Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Rebríčku sto najväčších firiem sveta kraľuje Microsoft

Európske firmy na akciových trhoch strácajú svoj vplyv. Ich zastúpenie v prvej stovke najväčších spoločností sveta klesá. Na ich miesto sa však doťahujú firmy z Ázie. A postavenie hegemóna si naďalej upevňujú Spojené štáty americké.

Zastúpenie európskych firiem rebríčku sto firiem najväčších na svete podľa ich trhovej hodnoty kleslo z 27 percent spred desiatich rokov na 15 percent v súčasnosti. Je za tým slabý rast európskej ekonomiky, no najmä rýchlejší rast ostatných častí sveta. Tradične dobre etablované postavenie európskych spoločností tak postupne upadá a predbiehajú ich konkurenti.

Európske firmy strácajú podiel na trhu

Svoju dominanciu naopak zvyšujú USA. Medzi sto najväčšími spoločnosťami tu má domicil až 54 firiem. Z pohľadu kapitalizácie tvoria až 63 percent trhovej hodnoty prvej stovky. Pred desiatimi rokmi to pritom bolo len 45 percent.

Z rebríčka sto najväčších firiem, ktorý zostavuje poradenská spoločnosť PwC, vypadlo vlani až 11 európskych firiem. Ide napríklad o nemecký Siemens, Volkswagen, či Allianz, alebo o španielsky Santander, či Inditex.

Čína má už v prvej stovke 15 zástupcov. Doťahujú sa však aj firmy z Indie, Saudskej Arábie, Japonska, či Brazílie.

Prvý prírastok do rebríčka si tak pripísala napríklad Saudská Arábia so spoločnosťou Saudi Basic Industries Corp, za ktorou stojí Saudi Aramco. India má aktuálne v prvej stovke už dvoch zástupcov. Ide o spoločnosti Reliance Industries a Tata Consultancy. Obe firmy minulý rok rýchlo rástli, no pomohol im aj celkový rast indického trhu.

„USA čoraz viac dominujú rebríčku Global Top 10. Z dlhodobého hľadiska však vidíme nárast vplyvu Indie, ako aj ďalších rozvíjajúcich sa trhov vrátane Číny,“ komentuje Ross Hunter z PwC vo Veľkej Británii.

Dominancia amerických firiem je „spôsobená najmä ich schopnosťou inovovať a prinášať zákazníkom nové služby a produkty. Americké firmy dominujú rebríčku dlhodobo vďaka tradícii akciových trhov a veľkosti americkej ekonomiky. Veľkosť a vyspelosť národného trhu tiež uľahčuje prechod americkej spoločnosti z lokálnej na globálnu úroveň. Určite ďalej porastú v rebríčku aj spoločnosť z Číny ako napríklad Alibaba,“ povedal pre ČTK Antonín Koukolík z poradenského oddelenia PwC v ČR.

Pohľad na rebríček krajín podľa ich zastúpenia v prvej stovke je pomerne jednotvárny. Po USA s počtom 54 a Číne s 15timi firmami, nasleduje Británia s počtom šiestich spoločností v rebríčku.

Veľké firmy rastú rýchlejšie ako zvyšok trhu

Trhová kapitalizácia stovky najväčších firiem sveta vzrástla ku koncu marca o päť percent. Je to menej ako v predchádzajúcom roku, keď stúpla o 15 percent. Oproti akciovému indexu MSCI Wordl je to však stále dobrý výsledok. Jeho medziročný prírastok bol totiž nulový.

Platí teda, že veľké firmy rastú rýchlejšie, ako zvyšok trhu. Svedčí o tom aj to, že kým trhová hodnota najväčšej spoločnosti sa za desať rokov zvýšila trojnásobne, najmenšia firma z prvej stovky si polepšila len o dvojnásobok. Rozdiel medzi najväčšou a najmenšou firmou v rebríčku tak stúpol na 806 miliárd dolárov.

Trhová kapitalizácia sto najväčších firiem dosiahla v marci 21,1 bilióna dolárov. Pred desiatimi rokmi to bolo 8,4 bilióna.

Microsoft je novým kráľom

Najväčšou firmou sa svete sa vlani stal Microsoft. Pretrhol tak nadvládu spoločnosti Apple, ktorá finančným trhom kraľovala po sedem rokov. A to aj napriek tomu, že Apple vyplatil minulý rok dividendách najviac peňazí zo všetkých spoločností na trhu – 87 miliárd dolárov.

Microsoft žezlo prebral ešte v novembri a neskôr si postavenie ešte viac upevnil. Od marca 2018 po marec tohto roku, kedy spoločnosť PwC rebríček zostavovala, vzrástla trhová hodnota Microsoftu o 29 percent, kým Apple stúpol „len“ o päť percent. Súčasná trhová kapitalizácia Microsoftu je 1,04 bilióna dolárov. Hodnota akcií spoločnosť Apple je 906 mld. dolárov.

Spoločnosti Microsoft pomohla jeho transformácia na poskytovateľa služieb cloud computing, vďaka čomu firma lepšie ustála minuloročný výpredaj celého technologického sektora.

Finančné firmy klesli o tri percentá

Technologické spoločnosti koncom minulého roka oslabili obavy z nafukovania cenovej bubliny, ako aj obrat v trhovom sentimente. Ich akcie zaznamenali prudký výpredaj, kvôli čomu technologické firmy v prvej stovke rástli len o šesť percent. Spoločnosti z odvetvia zdravotníctva, spotrebných služieb ako aj telekomunikácií v tom istom čase stúpli až o 15 percent.

Technológie a e-commerce si však i napriek tomu už tri roky udržiavajú svoje dominantné postavenie prvej stovke firiem. Tvoria až 27 percent z trhovej kapitalizácie rebríčka.

Druhé najsilnejšie zastúpenie majú finančné spoločnosti. Ich trhová kapitalizácia predstavuje 18 percent z rebríčka. Minulý rok však klesla o tri percentá a to aj napriek tomu, že firmy z tohto odvetvia v prvej stovke si viedli lepšie ako zvyšok sektora, ktorý oslabil ešte viac.

Finančný sektor totiž celosvetovo ťaží prostredie nízkych úrokových sadzieb. Minulý rok preto z rebríčka prvej stovky vypadli značky ako Allianz, Goldman Sachs, Commonwealth Bank of Australia, alebo Santander Group.

Za uplynulý rok sa to prvej stovky nedostala ani jedna firma formou IPO. Poslednou spoločnosťou, ktorá sa do rebríčka dostala prvým úpisom akcií bola v roku 2014 Alibaba. Až 53 spoločnostiam sa podarilo udržať sa v prvej stovke počas celej uplynulej dekády.

3 odpovede na “Rebríčku sto najväčších firiem sveta kraľuje Microsoft”

  1. luboš píše:

    Európa nemá proti USA šancu. Konkurencia, inovácie, prístup k veľkému domácemu trhu. Európske firmy žijú v minulosti.

  2. Rastislav Pastorek píše:

    ako sa máš? 🙂

  3. Pasto Rastorek píše:

    ujde to ty?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial