Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Rating Česka vyskočil do vyššej ligy

Česko a Slovensko už v hodnotení Moody´s delia dva stupne. Agentúra nedávno ocenila zodpovedné rozpočtové hospodárenie a nízke zadlženie, čo Slovensku chýba.

Česká republika sa môže od minulého týždňa pochváliť novým ratingom, ktorý jej pridelila agentúra Moody`s. Tá zvýšila svoje hodnotenie pre Česko z hodnoty A1 na Aaa3. Pre medzinárodných veriteľov sa tak zvýšil kredit českého dlhu, teda napríklad schopnosť bezproblémového splácania vydávaných štátnych dlhopisov.

Známkovanie krajín ako žiakov v škole

Ratingová škála agentúry Moody`s sa skladá z 21 stupňov, rozdelených do deviatich kategórií. Najvyššia z nich je známka Aaa, ktorou sa môžu chváliť krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, USA alebo Kanada. Tieto štáty agentúra označuje ako dlžníkov s „extrémne silnou“ schopnosťou splácať dlhy.

Druhá najvyššia kategória je vyhradená pre subjekty s „veľmi silnou“ schopnosťou plniť svoje záväzky a predstavujú ju známky Aaa1 až Aaa3. V tejto sa po novom ocitlo aj Česko, po boku napríklad Rakúska (Aaa1), Francúzska (Aaa2) alebo Belgicka (Aaa3).

Slovensko a Poľsko sú hodnotení o niečo horšie a so známkou A2 spadajú do kategórie krajín so „silnou“ schopnosťou splácať dlhy.

Pre lepšiu predstavu sa pozrime aj na príklady z opačného konca spektra. Tomu dominujú krajiny Latinskej Ameriky ako Venezuela (Caa3) alebo vôbec najhorším dlžníkom je Portoriko s ratingom C. Ten je totiž vyhradený pre štáty, ktoré už svoje dlhy fakticky nesplácajú.

Ratingové hodnotenie je dôležité napríklad pre inštitucionálnych investorov alebo správcov investičných fondov, ktorí majú často definované svoje rizikové limity, teda obmedzenie toho, do čoho smú a nesmú investovať. Zlepšenie ratingu otvára priestor aj pre zvýšenie záujmu o dlhopisy danej krajiny.

Zanedbaná dôchodková reforma

Agentúra Moody`s v správe o zvýšení ratingu ČR vyzdvihla nízke zadlženie krajiny a pozitívny vývoj v oblasti trhu práce a vzdelávania. Ak by však krajina chcela v budúcnosti dosiahnuť na ešte kvalitnejšie hodnotenie, musela by zapracovať na reformách dôchodkového systému a zdravotníctva. Tieto oblasti sú potenciálne hrozbou pre rozpočtovú stabilitu Českej republiky v budúcnosti.

Vychádzajúc z doterajších skúseností s dôchodkovou reformou v Česku, sa však dá očakávať, že ďalšie zlepšenie tamojšieho ratingu je v nedohľadne. Tomu zodpovedá aj prívlastok nového ratingu „stabilný“, teda bez očakávania jeho úpravy smerom nadol alebo nahor v najbližšej budúcnosti.

Lepšia rozpočtová disciplína

Hoci Česko zostáva za Slovenskom v zabezpečení budúcich dôchodkov, jeho rating je oprávnene lepší. Agentúra Moody´s totiž pozitívne ohodnotila výšku štátneho dlhu voči hrubému domácemu produktu. Ten dosiahol na konci minulého roka úroveň 33 percent HDP. Podľa odhadov Moody`s by mal aj ďalej klesať a v roku 2023 by sa mal dostať pod hodnotu 30 percent.

Dôvodom nie je len ďalší rast HDP, ktorý vylepšuje pomerový ukazovateľ dlhu k hrubému domáceho produktu, ale aj zdravé verejné financie. Česko totiž hospodári už od roku 2016 s rozpočtovým prebytkom. Pred tromi rokmi dosiahol 0,7 percenta, v roku 2017 to bolo 1,7 percenta a vlani 0,9 percenta. Tento rok by mal rozpočet skončiť s prebytkom vo výške jedného percenta. Česká republika tak správne využila priaznivé roky ekonomickej konjunktúry, ktoré jej priniesli vyššie daňové príjmy.

Naopak Slovensko hospodári doteraz s deficitom. Ekonomický rast pritom rapídne spomaľuje, takže na prebytkové hospodárenie už v dohľadnom čase nebude príležitosť. Verejný dlh dosahoval aj preto vlani na Slovensku 48,9 percent HDP. Ešte hrozivejšie však je, že politici sa pred voľbami predbiehajú v tom, ako krajinu viac zadlžiť. Robert Fico nedávno pred voličov predstúpil s tým, že „on patrí medzi politikov, ktorí sa zadlženia neboja“. Podobne sa viac krát vyjadril aj šéf SNS Andrej Danko.

Výnosy dlhopisov budú klesať

ČR má navyše lepšie vyhliadky ekonomického rastu. Ratingová agentúra preto na toto riziko neupozornila. Česká národná banka pre tento rok počíta sa rastom 2,9 percent a na budúci rok by to mali byť tri percentá. Slovenská ekonomika by mala tento rok podľa odhadu NBS rásť o 2,5 percenta a na budúci rok o 2,3 percenta.

Radosť zo zvýšenia ratingu Česka môže mať ministerka financií Alena Schillerová. Vďaka zvýšeniu kredibility si totiž bude môcť Česká republika požičiavať lacnejšie ako doteraz. České vládne dlhopisy s desaťročnou splatnosťou sa aktuálne predávajú s výnosom 1.367 percenta. Slovenské desaťročné dlhopisy obchodujú za mínus 0,16 percenta. Slovensko tak ťaží z členstva v eurozóne a politike nulových sadzieb.

Pokles výnosov dlhopisov je z krátkodobého pohľadu pozitívnou správou pre investorov do dlhopisových fondov, v ktorých sú štátne dlhopisy obsiahnuté. Pokles výnosov totiž znamená rast ceny dlhopisov a teda aj hodnoty týchto fondov. Z dlhodobého hľadiska to však ešte viac limituje potenciálny zisk z investovania do tejto konzervatívnej triedy aktív.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial