Nedeľa 20. októbra. Meniny má Vendelín

Rating: Klub exkluzívnych sa rozpadá

Po tom ako ratingová agentúra S&P pristúpila v piatok k zníženiu ratingu AAA americkej vlády na dlhodobé záväzky sa exkluzívny klub AAA scvrkol na 13 kľúčových členov: Švajčiarsko, Hong-Kong, Švédsko, Nemecko, Kanada, Dánsko, UK, Holandsko, Fínsko, Nórsko, Rakúsko, Francúzsko a Austrália. Reálny počet členov klubu AAA je vyšší, ale nezapočítaváme maličké a ostrovné krajiny (Lichtenštajnsko, Luxembursko, Isle of Man…).

Otázkou však je, ako dlho tento klub o trinástich členoch vydrží. Do roka vidíme reálne jeho počet na čísle desať. Poďme však postupne…

Po tom ako si S&P trúfla na USA nemôže byť pokojná prevažná časť zástupcov eurozóny v klube AAA. Podľa analytikov Brown Brothers Harriman (BBH) piatkové zníženie ratingu USA z úrovne AAA na AA+ a negatívny výhľad od S&P dostane pod tlak i ostatné ekonomiky. Ich model ukazuje na dlhodobo rizikový rating UK ekonomiky , ktorá by mala byť ďalším odstupujúcich z klubu vyvolených AAA. Už túto stredu očakávame kľúčový inflačný report Bank of England. Ak prinesie výrazné zníženie projekcií ekonomického rastu ostrovnej ekonomiky, považujeme to za „nepísanú výpoveď“ z klubu AAA v priebehu niekoľkých týždňov.

V eurozóne je rizikový rating podľa BBH jednoznačne Francúzska, ktorý môže byť prehodnocovaný už čoskoro, po zvýšení tlaku na rizikové krajiny eurozóny ako je Španielsko a Taliansko. Tu za zmienku stojí dnešné vyjadrenie predstaviteľov agentúry S&P: „fiškálne indikátory francúzskej vlády sú mierne horšie ako pri USA“… „Francúzom pomohla dôchodková reforma“. Francúzsko je na muške ratingových agentúr a pri nestabilite eurozóny je 12-mesačný horizont prípadného zníženia ratingu z úrovne AAA celkom reálny. Náš výhľad zníženia ratingu francúzskej vlády je načasovaný na prípadný kolaps Talianska a jeho externú finančnú pomoc. Francúzi nebudú schopní garantovať krytie v eurovale a spolu s rozpadom eurozóny by mohli stratiť i AAA rating. Ďalším cieľom v eurozóne je podľa nás Rakúsko, ktoré je naviazané bytostne na svoj bankový sektor. Prehlbovanie nestability finančných trhov opäť vrhá finančné inštitúcie do rizika. Už v rokoch 2009/2010 potom ako rakúska vláda podporila finančnými dotáciami svoje kľúčové inštitúcie finančnou podporou, sa začali objavovať náznaky turbulencií rakúskeho ratingu AAA.

Mimo klubu AAA to má nahnuté v eurozóne jednoznačne Belgicko, ktoré už dostalo niekoľko napomenutí za posledný mesiac. Jedine Grécko má aktuálne podľa nás primeranú úroveň ratingu (CC/Ca/CCC), ostatné krajiny PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Španielsko) môžu čeliť zníženiu ratingu kedykoľvek.

Značka kvality AAA sa tak stáva nedostatkom, nemusí to však znamenať riziko pre niektoré krajiny. Určite nie pre USA. Ako sme už niekoľkokrát naznačili, finančný systém založený na USD dáva USA potenciál ventilovania vlastných problémov cez globálnu ekonomiku. Naznačuje to i dnešný vývoj, kedy po znížení amerického ratingu americké vládne dlhopisy zaznamenávajú rapídny nárast a dopyt pri aukciách 3 a 6-mesačných pokladničných poukážkach prekonal ponuku štvornásobne.

Teória tak pri USA neplatí práve v dôsledku hegemónie USD a tlačenia lacných peňazí Fedom. Teória hovorí: mohlo by dôjsť k navŕšeniu výnosov na amerických vládnych dlhopisoch, teda i navŕšenie úrokových sadzieb v reálnej ekonomiky USA… v roku 2009 USA platili na úrokoch 381 mld. USD v roku 2010 to už bolo viac ako 400 mld. USD… mal by sa zvyšovať tlak na zníženie vládnych výdajov a navršovanie daní, čo by viedlo k prípadnému dvojitému dnu recesie americkej ekonomiky… navršuje sa tlak na Fed aby prijal ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky… výraznejší prepad hodnoty USD cez predaj držby USD aktív.

Realita je úplne iná: rating znížila iba jedna z troch ratingových agentúr, čo nemá výraznejší dopad na výnosy amerických vládnych dlhopisov… skôr sledujeme pod tlakom rizika prepad výnosov, čo potvrdzuje pretrvávajúcu dôveru v USA vládu… Japonsko malo znížený rating od S&P v roku 2002, ale výnosy na benchmarkových 110-ročných sú dnes výrazne nižšie… pasca likvidity v súčasnosti okrem rizikového zlata (z ohľadu techniky jeho nákupu a reálnej držby) sú vládne dlhopisy vojensky najsinejšej ekonomiky stále považované za bezpečné aktívum… situácia v USA je výrazne odlišná od eurozóny, USA má Fed a vlastnú menu… všetky dlhy USA sú v USD a tie nie je problém veriteľom dodať… potrebu znižovania deficitu už US kongres prijal a je potenciál snahy udržať pomer dlh/HDP na riadenej úrovni… reálna šanca nahradiť USD a US dlhopisy inými aktívami v krátkom a strednodobom a dokonca ani dlhodobo neexistuje.

Výsledok: teoretické zákony ekonomiky už neplatia. USA sú v problémoch a rozklade, stále však neexistuje reálne alternatíva za USD, čo im dáva potenciál umelého dýchania na úkor globálnej ekonomiky. Kroky Fedu tak vytvorili z USD finančnú zbraň, ktorá pri problémoch USA uškodí viac ostatným ako samotnému USA, a to si ani Francúzi ani Rakúšania nemôžu povedať.

Na záver jedna myšlienka. V roku 2007 sa dostali ratingové agentúry pod tlak, že neupozorňovali zníženým ratingom na rizikové inštrumenty finančného trhu naviazané na realitný trh. Od roku 2010 sa tie isté ratingové agentúry dostávajú pod tlak, že upozorňujú na rizikové dlhy vlád, ktoré ich kritizovali pre pár rokmi. Nie je kritika ako kritika, niekto je na to veľmi citlivý (talianska policajná razia v sídle ratingovej agentúry).

Autor je analytik TRIMBROKER.

Vzdá sa niektorá z krajín eurozóny eura?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *