Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Rok 2010: Komoditným lídrom je bavlna, jej cena vzrástla dvojnásobne

Spomedzi najviac obchodovaných komodít zaznamenala najvýraznejšie posilnenie v tomto roku bavlna. Tá sa aktuálne obchoduje na skoro 2-krát tak vysokých cenových úrovniach ako začiatkom roka. Jej cena prakticky na všetkých svetových burzách dosiahla nové historické maximá, pričom tomu výrazne napomohlo nepriaznivé počasie a očakávaná slabšia úroda v Ázii.

Predovšetkým fabriky v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom bavlny na svete, v posledných týždňoch vyhnali cenu bavlny prudko nahor, keď sa snažili zabezpečiť si potrebnú komoditu na svoju produkciu a chod spoločností pre nasledujúce mesiace. Pochopiteľne, že prudkému rastu ceny bavlny napomohol aj špekulačný kapitál a stávky na rast ceny bavlny v súvislosti s vyhrotenou situáciou medzi dopytom a ponukou na trhu.

Paládium – cenný kov s najvyšším výnosom v tomto roku

Na druhej priečke komodít s najvyššou výkonnosťou v tomto roku je paládium (+ cca. 85%). Tento cenný kov profituje z pretrvávajúcej neistoty na trhu ohľadom vysokého zadlženia rozvinutých ekonomík. V cenných kovoch hľadajú ľudia miesto vhodné na uchovanie hodnôt. Nemalá časť finančných prostriedkov tak smeruje aj do cenných kovov, pričom paládium, pri ktorom je veľmi úzka ponuka na trhu, pochopiteľne posilňuje výrazne. Výrazne posilňuje aj striebro, ktoré v tomto roku posilnilo už o cca. 75%. Pre oba tieto cenné kovy platí, že profitujú predovšetkým zo silného investičného dopytu. Do ETF fondov aj v tomto roku pritieklo obrovské množstvo kapitálu, čo výrazne napomáha rastu cien cenných kovov, ktorých ponuka na trhu je výrazne limitovaná.

Káva drahšia aj pre nepriaznivé počasie

Rast o viac ako 70% v tomto roku zaznamenáva aj káva. Tá profituje podobne ako bavlna predovšetkým z nepriaznivého počasia a podobne ako aj ostatné komodity, profituje aj z prebytočnej likvidity na trhoch. Hlavné autority menovej politiky kvantitatívnym uvoľňovaním dodávajú do ekonomiky dodatočnú likviditu, ktorá končí aj v komoditách, keďže tie pri súčasnej politike centrálnych bánk sú azda tou najatraktívnejšou investíciou. Mnohí investori a prakticky všetky subjekty na trhu siahajú po reálnych aktívach, ktorými sú komodity, resp. po produktoch naviazaných na výkonnosť cien komodít, keďže vysoká miera zadlženia rozvinutých ekonomík znižuje dôveru v investície do dlhopisov a vyvoláva obavy o fungovanie menového systému.

Ceny obilnín podstatne vyššie ako pred rokom

Výrazné posilnenie zaznamenali v tomto roku aj obilniny. Kukurica aj pšenica si pripísali na hlavných svetových burzách v tomto roku nárast ceny o cca. 40%, pričom okrem kvantitatívneho uvoľňovania sa pod rastom cien týchto komodít podpísalo aj počasie. Suchá a požiare, ktoré sužovali Rusko a bývalé krajiny Sovietskeho zväzu sa podpísali pod nižšou úrodou v týchto krajinách. Rusko dokonca zakázalo v lete export na obilniny a isté reštriktívne opatrenia pri exporte urobila aj Ukrajina, ktorá zvýšila kontrolu obilnín určených na export, čím čiastočne export obmedzila.

Meď aj zlato zaznamenali slušné posilnenie

Za povšimnutie stojí aj nárast ceny zlata o cca. 27% a nárast ceny medi. Tá si pripísala v tomto roku podobne ako zlato zatiaľ zisk cca. 27%, pričom sa jej cena vyšplhala v Londýne už na nové historické maximá. Nahor ženie ceny komodít predovšetkým veľmi vysoký dopyt a obmedzená ponuka. Na mieste preto stojí otázka, či by naozaj nebolo vhodné zaviesť pozičné limity, ktoré by zamedzovali nadmerným špekuláciám a istým spôsobom by tak limitovali rast cien komodít. V tomto roku najviac obleteli svetom veľké obchody, ktoré uskutočnil Anthony Ward, keď skúpil s hedge fondom v lete takmer cele zásoby kakaových bôboch na európskych skladoch. Absencia pozičných limitov mu túto investíciu, ktorá ho vyšla na cca. 1 mld. USD, umožnila. A podobne absencia pozičných limitov umožnila nadobudnúť banke JPMorgan Chase & Company právo na obrovské zásoby medi.

Energie najmenej výkonnými komoditami v roku 2010

Za najmenej výkonné komodity v tomto roku (2010) možno označiť energie. Ropa sa aktuálne obchoduje v porovnaní s úrovňami zo začiatku roka o cca. 15% vyššie a zemný plyn sa obchoduje dokonca nižšie. Zemný plyn Henry hub obchodovaný na burze v New Yorku stráca v porovnaní s úrovňami zo začiatku roka cca. 25%, pričom jeho cena je výrazne nižšia predovšetkým v súvislosti s fundamentmi. Vysoký stav zásob, narastajúca produkcia, znižovanie nákladov ťažobných spoločností najmä vďaka novým technológiám a mierne narastajúci dopyt po tejto komodite budú v strednodobom horizonte aj naďalej udržiavať cenu zemného plynu na nižších úrovniach v porovnaní s cenovými úrovňami spred prepuknutia krízy.

Pozičné limity ako hlavná výzva do roku 2011

Otázka zavedenia pozičných limitov a realizácia týchto predsavzatí, o ktorých regulátori hovoria už mesiace je pre Nový rok pri komoditách azda najväčšou výzvou. Už do konca januára by mala CFTC (Commodity Futures Trading Commission) zverejniť definitívny návrh pozičných limitov pre kovy a energie. Návrh pozičných limitov pre poľnohospodárske plodiny by mal byť podľa legislatívy Dodd-Frank Act zverejnený do konca apríla budúceho roka (2011).

Autor je anayltick TRIM Broker.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *