Stvrtok 14. novembra. Meniny má Irma

Recenzia: Jednorazové investičné poistenie AXA

Turbulencie na finančných trhoch zatiaľ neustali. Časť investorov zdôrazňuje, že je ideálny čas nakupovať dlhodobé aktíva. Týmto smerom sa vydala aj AXA – ponúka jednorazové investičné poistenie. Výnos znie zaujímavo: 96%. Ale, je tam aj „ale“? A čo ponúka konkurencia?

Lukratívne zhodnotenie v prípade Certifikátu BALANCE 6 samozrejme nie je garantované. AXA však garantuje 100% návratnosť vložených prostriedkov. O výnose 96% počas 6-ročného obdobia hovorí ako o potenciálnom. Dosiahnuť ho chce investičnou stratégiou „Lock The Best Note“.

Ako investujú?

V prvom roku sa zo šiestich komoditných a akciových indexov vyberie najlepšie zhodnotený a jeho výnos sa započíta do participačného súčtu. V ďalšom roku sa už tento index nezarátava, rovnakým postupom ostane v poslednom roku iba jeden index.

AXA sa sústredí na nasledujúce indexy: WTI OIL FIRST FUTURE (ropa), GOLD LIME SPORT PRICE (zlato), S&P GSCI Agricultural Index Excess Return (poľnohospodársky index), Európsky akciový index DOW JONES EUROSTOXX 50, Japonský akciový index NIKKEI 225 a Americký akciový index S&P 500.

To, v akom poradí by sa mohli indexy využiť, naznačila PR a komunikačná špecialistka Jana Tarčáková Janičová: „Predpokladáme, že prvé roky sa klientove peniaze budú investovať do komodít ako je napr. zlato a neskôr do ropy a akcií.“

6-ročné investičné poistenie ponúka aj Allianz. Produkt Allianz IndexPETROL využíva stratégiu „TWIN-IN na ropu“ – klient získa 75% z prípadného nárastu cien ropy a v prípade poklesu zhodnotenie 25% z poklesu.

Kooperativa spolupracovala na produkte Garantované indexované investičné životné poistenie s rakúskou Erste Bank Group. Pri trvaní 10 rokov je zhodnotenie zaujímavé: minimálne 151% a maximálne 200%.

Poistná ochrana

Minimálny vklad je v prípade poistenia v AXA 100 000 Sk, hornú hranicu poisťovňa nestanovila. Možné je predčasné ukončenie zmluvy za poplatok 4%. Samotný Certifikát BALANCE 6 je aj životné poistenie: V prípade smrti získajú pozostalí aktuálnu výšku vkladu, v prípade smrti úrazom sa poistné plnenie zvyšuje na 1,5 aktuálneho vkladu, maximálne pol milióna korún.

Allianz ponúka v prípade smrti pozostalým 105% hodnoty indexu. Kooperativa 110% aktuálnej hodnoty, minimálne však hodnotu vkladu, pri smrti úrazom sa navýši o 10% zaplateného poistenia.

Porovnanie investičných poistení

 

Trvanie

Minimálny výnos

Maximálny výnos

Indexy

Poistné plnenie v prípade smrti

Poistné plnenie v prípade smrti úrazom

AXA

6 rokov

100% vloženého kapitálu

96% + vklad

WTI OIL FIRST FUTURE

GOLD LIME SPORT PRICE 

S&P GSCI Agricultural Index Excess Return

DOW JONES EUROSTOXX 50,

NIKKEI 225

S&P 500

aktuálna výška vkladu

1,5 násobok aktuálneho vkladu

Allianz

6 rokov

25% z poklesu

75% zo zhodnotenia

WTI (ropa)

105% aktuálnej hodnoty

 

Kooperativa*

10 rokov

51% + vklad

100% + vklad

Dow Jones EURO STOXX Select Dividend 30 Index

S&P GSCI Energy ERs

110% aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti (minimálne hodnotu vkladu)

110% aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti (minimálne hodnotu vkladu) + 10% zaplateného poistenia

* Kooperatíva predávala produkt do 30. novembra 2008

Zdroj: poisťovne

Certifikát bude AXA predávať do 24. marca 2009. Produkt Jednorazové investičné poistenie je predovšetkým garantovanou investíciou. Životné poistenie je bonusom a v závislosti od potrieb klienta je lepšie kombinovať ho s produktom kryjúcim úrazy či kritické choroby. O 6 rokov, keď bude AXA klientov vyplácať, už bude po kríze a indexy budú určite vyššie ako dnes. 96% zhodnotenie tak nie je nereálne. 

Máte jednorazové investičné poistenie?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *