Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Realitný trh stagnuje, rastie záujem o energeticky nenáročné bývanie

Nielen slovenský realitný trh zažil v poslednom období viaceré zlomy a premeny. Napríklad po realitnom boome a priam nebotyčnom zvyšovaní cien nehnuteľností v roku 2007 nastal v ďalšom roku ich prudký pád. Aj vplyvom plynovej krízy však rastie záujem o energeticky úsporné bývanie.

V súčasnosti možno z viacerých hľadísk skôr hovoriť o stagnácii realitného trhu na Slovensku. K tejto charakteristike sa prikláňa značná časť odborníkov a pracovníkov realitných kancelárií.

Nezamestnanosť, neistota, menej dostupné úvery

Pod stagnáciu sa však podpisuje mnoho faktorov. O tom, aký má momentálny vplyv na kúpu a predaj nehnuteľností (bytov a domov) súčasná finančná a energetická kríza, sme sa zhovárali so Zsoltom Szabóm, konateľom inžiniersko-stavebnej realitnej spoločnosti Investconsult Komárno.

"Súčasný nepriaznivý stav vo svetovej ekonomike má negatívny vplyv aj na celkový realitný trh na Slovensku. Žiaľ, v mnohých regiónoch dochádza k prepúšťaniu zamestnancov, zvyšuje sa nezamestnanosť a narastá neistota, znižuje sa kúpyschopnosť a menia sa priority v živote ľudí," vysvetľuje Zsolt Szabó. Ako ďalej dodáva, k uvedenému treba prirátať aj to, že sa výrazne menia podmienky poskytovania úverov zo strany bánk. "Podmienky sú ťažšie ako pred pár mesiacmi. Pociťujeme pokles cien predovšetkým bytov a rodinných domov, ale napríklad aj výrobných objektov."

V kurze je energeticky úsporné bývanie

Dopady energetickej (plynovej) krízy, ktorá vypukla začiatkom roka vyvoláva v radoch odbornej i laickej verejnosti záujem o energeticky úspornejšie bývanie. A tiež po alternatívnych formách vykurovania. Spomenúť možno napríklad využívanie geotermálnych prameňov, biomasy, drevnej štiepky a podobne. Nesmelo, ale predsa len sa začalo hovoriť aj o renesancii solárnych panelov, resp. ucelených solárnych systémov a podobne.

"Čo sa týka energeticky úsporných nehnuteľností, v poslednom čase sa zvyšuje o ne záujem zo strany investorov, staviteľov. Takéto nehnuteľnosti sú v jednoznačnej výhode pri predaji a prenájme oproti menej úsporným budovám. Čoraz viac klientov, ktorí chcú kúpiť nehnuteľnosť, kladie dôraz okrem lokality, v ktorej sa daná nehnuteľnosť nachádza, jej ceny, veľkosti atakďalej, aj na úspornosť," zdôrazňuje Zsolt Szabó.

Zatepľovanie – dobrá investícia?

Je pravdepodobné, že terajšia energetická (plynová) kríza opäť raz výrazne zvýši záujem aj o zatepľovanie domov, najmä panelákov. Ukazuje sa totiž, že časť verejnosti práve pod vplyvom výpadku v dodávke zemného plynu a v očakávaní neskorších možných následkov energetickej krízy (možné zvyšovanie cien energií) celkovo chápe zatepľovanie ako dobrú investíciu do bývania. Podľa prepočtov odborníkov možno napríklad uceleným zateplením panelákového vežiaku – zhora (strecha), zdola (stropy vstupných a pivničných priestorov), obvodové steny vrátane výmeny okien celkovo ušetriť 30 až 35 percent nákladov na vykurovanie, v niektorých prípadoch aj viac. Závisí to aj od pôvodného stavu budovy a ďalších okolností.

"Zatepľovanie je vo väčšine prípadov dobrá investícia, ktorá sa odzrkadlí na jednej strane v nižších režijných nákladoch a na strane druhej môže zvýšiť predajnú cenu o viac než stála samotná investícia do zateplenia. Predpokladá to však použitie kvalitných stavebných materiálov a odborne vykonanú prácu," upozorňuje Zsolt Szabó.

Nezabúdať na konzultácie s odborníkmi

Ako Zsolt Szabó ďalej poznamenáva, klient, ktorý plánuje po investícií do zateplenia (výmena okien, fasáda, strecha, atď.) užívať nehnuteľnosť dlhšiu dobu, by mal mal konzultovať so stavebným odborníkom. "Ten kto následne chce danú nehnuteľnosť predať, by mal navštíviť serióznu realitnú kanceláriu, aby sa presvedčil, či jeho investícia do zateplenia bude pri predaji efektívna. Naša spoločnosť ponúka možnosť konzultácie, odborného poradenstva vo všetkých takýchto prípadoch. Zaoberáme sa totiž realizáciou širokej škály aktivít – od kompletného právneho a poradenského servisu, cez projekčnú činnosť, inžiniersku činnosť až po samotnú výstavbu."

Je zrejmé, že všetky investície do úsporného, energeticky menej náročného bývania, vrátane zatepľovania domov a ďalších možností treba vždy konzultovať s odborníkmi. V tomto prípade možno ešte viac ako inde totiž platí staré príslovie Dvakrát meraj a raz rež!

Budú podľa Vás ešte klesať ceny nehnuteľností?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Realitný trh stagnuje, rastie záujem o energeticky nenáročné bývanie”

  1. Valeria píše:

    My nedávno premýšľali nad tým, že by sme si práve nejaký taký nízkoenergetický dom zaobstarali. Nakoniec sme sa ale rozhodli zrekonštruovať ten, ktorý máme. Rekonštrukciu už máme viacmenej za sebou. Ešte nejaký nový nábytok to chce. Pár týždňov späť som sa napríklad pozerala na sedačky a hrozne sa mi zapáčila jedna, ktorú majú tu https://www.signal-nabytok.sk/sk/sedacie-supravy-a-pohovky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *