Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Redakčný komentár: Koho trápia DDS-ky?

Snaha vlády dosiahnuť rovnaké podmienky pre všetky správcovské spoločnosti, životné poisťovne a rôzne sporiteľne je bez diskusie legitímna. Doplnkové dôchodkové spoločnosti dnes ako jediné ťažia zo svojej orientácie na zamestnávateľa.

Príspevok na penziu totiž stojí zamestnávateľa menej ako rovnaká suma vyplatená ku mzde. Bez tejto výhody budú DDS-ky len ťažko konkurencie schopné (ich vyššia regulácia znamená vyššie náklady). A klient sotva pristane na hru: vyššie poplatky = vyššia bezpečnosť peňazí – veď na trhu je veľa lacnejších sporení.

Ak bude jediným dopadom pripravovaného opatrenia pád DDS-iek, nič sa nestane. Pravda, ak funkciu penzijných sporiteľní prevezmú spoločnosti z iného sektora. Ak nie, na scéne máme ďalšieho potenciálneho „zlodeja budúcich dôchodkov“.

Súbežne s odvodovým zaťažením príspevkov sa ruší aj daňové zvýhodnenie životného poistenia, dôchodkového a účelového sporenia. Kto myslí na budúcnosť a šetrí, odmeny od štátu sa veru nedočká. Civilizované vlády pritom zvyknú podporovať samostatnosť svojich občanov – vedia, že kto sa poistí a sporí si, nechce byť závislý na sociálnej pomoci a to si zaslúži odmenu.

Na Slovensku sme sa takejto samostatnosti veľmi nepodučili a akékoľvek daňové či odvodové zvýhodnenie preto môže byť vďačným stimulom. Ak nebude, nebude zrejme ani dobrovoľných dôchodkových sporiteľov, čo znamená nižšie penzie do budúcnosti a zrejme aj odkázanosť napríklad na vianočné príspevky k dôchodkom.

Aktuálny štátny dlh sa tak rieši aj za cenu sociálnej pasce do budúcnosti. Chceli by sme veriť, že to nie je nezodpovedné zadlžovanie…

Čo bude s tretím pilierom?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Redakčný komentár: Koho trápia DDS-ky?”

 1. Slavo - terajšia vláda ako SĽUBOTECHNA píše:

  Ešte aké zmeny chce táto vláda urobiť ? Chce celkom zotročiť tento Slovenský národ ?!!!
  Koľko budeme platiť za vzduch ktorý dýchame ???
  Prečo chce odobrať výhodu pri DDS aj tej malej časti pracujúcich ??? Nemáme nárok na odmenu od štátu alebo aspoň slabú náplasť za to, že odvádzame poctivo štátu dane ? Alebo sú stále vo výhode naši DRAHÝ neprispôbilý spoluobčania, ktorí boli a sú stále zvýhodňovaný a zvyšok ostatných ľudí zo Slovenska je NIČ — 0 ?!!!
  Prečo neurobí vláda úsporné opatrenia na sebe a nezníži odmeny všetkých čo nás AKOŽE zastupujú !!!
  Alebo oni sú iný ako obyčajný ľudia – ich voliči ?
  Aspoň DDS si chceme prilepšiť na starobu a oni nás chcú ORABOVAŤ ešte aj o túto malú výhodu.
  Občania VZBUDME sa každá jedna vláda nám dačo uberá – dokedy EŠTE ? !!! NEBOLO TOHO EŠTE DOSŤ !

  Alebo je potrebný RADIKÁLNEJŠÍ POSTUP, aby sa aj vládnuce strany prebudili zo sna sladkého ? !!!!!
  Čo chcete , aby vznikli nepokoje – už tomu chýba veľmi málo ! …..

  FIFI

  • Anonym píše:

   Nepozeraj sa na tento vážny problém až tak čiernobielo. Pri zavádzaniu II piliera došlo ku porušeniu zákona predovšetkým jednou nemenovanou MLM firmou, ktorá napriek výstrahám v médiách porušila zákon 43/2004 Z.z aj keď vedela, že kto uzatvorí zmluvu nezákone, je to pod pokutou 20 000 000 za jednu, a táto „firma“ ich uzatvorila popdvodne cca 100 000, takže tam sú naše peniaze. Koľko je 100 000 x 20 000 000 /Sk – prepočet na Eur…// ?

   Podvodné konanie tejto MLM „firmy“ je aj v iných oblastiach. Informoval som aj afisp, kde sa „nasáčkovali“, ale NIČ. Takže idú trestné stíhzania a verejná pochybnosť o afisp, žiaľ. Evidentná podpora organizovanej trestnej činnosti ?…

 2. Smradič píše:

  Zasa vládnúca garnitúra bez mandátu od občanov – len pozliepaná s Maďarmi, pánbožkármi, buzerantami a feťákmi ide zlikvidovať všetko, čo ako-tak občanom trochu pomáhalo na zabezpečenie staroby. Hlavne že sa budujú liberálne domy a že Matovič parkuje na prechode pre chodcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *