Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

R. Podhorec: Bez našich pripomienok by bol zákon ešte tvrdší

Na trhu finančného poradenstva momentálne asi nie je dôležitejšia téma ako nový zákon a jeho plánovaná úprava. So šéfom Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Rastislavom Podhorcom hovoríme o tom, ako zákon vznikal a aj o vzťahoch vnútri asociácie.

Dá sa povedať, že AFISP je hlasom podstatnej časti trhu?

Asociácia je profesným združením, ktoré zastrešuje na dobrovoľnej báze fyzické a právnické osoby, ktoré podnikajú na tomto trhu. Smelo poviem, že po tých 3 rokoch asociácia naberá stále väčšiu silu a môžeme v tejto chvíli potvrdiť, že sme hlasom, ktorý hovorí za väčšiu časť trhu finančných poradcov a sprostredkovateľov.

Nie všetci vaši členovia však majú štatút „riadnych“, sú tam aj pridružení členovia

Je to dočasný stav vzhľadom k tomu, že asociácia vznikla pred relatívne krátkym časom a niektorí z potenciálnych riadnych členov chceli zistiť, či AFISP je to skutočne to, čo potrebujú a či dostanú takú pridanú hodnotu, ako očakávajú.

Prejavuje sa vnútri asociácie konkurenčný boj?

Na predstavenstve, na valnom zhromaždení, ale aj na iných stretnutiach sa stretávajú rozhodujúci manažéri alebo majitelia veľkých spoločnosti, ktoré medzi sebou vedú tvrdý boj o poskytovanie služieb klientom, ale na našich stretnutiach tieto boje ostávajú za dverami a veľmi pragmatickým spôsobom riešime problémy, ktoré sú spoločné pre všetkých.

Konkurenčné trenice sa riešia mimo nášho priestoru.  Na stretnutiach AFISPu je to veľmi pragmatické a skutočne obdivujem členov, ktorí sú vonku tvrdí konkurenti, ale za jedným stolom fungujú veľmi profesionálne. Je to možno tým, že sme si ľudsky sadli a že sme pochopili, že biznis je jedna vec a spoločné záujmy druhá.

Význam asociácie  sa ukázal vo chvíli, keď bolo treba pripomienkovať zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve…

Musím povedať, že od prvej chvíle, keď vyšiel zámer, sme aktívne spolupracovali s ministerstvom financií a s NBS a prezentovali pohľad trhu. Komentovali sme jednotlivé články a idey zákona, veľmi aktívne sme vstupovali do procesu tvorby, mali sme niekoľko desiatok stretnutí, kde sme vysvetľovali realitu, ktorá sa denno-denne deje na trhu. Na pôde asociácie máme vytvorenú legislatívnu komisiu – zloženú z ľudí, ktorí chceli vstupovať do procesu tvorby zákona. Tým pádom sa akýkoľvek člen asociácie mohol podieľa na tvorbe zákona. Aj vďaka týmto aktivitám bola naša asociácia vyhodnotená istým nezávislým zahraničným prieskumom za štvrtú najvplyvnejšiu asociáciu medzi záujmovými združeniami a asociáciami.

Výsledná podoba zákona sa však stretla s nespokojnosťou sprostredkovateľských spoločností. Bola úloha asociácie dostatočná?

Tvorca zákona mal jasnú predstavu, čo chce schváliť a prispenie asociácie viac menej zreálnilo  predstavu o fungovaní  sprostredkovateľského a poradenského biznisu a „Best practies“. To znamená, že bez nášho prispenia, by bol zákon tvrdší ako je dnes.

Slovenská banková asociácia, ktorá nie je veľmi spokojná s iným – momentálne pripravovaným zákonom o ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu, upozorňuje, že sa síce diskutuje o hrubom zámere, ale to ešte v období, keď nie sú známe podrobnosti. Keď však zákon dostane konkrétnu podobu, štátne orgány už veľmi nepočúvajú pripomienky…

To je prirodzený vývoj tvorby zákona, keď na začiatku je rozdiskutovaná hrubá kostra a filozofia zánoa  následne sa do tejto kostry vkladajú jednotlivé detaily. Určite bola väčšia možnosť ovplyvniť zákon, keď sa tvorila filozofia. Je pravda, že v čase, keď ide o ukončenú verziu zákona, tak je ťažšie zapracovať akékoľvek zmeny.

NBS a ministerstvo financií však nakoniec niektoré výhrady uznali a zákon sa bude novelizovať a to ešte skôr, než nadobudne účinnosť…

Myslím si, že to je aj výsledok tlaku trhu, ktorý po detailnom oboznámení prišiel s vylepšeniami a tvorca zákona niektoré z nich prijal. Výslednú podobu novely však budeme poznať, až keď sa dostane do parlamentu a následne schváli.

Krátko po schválení zákona sa diskutuje o ďalšej norme – ide o zákon na ochranu spotrebiteľa na finančnom trhu. Tento zákon sa týka inštitúcií ako sú banky a poisťovne a sprostredkovateľov zasiahne najmä prostredníctvom inštitúcie finančného ombudsmana a finančnej akadémie, ktorá bude dozerať na vzdelávanie…

Zatiaľ sme len pri určitom hrubom drafte. Tento zákon sa nás dotkne nepriamo cez produkty a ich distribúciu. Preto veľmi podrobne študujeme jeho pracovnú verziu a komentujeme je. Ešte je však priskoro sa k zneniu vyjadrovať.

S podobou zákona o finančnom sprostredkovaní nemusíte súhlasiť, ale určite budete súhlasiť, že biznis určitú reguláciu potreboval…

Tento biznis je vysoko dynamický a má históriu 10-12 rokov rozvoja a to čo tu chýbalo boli pravidlá. Zákonné pravidlá boli rozložené v niekoľkých zákonoch, druhá vec sú „best practices“ a etická stránka podnikania. Určitú časť prevzala na seba práve asociácia, ktorá naformulovala etický kódex. Jeho znenie predurčuje k vyčisteniu trhu od zlých praktík. Zároveň ako asociácia máme ambíciu vytvoriť zoznam najlepších praktík a skúseností na trhu, aby sme biznis povzniesli správnym smerom. Asociácia jednoznačne pôsobí na formovanie trhu.

Etická komisia teda bude riešiť konkrétne prípady?

Už dnes môžeme hovoriť, že etická komisia rieši podnety, upozorňuje na neetické praktiky a snaží sa ich odstrániť. Asociácia je združenie členov, ktorí sa dobrovoľne rozhodli, že kódex budú dodržiavať. Princíp samoregulácie je najlepší – lebo sám podnikateľský stav vytesní jednotlicov a  spoločnosti, ktoré etický kódex nechcú dodržiavať a to je najlepšia cesta k vyčisteniu trhu.

Sú tu však spoločnosti, ktoré  nechcú byť členmi a majú „vlastné pravidlá“. Kým sú na trhu, trh nebude čistý…

Rozumieme, že ekonomika niektorých firiem im bráni stať sa členmi asociácie, to ešte neznamená, že k nám raz nevstúpia. Aj klient by mal vedieť, že u sprostredkovateľa, ktorý je členom AFISPu, má záruku etického správania sa.. A to by mali pochopiť aj nečlenovia, že členstvo v asociácii  im potencionálne otvára dvere ku klientom…

Klient sa však o takejto možnosti musí dozvedieť a to treba komunikačne podporiť…

Nemôžem hovoriť o reklamnej kampani. Pre nás je teraz alfou a omegou dokončenie legislatívneho procesu. Jedným z pilierov asociácie je zlepšovať meno finančného poradenstva a finančného sprostredkovania a najlepšou cestou je dodržiavanie etických pravidiel. Určite budeme upozorňovať klientov na nekalé praktiky a chrániť ich pred nedodržiavaním etických pravidiel. Čakáme na definitívnu podobu zákona a následne by sme radi vstúpili aj do vzdelávania sprostredkovateľov a poradcov.

Rastislav Podhorec sa od skončenia vysokej školy profesionálne venuje obchodu. Začal v nadnárodnej americkej spoločnosti Procter and Gamble, kde získal neoceniteľné skúsenosti v manažovaní obchodu a vzťahov. Tie využil v ďalšom zamestnaní na pozícií country manažéra vo farmaceutickej firme. Od roku 2000 sa Ing. Podhorec pohybuje vo finančníctve a to najprv v GE Capital leasing a neskôr v ČSOB leasingu.V 2003 zakladal KD Investments. V súčasnosti riadi AIG Funds Central Europe- správcovskú spoločnosť s aktívami pod správou vo výške 1,3 mld EUR. Je členom rady riaditeľov AKATu – Asociácie kapitálového trhu v ČR a predsedom predstavenstva AFISP, ktoré spoluzakladal.

Čo si myslíte o zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve?

View Results

Loading ... Loading ...

8 odpovedí na “R. Podhorec: Bez našich pripomienok by bol zákon ešte tvrdší”

 1. Michal píše:

  Na Slovensku je to veľmi zvláštne. Najprv sa zákon schváli a o pár dní sa novelizuje. Netýka sa to len tohto zákona, ale aj ostatných. Je to veľmi zvláštne.

  • Bery píše:

   deje sa to síce aj inde, ale len v ojedinelých prípadoch a rozhodne nie v takej miere. Naozaj je to špecifikum Slovenska – treba sa však zamyslieť nad tým, čo za poslanci u nás prijímajú zákony. O mentálnej a kultúrnej úrovni niektorých poslancov škoda písať…

  • Radek píše:

   🙂 je vidět, že máme společnou historii. V Česku je to zrovna tak… bohužel.

 2. Ondrej píše:

  Neviem si celkom reálne predstaviť, v čom by mohol byť zákon ešte prísnejší…

 3. radik píše:

  Doteraz som sa nestretol s nikým, kto si tento zákon pochvaľuje – v prvom rade mal ísť zákon o finančnom vzdelávaní, ktorý by definoval základné veci ohľadom vzdelávania finančných poradcov a potom tento zákon, ktorý by som rozšíril o zákaze mlm systému (max 3 stupňový pobočkový systém). Dnes je to v rovine, že budeme evidovaný ako dobytok pred porážkou, ale tým to hasne.

 4. píše:

  Spamový príspevok bol zmazaný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *