Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Recesia zastavená. Ale na akú dlhú dobu?

Investície John Hardy 03.11.2009 | 00:10 0 Komentárov

V prognóze k vývoju forexového trhu pre 3. štvrťrok sme predstavili makroekonomický scenár, v ktorom sa trhy ponorili späť do režimu averzie voči riziku, pretože sme sa domnievali, že sa vyhliadky na oživenie ukážu ako predčasné. Tento scenár sa očividne nenaplnil, pretože ochota riskovať bola naopak veľká a odniesol si to USD.

Na prepade dolára zarobili hlavne komoditné meny, pretože citlivo reagujú na rast. Oživenie sa dostalo do povedomia natoľko, že trhy začali do ceny započítavať predpokladané zvyšovanie úrokových mier v 4. štvrťroku, ktoré sa očakáva pri najviac suverénnych centrálnych bankách. Spätne si uvedomujeme, že sme nedocenili neuveriteľnú silu bezprecedentných stimulov, ktoré nielenže dokázali zastaviť krach, ale dokonca zvrátili negatívny vývoj a vyvolali veľké očakávania. Keď hovoríme o japonizácii trhov, samozrejme tým vyjadrujeme svoje presvedčenie, že sa toto oživenie ukáže ako falošné.

Zatiaľ čo sme jednoznačne podhodnotili odhodlanie vlád a centrálnych bánk čo najrýchlejšie resuscitovať ekonomiku, kroky verejného sektoru nevytvárajú dostačujúci základ pre silné oživenie, hoci môžu poskytovať dostatok impulzov, aby sa ekonomika na prelome roku udržala nažive. Napriek tomu vývoju očakávame, že trendy rizikovej tolerancie, ktoré na devízových trhoch pretrvávali v 2. a 3. štvrťroku, ustúpia v 4. štvrťroku rôznorodejšiemu a zradnejšiemu dianiu. Trh začne spochybňovať odolnosť doterajšieho oživenia. Snažili sme sa identifikovať niekoľko kľúčových tém, ktorá sa na prelome tohto roku trh sústredí.

Nastalo oživenie. Naozaj?

Najsilnejšie stimulačné opatrenia už dozneli a na program dňa sa stále častejšie dostávajú úsporné opatrenia a výstupné stratégie. Devízové trhy sa ako celok môžu začať odchyľovať od týchto nádejnejších prognóz ozdravenia, ktoré sa už premietli do cien, hoci sa možno ešte nevrátime k úplnej averzii voči riziku v štýle roku 2008. Môže to pravdepodobne znamenať koniec mnohých momentálnych trendov na devízových trhoch, kde veľa obchodov býva riadených podľa všadeprítomnej osi tolerancie rizika. Pravdepodobnosť silného AUD alebo NZD bude najväčšia, pokiaľ odpoveď na túto otázku je „nie“. Nie sme si ale istí, či 4. štvrťrok poskytne akékoľvek definitívne odpovede. Tie skôr čakáme až začiatkom budúceho roku.

Slabý USD –  ako ďaleko ešte môžeme ísť?

Krátka pozícia sa v prípade USD javí ako zdvihnutá ruka pre globálne oživenie a stala sa tak „novším a lepším“ Carry Trade obchodom. Mizerné výsledky Ameriky a potreba externého financovania sa spolu so zvyšujúcou neochotou Číny nakupovať zelené bankovky vytvára toxický kokteil, ktorý môže v najbližšej dobe dolár ešte viacej oslabiť. Možno už bol vytvorený dostatočný impulz pre obchodovanie slabým dolárom na vstupu do 4. štvrťroku, ktorý by dolár ešte viacej oslabil. Dokiaľ ale volatilita v novom štvrťroku ešte stúpne, príbeh o devalvácii USD sa pred Novým rokom môže zabrzdiť. Už teraz sa trhová pozícia tohto obchodu naťahuje. Možno v tomto štvrťroku uvidíme novú, najnižšiu hodnotu, od minulého leta, po ktorej bude nasledovať pokus o návrat.

Rozbehnú centrálne banky svoje výstupné stratégie?

Trh počíta so sprísňovaním politiky väčšiny hlavných centrálnych bánk. Tie agresívnejšie, ako sú RBA a Norges Bank, začínajú v 4. štvrťroku. Naproti tomu Fed neplánuje sprísnenie politiky do budúcej jari. Budú sa tieto prognózy napĺňať alebo sú reči o výstupných stratégiách predčasné? Keď stimuly doznejú, tak všetkých bude zaujímať, či skutočné ozdravenie môže nabrať samovoľne obrátky. Počiatky sprísňovania môžu naštartovať pohyby podobné tým, ktoré pozorujeme od marca, hoci 4. kvartál predsa len môže byť skorý na správy o kompletnom obrate.

Eurozóna – existujú zvláštne riziká pre jednotnú menu?

Eurozóna bude v 4. štvrťroku vo veľmi citlivej pozícii, pretože sa začiatkom októbra konalo v Írsku referendum o Lisabonskej zmluve. Írsko sa zaraďuje medzi slabšie krajiny Eurozóny, ktoré sužuje vysoká nezamestnanosť, prepadnuté trhy s aktívami, škaredé deficity bežných účtov a príliš silná mena. Ozdravenie bolo pre tieto slabšie ekonomiky s približujúcim sa 4. štvrťrokom v nedohľadne a nám nezostáva než hádať, do akej miery zametá množstvo veľkých bánk Eurozóny svoje problémy pod koberec. Je príliš skoro spochybňovať životaschopnosť Eurozóny. No vnútorné rozpory by sa v 4. kvartáli mohli stať zrejmejšími. Chceme tak ukľudniť tých, ktorí zo zvyku nakupujú predražené eurá.

USD – prognóza pre štvrtý kvartál

Nezodpovedného výpredaja sa nedočkáme, pretože býci nezrýchľujú tempo. Nie je pravdepodobné, že by sa pár EURUSD dlho udržal nad úrovňou 1,50. Veľmi slabá predvianočná sezóna mimo USA najskôr svetu pripomenie, že americký spotrebiteľ je stále mimo hru. Sezónne výkyvy hrajú proti doláru. Aspoň tak to bolo v predošlých obdobiach. Preto môže byť ťažké zvoliť vstupné body, ale v 4. kvartáli by sa podľa názoru Saxo Bank mal dolár dotknúť dna.

Graf dole ukazuje nový carry trade obchod s USD: dolár je tu zobrazovaný spoločne s VIX indexom volatility akciového trhu, globálnymi akciami rozvíjajúcich sa trhov a spready na americké pokladničné poukážky v porovnaní s obligáciami rozvíjajúcich sa trhov.

 (Poznámka: Všetky čiary sú inverzné okrem MXEF, ružová čiara znázorňuje akcie rozvíjajúcich sa trhov.)

Spoločná európska mena – EUR

ECB značne ubrala zo svojej skoršej odvážnej rétoriky. Nie je spravodlivé to sledovať, pretože sa za posledných 6 mesiacov euro zhodnocuje v porovnaní s renminbi (čínska mena CNY). Svetovým problémom totiž nepomôže, pokiaľ bude pokračovať náhla diverzifikácia rezerv a nákup EURUSD. V porovnaní s AUD a inými rizikovejšími menami je euro už výnimočne slabé, preto nemusí byť medzi slabými „high beta“ menami, pokiaľ sa niekedy počas 4. kvartálu pohľad na toleranciu rizika zmení. Pokiaľ sa v poslednom štvrťroku  zmení paradigma trhu, môže sa ale EUR oslabiť voči GBP, JPY a USD.

Britská libra – GBP

Pokiaľ v priebehu 4. štvrťroku poklesne riziková tolerancia, libra bude vykazovať tendenciu posilňovania voči menám G-10 s vyššou hodnotou. Zároveň ale taktiež bude klesať voči JPY a USD. Pár, ako je GBPAUD, určite stojí za pozornosť. Je blízko desaťročného minima a zaujíma nás, či sa tento pohyb v rámci G-10 príliš nenaťahuje.

Japonský jen – JPY

Trh ovplyvní nová vláda, s ktorou sa bude musieť zoznámiť. Zdá sa, že pokiaľ úrokové miery zostanú na veľmi nízkej úrovni, zostane JPY najskôr v dobrej forme. Nie je pravdepodobné, že by sa Bank of Japan, tak ako v minulosti, pustila do pokusov oslabiť JPY, hlavne vzhľadom k politickým zmenám. Avšak dokonca aj skromný rast úrokových sadzieb v kombinácii s rozpätím akcií môže znamenať v 4. štvrťroku záchvaty oslabovania. Nakoniec by sme čakali, že JPY ukáže známky stabilnejšieho posilňovania voči komoditným menám. 

Švajčiarsky frank – CHF

Švajčiarsky frank stratil koreláciu s rizikovou toleranciou a pravdepodobne ho nakoplo neprestávajúce zotavenie, odolnosť obligácií a stabilizácia kľúčových mien strednej a východnej Európy (kvôli ich vysokej zadlženosti vo švajčiarskych  frankoch) za posledný štvrťrok. Ak sa prehupne kyvadlo opačným smerom, prekvapí nás frank svojou rizikovosťou?

Predpoveď budúceho vývoja CHF je taktiež zaťažená hrou na schovávačku ohľadne okamžiku, kedy sa SNB odhodlá k intervencii. Bude zaujímavé sledovať obchodovanie menového páru GBPCHF, či sa kurz vydá smerom hore. Trh síce trestá libru za kvantitatívne uvoľňovanie. Musíme mať ale taktiež na pamäti, že aj Švajčiarsko sa svojim spôsobom vydáva ma cestu kvantitatívneho uvoľňovania prostredníctvom svojich priamych menových intervencií.

Kanadský dolár – CAD

Bank of Canada sa snaží svojimi výrokmi stlačiť kurz CAD, pretože ho považuje za hrozbu pre hospodárske oživenie. Bez ohľadu na tieto snahy však CAD viac-menej kopíruje apetít k riziku a scenár globálneho oživenia. Silná pozícia, na ktorej sa kanadská mena v poslednej dobe držala, krajine veľmi nepomáha a kanadské hospodárstvo je stále veľmi závislé na hospodárskom vývoji svojho južného suseda. Vzhľadom k tomu, že v nasledujúcich rokoch môžeme očakávať iba slabý spotrebiteľský dopyt, je ťažké predpokladať, že by CAD v dlhodobom výhľade naďalej dokázal prekonávať celkový vývoj trhu. Bilancia bežného účtu smeruje nesprávnym smerom a silný CAD tomuto vývoju nijako nepomôže. Takisto môžeme očakávať nové voľby, pretože labilná Harperova vláda sa nemusí dožiť konca štvrťroku. CAD sa na svojom maxime môže vzhľadom k oslabujúcemu USD dostať až na hranicu parity, ale skoro môžeme byť svedkami jeho tržného oslabenia.

Novozélandský dolár – NZD

AUD a NZD sa stali ukážkovým príkladom nových nádejí v sľubnejšie zajtrajšky globálnej ekonomiky. V 4. štvrťroku by sme vkladali viacej nadeje do NZD oproti AUD. Avšak NZD posilňuje až príliš a centrálna banka sa začne zubami-nechtami brániť jeho posilňovaniu, pretože posilňujúca mena je to posledné, čo potrebuje začínajúce oživenie lokálnej ekonomiky.

Austrálsky dolár – AUD

Čínske oživenie bolo až doposiaľ pre silu AUD kľúčové. Pokiaľ sa v 4. štvrťroku  začne prejavovať čínsky odvrat od kreditného stimulu, môže sa ukázať, že kurzom AUDUSD pod hodnotou 0,8500 a kurzom GBPAUD pod hodnotou 2,000 už Austrália platí za svoju dokonalosť. V austrálskych ekonomických údajoch sa objavuje niekoľko náznakov, že oživenie trochu poľavuje. Možno vzhľadom k tomu, že už oznámené stimulačné opatrenia začínajú strácať dych. Štvrtý kvartál môže byť pre austrálsku menu začiatkom ťažkých časov a opatrenia rezervnej banky môžu byť v tomto ohľade kritické, pretože trh očakáva, že austrálska rezervná banka bude jednou z hlavných bank, ktoré sadzby zdvihnú.

Nórska koruna – NOK

Vzhľadom k rastúcim cenám ropy a vzhľadom k tomu, že trh vzal na vedomie silnejšie protiinflačné zameranie nórskej centrálnej banky, sa v minulom štvrťroku nórska koruna obchodovala na výrazne vyššej cenovej hladine. Pokiaľ ochota riskovať prekoná v tomto 4. štvrťroku očakávania, môže sa nórskej korune, v porovnaní s vratkým eurom a ďalšími menami a vzhľadom k bezkonkurenčne dobrej bilancii, naďalej dobre dariť, keďže v súčasnom svete prevládajú v ostatných krajinách obavy z menovej devalvácie a taktiež vzhľadom k jej komoditnej expozícii. Kurz menového páru EURNOK sa do polovice roku 2010 môže priblížiť k hodnote 8,00.

Švédska koruna – SEK

Švédskej korune sa vzhľadom k posilňujúcemu rizikovému apetítu a k intervenciám týkajúcich sa východoeurópskych krajín, predovšetkým Lotyšska, darí veľmi dobre. Dokiaľ pretrváva mentalita opierajúca sa o presvedčenie, že „všetko vyrieši intervencia“, je možné očakávať, že sa SEK bude aj počas 4. štvrťroku dariť a že kurz menového páru EURSEK by mohol v priebehu štvrťroka občas klesnúť aj pod hodnotu 10,00. Rýchly predaj rizikových spreadov, ktoré sa týkajú rozvíjajúcich sa trhov a pokles akcií by mohli oživenie SEK zvrátiť. Investori špekulujúci na pokles akcií a rizikových aktív by mali pri poklesoch zvážiť vstup do dlhých USDSEK pozícií. Riksbank patrí v súčasnej dobe medzi agresívnejšie holubičie centrálne banky. Je zaujímavé, že trh túto skutočnosť z veľkej časti ignoroval v prospech rizikových ukazovateľov.

Autor je hlavný stratég FX trhov 
Saxo Bank  

Obchodujete na Forexe?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial