Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Reality: čo si maklér myslí, keď hovorí…

Kupujete si nehnuteľnosť a oslovíte realitnú kanceláriu v nádeji, že máte o všetko postarané? Nie vždy to však dopadne podľa očakávaní. Niekedy maklér úmyselne zamlčí podstatné fakty, niekedy nemá informácie od majiteľa a niekedy… a niekedy v snahe predať nehnuteľnosť presviedča, že modré je vlastne zelené.

Realitní makléri majú široký zoznam rýchlych odpovedí na rôzne otázky klientov. Uvedené príklady berte ako rady, ako nenaletieť prvej "výhodnej ponuke". Realitní makléri najlepšie vedia, že čas sú peniaze a čím skôr nehnuteľnosť predajú, tým skôr budú mať svoju províziu.

„Ten dom vyzerá celkom dobre a rekonštrukcia bude stáť maximálne polmilióna korún" – v skutočnosti môžete očakávať, že náklady budú určite vyššie, veď si len zrátajte koľko stojí nová strecha, podlahy, dlažby, kúpeľňa, WC, kuchyňa…. a pokiaľ ešte statik nájde ďalšie závažnejšie stavebné chyby, vtedy vám z pôvodného domu zostanú možno štyri múry.

„Štvrté poschodie bez výťahu nie je problém“ – no maklér osobne by si asi taký byt nekúpil. Je na zvážení každého kupujúceho, či si kúpi byt v dome bez výťahu. Je len otázkou času, kedy budete výťah naozaj potrebovať (keď sa vám narodí dieťa, zlomíte si nohu, budete kupovať novú sedačku).

„Na to potrebujete len šikovného majstra a bude to do 2-3 týždňov hotové„ – skôr myslel najskôr do 2-3 mesiacov, lebo zohnať dnes šikovného majstra, ktorý vám príde niečo urobiť je poriadne umenie.

„Susedia sú veľmi milí“ – niekedy to môže byť pravda, ale nie všetci vám povedia pravdu. Tak potom nebuďte prekvapený, keď už v prvý deň nebudete môcť zaspať, lebo nad vami dupoce päť potomkov horného suseda a pod vami opitý sused nadáva na celý svet.

„Tu vždy zaparkujete“ – pokiaľ nemáte vyhradené parkovacie miesto alebo garáž, vtedy budete mať pravdepodobne problém s parkovaním. Problémy s parkovaním už nie sú len v Bratislave, ale aj vo všetkých väčších mestách.

„Dom sa bude v lete rekonštruovať“ – no ale ktoré leto to bude? Väčšinou je problém, aby sa dohodli vlastníci bytov a potom kým sa vyberie dodávateľ, vybaví úver a zrealizuje, môže to trvať aj 3-4 roky.

„Zložiť zálohu musíte hneď“ – ani to nie je dobrý nápad. Najprv je potrebné zistiť si aktuálny právny stav, či na liste vlastníctva nie sú ťarchy, prípadne iné vecné bremená, ktoré by nám bránili v užívaní nehnuteľnosti.

Problémy nebudú…

„Úver určite dostanete“ (len nám zložte zálohu). To nie je až taká pravda, pokiaľ máte úverový prísľub od banky, ktorý vám zaručuje, že dostanete úver v určitej výške. Pokiaľ vám znalec neohodnotí nehnuteľnosť na patričnú výšku, musíte mať zvyšnú časť v hotovosti. Niekedy to býva aj 10-20%. Samozrejme, to záleží aj od podmienok konkrétne banky, keďže niektoré banky dávajú hypotéky do výšky 70% z ceny nehnuteľnosti.

„Ani exekúcia nie je problém“ – ale v skutočnosti sa ešte načakáte, kým takúto nehnuteľnosť kúpite do svojho vlastníctva. Banky vám nebudú chcieť požičať peniaze na takúto nehnuteľnosť, exekútor bude chcieť peniaze v hotovosti a vy pôjdete do rizika, keď zaplatíte časť kúpnej ceny (na výmaz exekúcie) a ešte nič nebude vaše.

„Ani so štátnym bytom nebude problém“ – ale bude, tu si musíte pripraviť pevné nervy, keďže celá procedúra ohľadom kúpy štátneho bytu trvá niekoľko mesiacov – až rokov. Predaj bytu nezáleží ani tak na predávajúcom, ktorý nie je majiteľ, ale len nájomca, ale na mestských poslancoch, ktorí predaj bytu schvaľujú. Väčšinou na ešte neodkúpených štátnych bytoch sú veľké nedoplatky a s tým spojené problémy.

„Majitelia sú dohodnutí, zmluva sa rýchlo podpíše“ – pokiaľ nehnuteľnosť vlastní viacero majiteľov, často sa stáva, že niektorý z nich nesúhlasí s predajom a podpis zmluvy sa bude odďaľovať, prípadne sa nepodpíše vôbec. Najjednoduchšie v tomto prípade je, pokiaľ jeden z majiteľov má plnú moc a zastupuje aj ostatných. Skráti sa tým čas komunikácie medzi zmluvnými stranami a vždy sa ľahšie dohodnete s jedným človekom ako so siedmymi.

„Za pár minút ste v Bratislave“ – radšej to berte s rezervou a prejdite si danú trasu vo vlastnom záujme viackrát a v rôznych časoch. Nezabudnite najmä na rannú a poobedňajšiu dopravnú špičku. Inak sa vám môže stať, že  namiesto času, ktorý ste chceli stráviť s rodinou na záhrade, ho strávite v každodennej zápche.

„Tú cestu v byte vôbec nepočuť“– to ale nesmiete otvoriť okno, pretože ten hluk bude neznesiteľný. A určite sa ani nezamýšľajte nad tým, že budete vonku sušiť bielizeň, keďže rušná cesta znamená nielen veľa hluku, ale aj prach a smog.

„Vlak tu premáva asi raz za dve hodiny“ – v tomto prípade si veľmi ľahko môžete zistiť skutočný stav. Nie je problém si pozrieť cestovný poriadok a zistiť, kedy chodia vlaky a ako často.

„To družstvo inokedy vôbec nie je cítiť“ –  pripravte sa na to, že pokiaľ si kúpite nehnuteľnosť pri družstve, tak nebudete môcť otvoriť okno a na grilovačku s priateľmi už rovno dopredu zabudnite.

„Ja sa vám ozvem“– toto je typická fráza realitného makléra (a nielen makléra). Ale zvyčajne sa neozve, keďže má aj iné pracovné povinnosti, ktoré sú pre neho dôležitejšie.

A úplne najhoršie je , keď maklér nehovorí nič, lebo sa ničomu nerozumie a je tam len zhodou náhod. To očakávajte, že keď ste už pár obhliadok absolvovali, tak máte väčšie skúsenosti ako on.

Máte aj vy zaujímavé skúsenosti s kúpou alebo predajom nehnuteľnosti? Podeľte sa o ne diskusii, alebo ich pošlite e-mailom.

Aké máte skúsenosti s realitnými maklérmi?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Reality: čo si maklér myslí, keď hovorí…”

 1. Michal píše:

  U mna jednoznacne vedie veta: a aj po podpise zmluvy vam kedykolvek radi pomozeme. Pokojne nam zavolajte.

 2. nemakléř píše:

  Publikovat články tohoto typu je nesmysl. Místo toho, aby se tu objevily relevantní informace na co si při koupi nemovitosti dávat bacha, čemu věnovat pozornost, tak se tu hloupě štve proti makléřům. Proč, k čemu je to dobré, zneužívali snad autorku v dětství makléři?

  Při koupi nemovitosti má zákazník možnost si ledacos ověřit. Vůbec nemusí kupovat zajíce v pytli. Nakonec i realizace nákupu přímo od majitele by mohla dopadnout podle naznačeného scénáře o lžích a vytáčkách.

  • L. Kacalka píše:

   Dakujeme za vas nazor. Cielom clanku bolo v prvom rade upozornit klientov na vyssiu opatrnost. Z mojho pohladu bol tento clanok prave o tom, na co si davat pozor. Tomu zodpovedala aj forma.

   V ramci sekcie byvanie mame zaujem ponukat rozne pohlady na reality. Od rovnakej autorky si mozete precitat mnohe zaujimave clanky, napriklad o vyhodnosti kupy bytu za ucelom prenajmu alebo o ziskani hypoteky bez dokladovania prijmu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *