zároveň aj zvyšujú pravdepodobnosť, že celkovo spoločnosti odhadované výsledky nedosiahnu. Moment prekvapenia u odhadovaných ziskov od polovice roka 2009 postupne klesal (pozri graf nižšie). Len vo štvrtom kvartáli roku 2010 sme sa potom dočkali nepríjemného prekvapenia, keď svetová ekonomika prešla kontrakciou. Ešte pred štartom výsledkovej sezóny v USA a v Ázii potom niekoľko firiem nenaplnilo očakávania trhu. S ohľadom na tento fakt by potom aj slabé ekonomické ukazovatele z druhého kvartálu a príliš vysoké predpokladané zisky na práve prichádzajúcu sezónu mohli predznamenať prvú ranu, čo sa týka odhadovaných ziskov, a to od posledného štvrťroku 2010.

 

saxo-10-jul-2012-a2

Prvý týždeň výsledkovej sezóny je, čo sa týka dôležitosti v oblasti oznámených čísel a ich vplyvu, vždy slabší. Tri spoločnosti sú ale naozaj pozorne sledované:

  • Výsledkovú sezónu začala v pondelok Alcoa. Predpovedaný šesťcentový zisk na akciu sa nakoniec naplnil, čo je oproti minulému roku 81percentný prepad. Nedávne oslabenie celosvetových indexov nákupných manažérov (PMI) donútilo v posledných troch mesiacoch analytikov znížiť ich odhady EPS o 47 percent.
  • V piatok potom Wells Fargo (WFC) a J.P. Morgan Chase (JPM) odštartujú výsledkovú sezónu finančných inštitúcií. Oznámené výsledky zvýšia pozornosť hlavne kvôli strate banky spojenej s nepodareným obchodovaním úverových derivátov. Wall Street očakáva, že JPM oznámi EPS vo výške 0,78, čo je o 36 percent nižšie číslo ako pred tromi mesiacmi. Dôvodom je to, že strata bude mať významný negatívny vplyv na zisk spoločnosti aj napriek snahám o kompenzáciu s realizovanými ziskami z iných investícií určených na predaj. Na tie sa nesiahalo do doby, než bol známy konečný stav zisku či straty. U Wells Fargo sa pravdepodobne ako vždy dočkáme slušných čísel. Zaujímavé ale bude sledovať komentáre bánk k úverovým produktom a hypotékam. Tie sú kľúčové k pochopeniu toho, či dôjde k ďalšiemu zlepšeniu na americkom realitnom trhu. Wall Street očakáva u Wells Fargo EPS na hodnote 0,81, čo je o percento lepšie ako v minulom kvartáli.

Autor je akciový analytik Saxo Bank.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *