Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Rakovina zásadne zvýši nároky na rodinný rozpočet

Poistenie Redakcia 06.06.2018 | 00:00 0 Komentárov

Za posledných 30 rokov vzrástol výskyt rakoviny na Slovensku až trojnásobne. Znamená to, že ročne lekári odhalia u ľudí až 32-tisíc nových prípadov tejto najzákernejšej choroby. Aby ju človek úspešne zvládol, potrebuje podľa odborníkov nielen rýchlu liečbu, ale takisto čo najmenej stresu. Práve problém s výpadkom príjmu počas dlhšieho liečenia a starosť o rodinu ľuďom s rakovinou komplikuje liečenie.

Riešenie nie je zložité, ale treba naň myslieť čo najskôr. Znamená to vytvoriť si pre také prípady finančnú rezervu a uzavrieť životné poistenie pre prípad kritických chorôb a invalidity.

Koľko peňazí treba na liečbu rakoviny

Lekári sa pri rakovine zhodujú, že pre úspešné liečenie ochorenia je dôležitá doplnková liečba. Čiže špeciálna diéta, výživové doplnky a ďalšia starostlivosť, ktorú nehradí zdravotná poisťovňa. Priemerné náklady na doplnkovú liečbu rakoviny dosahujú ročne až 12-tisíc eur.

Bežný človek s diagnostikovanou rakovinou, ktorý musí prerušiť prácu a začať sa naplno venovať liečbe, nemá z čoho platiť takto vysoké výdavky na doplnkovú liečbu. Jediným riešením je plnenie od poisťovni na základe poistenia kritických chorôb. Pomôcť však môže len vtedy, ak ho uzavriete čím skôr.

„Pri životnom poistení rastie cena poistenia úmerne veku. Je to logické, keďže sa zvyšuje riziko napríklad kritickej choroby. Preto mojim klientom odporúčam, aby uzavreli toto poistenie v čo najmladšom veku. Poisťovňa totiž neskôr už neskúma zdravotný stav a človek je tak dostatočne chránený a platí menej,“ hovorí Juraj Ďurko, regionálny riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko.

Na koľko sa poistiť

„Odporúčam nechať si nastaviť minimálnu poistnú sumu životného poistenia s pripoistením kritických ochorení na jeden násobok ročného platu, ideálne však aspoň 12-tisíc eur. Ak sa však v blízkej rodine vyskytla rakovina, je na zváženie poistiť sa na ešte vyššiu sumu“ odporúča J. Ďurko.

Dôležité je poistnú sumu prehodnocovať pravidelne podľa rastúceho príjmu. S príjmom totiž rastú aj prirodzene výdavky ľudí. Aby bol človek pri liečení bez stresu z rodinných financií, malo by poistenie kritických chorôb kryť nielen náklady na doplnkovú liečbu, ale aj bežné výdavky rodiny počas 12-tich mesiacov.

Štátne dávky nestačia

Nemožnosť pracovať znamená automaticky zníženie príjmu. Zamestnanec s priemernou hrubou mzdou tisíc eur dostane za mesiac zo Sociálnej poisťovne len 512,90 eur. Pri živnostníkoch a malých podnikateľoch, ktorí si povinne neplatia nemocenské poistenie, znamená choroba zníženie prímu na nulu. Obrovský prepad príjmu štát nijako nevykryje, a každý sa musí o seba postarať sám. Pomôcť vám vie jedine poisťovňa.

Práceneschopnosť môže trvať maximálne jeden rok. Následne Sociálna poisťovňa posudzuje nárok na invalidný dôchodok. Dôchodok sa prizná vtedy, ak má človek pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti pracovať o viac ako 40 percent v porovnaní so zdravou osobou. Invalidný dôchodca to ale vôbec nemá ľahké.

Priemerná výška vyplácaného invalidného dôchodku je pri invalidite do 70 percent v sume len 203,88 eur a pri invalidite nad 70 percent v sume 367,29 eur. To sú sumy, z ktorých je problém vyžiť. Preto je zásadné dobre nastavené životné poistenie, ktoré vďaka financiám od poisťovne pomáha ľuďom zachovať životný štandard.

Odložiť si splácanie dlhov nie je riešenie

Mnoho ľudí si myslí, že pri chorobe si odložia splácanie dlhov a následne to doženú. „Banka vám splácanie dlhu vie odložiť na pol roka. Potrebujete k tomu banke vydokladovať PN, prípadne lekársku správu, ktorá toto ochorenie potvrdzuje. Odklad však problém nielen nerieši, ale ho zhoršuje. Odklad sa môže prejaviť ako negatívny záznam o nesplácaní v úverovom registri a ak budete potrebovať ďalší úver, bude potrebné potvrdenie zo strany banky, že išlo o odloženie splátok pre ochorenie. Okrem toho vám banka nemusí toto zdôvodnenie uznať. Nehovoriac o tom, že odložený dlh narastá o vyššie úroky,“ vysvetľuje J. Ďurko.

Na čo potrebuje človek peniaze pri liečbe rakoviny

1. Pokrytie rodinných výdavkov počas 12 mesiacov

2. Doplnkovú liečbu nad rámec verejného zdravotného poistenia počas 12 mesiacov:

– výživové doplnky

– úprava stravy (špeciálna diéta)

– doprava do zdravotníckych zariadení

– doplatky za lieky

– liečebné a regeneračné pobyty

– zdravotnícke pomôcky.

5 vecí, ktoré môžu pomôcť zvládnuť rakovinu

1. Zredukovať nadváhu / obezitu (štatisticky ju má ma viac ako polovica Slovákov)

2. Znížiť konzumáciu alkoholu (polovica Slovákov pije alkohol viackrát do mesiaca) a fajčenie (pravidelne fajčí každý tretí Slovák)

3. Vytvoriť si rezervy vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov

4. Uzavrieť životné poistenie s pripoistením kritických ochorení s optimálnou poistnou sumou 12 tisíc eur. Pripoistenie pokrýva nielen rakovinu, ale aj desiatky ochorení najrôznejších diagnóz od rakoviny, infarktu, diabetes, cez sklerózu multiplex, Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu až po kliešťovú encefalitídu, ochrnutie, ale aj stratu končatín či transplantáciu orgánov a podobne. S nastavením pomôže finančný sprostredkovateľ.

5. Uzavrieť si súbežne poistenie invalidity

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *