Nedeľa 22. júla. Meniny má Magdaléna

Redakčný komentár: Dve tváre ministra financií Ivana Mikloša

Protimonopolný úrad potvrdil, že banky medzi sebou žiadnu kartelovú dohodu neuzavreli. Takýto verdikt asi prekvapil len málokoho. Určite nie ani samotného ministra financií Ivana Mikloša. Ak ho niečo zaskočilo, tak skôr nevhodné načasovanie. Uštipačný náboj, ktorý vyslal smerom k bankám pred rokom, sa mu totiž vrátil ako bumerang v najnevhodnejšiu chvíľu: Pár týždňov pred voľbami.

Aby sme boli úprimní, minister financií Ivan Mikloš banky nikdy priamo neobvinil z kartelovej dohody. Iba povedal, že treba preveriť, či ku kartelovej dohode nedošlo. Ani táto kľučka, ktorá zbavuje právnej zodpovednosti, však nič nezmenila na fakte, že verejnosť si z jeho tlačovky zapamätala dve slová: banky a kartel.

Z úst ministra Mikloša to boli prisilné slová. Najmä ak si uvedomíme, že práve on z pozície vicepremiéra pre ekonomiku pomáhal počas dvoch Dzurindových vlád reštrukturalizovať bankový sektor. Nebudeme preháňať ak povieme, že dnes sú banky tam, kde sú práve vďaka I. Miklošovi. A to rozhodne nie je ironická poznámka, pretože keby banky ostali v slovenských rukách, dnes by pravdepodobne úverovali akurát tak nevydarené pokusy o podnikanie v réžii kamarátov politických špičiek a hypotéky by sme poznali iba zo zahraničných seriálov. A ak by sa potvrdil bankový kartel, znamenalo by to, že prvá Dzurindova vláda s vicepremiérom Miklošom zvládla reštrukturalizáciu bankového sektora len polovičato, keďže ani privatizáciou nedokázala vytvoriť podmienky pre efektívny trh.  

Musíme priznať, že konkurencia v bankovom sektore stále nie je ideálna a Slováci by mohli platiť menej. Ale to by museli byť sami aktívnejší a nezáujmom trestať banky za drahé a zle nastavené produkty. To však takmer vôbec nerobia a zrejme ani robiť nevedia.

Ivanovi Miklošovi preto treba uznať, že pre zlacnenie hypoték urobil minulý rok viac než ktorýkoľvek doterajší minister. Včasné a transparentné zverejňovanie nových úrokových sadzieb pri refixácii  je skvelý krok, ktorý posilní konkurenciu a určite ušetrí nejedno euro hypotekárnym dlžníkom. To je tá lepšie – odborná tvár ministra financií.

A potom je tu ešte tvár politika s pochybnými argumentami. Inak slová o podozrení z nedokázateľnej kartelovej dohody bánk pomenovať nemožno. Človek s takýmto odborným pozadím by sa pritom nemusel uchyľovať k podobne slabým argumentom. A neospravedlňuje ho, že sa nechal zatiahnuť do prestrelky s predchádzajúcou vládou o to, kto je priateľskejší k bankám. O tom, že byť priateľský k bankám nie je hanba, sme písali pred rokom.   

Ivan Mikloš to v tomto období nemá jednoduché. Daňový úrad, ktorý riadi jeho rezort, čelí kolapsu po zavedení nového informačného systému a celá SDKÚ-DS neúspešne vysvetľuje svoj podiel v spise Gorila. Vo svetle týchto udalostí by sa mohlo „nejaké“ naznačenie kartelovej dohody zdať úplne banálne…

V skutočnosti však potvrdzuje, že minister financií argumentuje pred médiami vlastnými pocitmi. A to už nemá ďaleko od gréckej cesty…

Má pravdu premiér alebo banky?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *