Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Rada pre reklamu trestná Poštovú banku. Podľa investujeme.sk neoprávnene

Rada pre reklamu vyhodnotila televízny spot Poštovej banky „Dobré správy, zrušili sme úroky“ ako zavádzajúci a v rozpore s etickým kódexom rady. V reklame je uvedený text: „Poštová banka Vám prináša dobré správy. S okamžitou platnosťou rušíme úroky na všetkých nových pôžičkách. Iba u nás máte polovicu splátok úplne bez úroku. Vďaka tomu ušetríte napríklad až 529 EUR pri 2500 EUR-ovej pôžičke“. Podľa investujeme.sk ale rada nepochopila text správne a reklama je tým v poriadku.

Podľa komisie z uvedeného môže priemerný spotrebiteľ nadobudnúť mylný dojem, že pri riadnom splácaní banka odpustí klientovi úrok z polovice splátok vo výške 50% z celkovej sumy zaplateného úroku počas celej doby splatnosti, čo podľa AK RPR nie je pravda. Banka neodpúšťa polovicu zaplatených úrokov, ale úroky z druhej polovice splácania, čo je napríklad v prípade príkladu, ktorý zadávateľ uvádza v reklame, zľava vo výške 30 %.

Podľa komisie z reklamy nie je dostatočne zrejmé, s akým úrokom a na koľko rokov je pôžička poskytnutá. Z reklamy nie je zrozumiteľné, ani dostatočne jasné v čom spočíva úspora, keďže napríklad na web stránke v prípade prepočtu „dostupnej pôžičky“ je úroková sadzba 19% a RPMN vyše 20%.

Rada sa odvoláva na priemerného spotrebiteľa, no podľa investujeme.sk je text spotu z technického hľadiska v poriadku. Uvádza sa v ňom, že bez úroku je polovica splátok. Ak sa teda splátka skladá z umorenia istiny a z úroku, z textu je zrejmé, že druhá polovica splátok je bez úrokovej časti. Rada naopak mylne z vyvodila, že banka sľubuje odpustenie úroku z polovice istiny, čo sa ale nikde neuvádza.

Oprávnenosť rozhodnutia rady môžete posúdiť tu.

Jedna odpoveď na “Rada pre reklamu trestná Poštovú banku. Podľa investujeme.sk neoprávnene”

  1. krieger píše:

    hľadáte pôžičku od spoľahlivého veriteľa?
    láskavo kontaktujte bunke martin.
    ponúka rôzne druhy pôžičiek.
    môžete ho kontaktovať prostredníctvom e-mailu: bunkemartin04@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *