Streda 26. február. Meniny má Viktor

Revolučné zmeny v katastri. Ťarchy sa z nehnuteľností odstraňujú do 5 dní

kataster nehnuteľností
Bývanie redakcia 17.10.2018 | 00:00 0 Komentárov

Novela katastrálneho zákona a vykonávacej vyhlášky, ktoré sú účinné od začiatku októbra, priniesli zásadná zmeny vo fungovaní katastra nehnuteľností.

Tvorcovia novej legislatívy si od nej sľubujú najmä efektívnejšie využitie možností e-katastra. Počet služieb, ktoré sa dajú vybaviť elektronicky sa zvýšil z 15 na 45.

Jednou z praktických e-noviniek je aj možnosť sledovania zmien na liste vlastníctva. Ak v katastri dôjde k zmene, napríklad sa vyznačí na liste vlastníctva plomba, služba o tom zašle e-mail a sms správu na mobilný telefón vlastníka nehnuteľnosti. „V praxi to znamená, že majiteľ nehnuteľnosti môže predísť podvodným manipuláciám,“ zdôrazňuje Ján Gajan, partner a vedúci advokát HMG Legal.

Ťarchy sa vymažú skôr

Novela však okrem nových e-služieb urýchli aj získanie nehnuteľností, ktoré sú zaťažené záložným právom, čiže vo väčšine prípadoch – hypotékou. A takých je u nás v poslednom čase čoraz viac. Dvojmesačná lehota, ktorú mal doteraz kataster k dispozícii na výmaz ťarchy, sa skráti na päť dní. V zákone už aktuálne kratšiu lehotu nenájdete.

Až do októbra platilo, že výmaz záložného práva na liste vlastníctva sa udial až potom, čo dlžník splatil svoj úver a banka mu vystavila potvrdenie, ktoré predložil katastru. Následne mal kataster na výmaz tejto ťarchy lehotu 60 dní.

„Dá sa očakávať zvýšená cirkulácia predaja nehnuteľnosti zaťažených záložným právom,“ myslí si Denisa Dulaková, právnička spolupracujúca s poradenskou skupinou v oblasti práva a financií HMG Advisory Group, ktorej súčasťou je aj HMG Legal.

Novela ďalej priniesla aj skrátenie lehoty na vykonanie záznamu v prípade, ak je návrh podaný elektronicky cez formulár, a to zo 60 na 30 dní. Iné lehoty zmenené neboli.

Zmeny vo formáte dokumentov

Legislatíva zmenila aj jeden z najdôležitejších dokumentov, s ktorým prichádza každý kupujúci do styku – návrh na vklad vlastníckeho práva. Návrh na vklad sa po novom sprísnil a obsahuje povinné náležitosti navyše. Kým do októbra boli len tri, zákonodarca ich teraz zvýšil až na deväť, pričom k tomu pridal aj nové povinné prílohy. „Návrh je štruktúrovanejší a bežný občan neoboznámený s problematikou môže niečo opomenúť,“ nazdáva sa D. Dulaková.

Vzor návrhu po novom si môžete pozrieť TU.

Ďalšie dôležité novinky v katastri

♣ Do katastra sa už zapisujú aj stavby ohraničené obvodovými stenami a strešnou konštrukciou. Ide o stavby s prideleným súpisným číslom, stavby s kolaudačným rozhodnutím, ak sa im súpisné číslo neprideľuje a stavby, ktoré je povinnosť ohlasovať, ak na ich užívanie nie je potrebné povolenie stavebného úradu

♣ V katastri už natrvalo vedia, koľko stála vaša nehnuteľnosť. Údaj o cene nehnuteľnosti sa však nezverejňuje. Poskytuje sa len požiadanie vlastníkovi nehnuteľnosti alebo súdom, prokuratúre, daňovému úradu či polícii. Spätne sa však ceny zapisovať nebudú

♣ Od októbra platí, že akékoľvek chyby v písaní, počítaní, alebo iné nesprávnosti v zmluve už nebude možné opraviť vo forme opravnej doložky, ale len dodatkom k zmluve, ktorý musí byť podpísaný všetkými zmluvnými stranami

Viac o novinkách vo fungovaní katastra si môžete prečítať tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *