Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Rok 2013 vo financiách: Pannu nezrušili, nezmyselná bankovka zostala a k vytriezveniu nedošlo

Rok priniesol mnoho rušných a dramatických udalostí, na jeho začiatku bol boj o fiškálny útes. Zaujímavá bola jar, kedy v súvislosti s celosvetovým škandálom Deutsche Bank sa slovenskí politici tvárili, že sú čistí a Polícia SR sľúbila, že bude konať. V lete sme si položili otázku, či Abenomika prinesie rast alebo finančná tsunami potopí celý svet.

Počas roka sme zaznamenali aj ďalšiu rozpálenú tému: Európska únia nasadila voči rozpočtovým hriešnikom zmierlivejší tón a vyslala jasný signál o tom, že dovtedy molestované uťahovanie opaskov už nie je v kurze. V jeseni sme zasa konštatovali, že nízku finančnú gramotnosť národa eliminuje meno slovenského premiéra a z európskych štruktúr vzišiel návrh, aby vo vedení malých i veľkých podnikov boli rovnomerne zastúpené aj ženy. V decembri nás potešila ministerka Zuzana Zvolenská, keď oznámila, že projekt jednej zdravotnej poisťovne zatiaľ nehrozí. Potom ale dodala, že… A naša radosť zoslabla.

Január

Začiatok roka poznamenali horúce udalosti okolo amerického boja na tému fiškálny útes (fiscal cliff). Boj sa nakoniec skončil tak, že prezident Barack Obama podpísal kongresom schválenú verziu rozpočtovej reformy, ktorá dočasne odvrátila hrozbu drastických škrtov, teda takzvaný pád z fiškálneho útesu, a dala politikom ďalší čas na detailné rozpracovanie rozpočtovej dohody. Ak by sa poslancom oboch komôr nepodarilo včas dospieť k dohode, automaticky by nadobudlo účinnosť uťahovanie opaskov, ktoré by mohlo nielenže celú americkú ekonomiku strhnúť späť do recesie, ale výrazne ohroziť ekonomiku celosvetovú.

Analytici, ktorých názory a komentáre sme v priebehu januára pravidelne prinášali, sa zhodli v tom, že išlo o veľmi významnú udalosť – počas boja na tému „fiškálny útes“ euro viackrát prudko reagovalo a ratingová agentúra Moody’s musela vyzvať Spojené štáty na ďalšie opatrenia vedúce k zníženiu rozpočtového deficitu.

Ale veselo bolo aj na Slovensku – Ministerstvo financi upozornilo, že ekonomika v roku 2013 porastie o 1,2 percenta, teda miernejšie ako sa pôvodne odhadovalo a že spotreba domácností bude naďalej tlmená vývojom miezd a nezamestnanosťou. SNS vykričala premiérovi Robertovi Ficovi a jeho Smeru-SD, že sa trasie pred finančnými skupinami a namiesto sľubovaných istôt sa jeho vláda iba smeje ľuďom do očí. Ešte ďalej zašlo KDH, ktoré vyjadrilo vieru, že v roku 2013 príde z Fica vytriezvenie.

Dnes už môžeme s istotou konštatovať, že neprišlo.

Február

V centre pozornosti bolo najmä Grécko po tom, čo tamojší parlament schválil nové zníženie dôchodkov vo verejnom sektore a škrty vo vládnych výdavkoch. Nové úsporné opatrenia vyvolali všeobecný hnev verejnosti kvôli poklesu životnej úrovne. Do protestov proti nim sa zapojili dokonca aj policajti, príslušníci pobrežnej stráže aj niekoľko hasičov. Hoci Nemecko je hlavným prispievateľom do záchranných pôžičiek pre Grécko, naliehanie nemeckej vlády na zavádzanie úsporných opatrení rozhnevalo mnoho Grékov.

Militantné skupiny pálili nemecké vlajky i historickú vlajku nemeckej armády, ktorú používali nacisti v rokoch 1935–1945. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz povedal, že politika založená len na úspornosti je predzvesťou ekonomickej katastrofy: „Grécko už zaplatilo vysokú cenu. Nemôže stále len platiť.“ Schulz dodal, že Európa musí urobiť všetko pre to, aby Grécko zostalo v eurozóne.Predseda skupiny ministrov financií eurózony (Eurogroup) Jean-Claude Juncker navrhol, aby EÚ vymenovala špeciálneho komisára, ktorý by dohliadal na obnovu Grécka.

České aj slovenské mediá sa počas februára hojne venovali „dozvukom“ novoročnej českej amnestie. Okrem iných rozpitvávali prípad známeho podvodníka prepusteného na slobodu, ktorý vyhľadal v Turnove 80-ročného dôchodcu, ktorého predtým pripravil o všetky úspory. Verejne sa mu vysmieval, pokrikoval na neho, že zvyšnú časť trestu si odsedieť nemusí a rovnako mu nemusí nahradiť žiadnu škodu. Polícia, ktorú k prípadu susedia privolali, však zasiahnuť nemohla.

Aj pred policajtmi sa prepustený muž dôchodcovi ďalej kruto vysmieval a urážal ho mávajúc pred ním papierom, na ktorom bolo rozhodnutie o amnestii. Policajti, ako upozornila česká tlač, jeho konanie na mieste síce morálne odsúdili, ale zakročiť nesmeli. Jeden z mužov zákona potom zástupcom médií vysvetlil, že muž, ktorého chráni amnestia, nemusí seniorovi vracať 20 tisíc korún, o ktoré ho podvodom pripravil. „Amnestia je rovnako o peniazoch, ako aj o charakteroch,“ komentovali situáciu viaceré české noviny. Opakovane upozornili, že čoraz viac vychádza najavo, že amnestia vyhlásená Václavom Klausom nebola ničím iným než vulgárnym výsmechom do tváre všetkých slušných a poctivých obyvateľov Českej republiky.

Slovenské banky prijali jednotný voľne dostupný štandard platieb QR kódmi tzv. PAY bysquare, ktorý umožní ich klientom robiť úhrady jednoduchým nasnímaním kódu z faktúry napríklad cez mobilný telefón a podľa Ladislava Unčovského zo Slovenskej bankovej asociácie (SBA) zníži riziko omylov pri zadávaní platieb.

Marec

Kým ekonomickí ministri a ekonomickí poradcovia Ficovej vlády trvali na tom, že Smer-SD by mal splniť to, k čomu sa zaviazal, teda obmedziť vysoký počet štátnych sviatkov na Slovensku, z ktorých každý jeden nás okráda cca o 200 miliónov eur, Ficova vláda rozhodla, že Sedembolestnú Pannu Máriu rušiť nebude! Téme sme sa na portáli Investujeme.sk venovali už viackrát a tak len zhrňme, že vláda zúfalo hľadajúca zdroje na konsolidáciu verejných financií uvažovala o zrušení dvoch sviatkov – Veľkého Piatku utrpenia, ukrižovania a smrti Pána Ježiša a Sedembolestnej Panny Márie. Argumentovalo sa tým, že Veľký piatok nie je štátnym sviatkom ani v takých silne katolíckych krajinách ako sú Poľsko či Taliansko! Nehovoriac o Panne Márii, ktorá nie je štátnym sviatkom nielen v Európe, ale azda nikde vo svete! Tá bola prvým adeptom na zrušenie…

Nakoniec však vláda slovenských katolíckych veriacich začiatkom marca potešila faktom, že Sedembolestná sa kvôli konsolidácii verejných financií rušiť a presúvať nebude a zostane voľným dňom!

Peter Schurau z konzultačnej spoločnosti Capco uviedol, že banky si musia uvedomiť, že skvelé časy spred krízy sa už nevrátia. Čaká ich industrializácia, akou prešli v 50-tych rokoch automobilky. Je pre nich nevyhnutný silný outsourcing a investície do automatizovaných procesov. Nevyhnú sa industrializácii, musia inovovať svoje kľúčové produkty a pohotovejšie pohotovo reagovať na potreby trhu.

Udalosti v rámci EÚ a eurouzóny rámcovali dve správy. Francúzsku a Taliansku sa na summite EÚ podarilo vyrokovať výnimku z rozpočtových pravidiel EÚ, a to napriek tomu, že proti žiadosti týchto dvoch krajín ostro a odmietavo vystúpilo Nemecko podporujúce škrty v rozpočtoch. Druhá správa hovorila o tom, že riaditeľ amerických tajných služeb James Clapper v reakcii na nárast sociálnych nepokojov a násilností v Európe varoval predstaviteľov EÚ, že európska dlhová kríza by mohla viesť k sociálnym nepokojom. Súčasné úsporné opatrenia v Európe podľa jeho slov predstavujú najväčšiu hrozbu pre sociálnu stabilitu.

Clapper upozornil, že pravdepodobnosť rozpadu eurozóny síce klesla vďaka krokom EÚ k posilneniu bankového systému, kríza v eurozóne však ešte neskončila. „Rastúce rozhorčenie ohľadom úsporných krokov môže vážne ovplyvniť sociálnu a politickú štruktúru Európy. Terajšie úsporné opatrenia už vo viacerých krajinách vyvolali rozsiahle protesty verejnosti,“ písal Clapper v liste zaslanom najvyšším predstaviteľom EÚ.

Apríl

Opozícia navrhla, aby Národná rada SR vyjadrila znepokojenie nad rastúcou nezamestnanosťou a zhoršujúcimi sa podmienkami na tvorbu pracovných miest. Vládna koalícia napriek faktu, že Slovensko v predchádzajúcom mesiaci malo v rámci EÚ tretiu najvyššiu nezamestnanosť, to väčšinou hlasov odmietla s tým, že ide o politikárčenie. Premiér Robert Fico na zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) povedal, že vláda príde s prorastovými opatreniami, ktoré umožnia vznik pracovných miest: „Prvé kvalifikované odhady, ktoré máme k dispozícii potvrdzujú, že tento rad prorastových opatrení by mal viesť k vytvoreniu ďalších 60.000 pracovných miest na Slovensku.“

A predstavitelia opozície? Igor Matovič (OĽaNO): „Smer-SD a vláda nevytvára žiadne pracovné miesta. Vláda len na jednej strane berie dane, odvody, aby na druhej strane uprednostnila niektorých, ktorí možno na základe toho vytvoria pracovné miesta.“ Ján Figeľ (KDH) zdôraznil, že vláda na tri zlikvidované pracovné miesta vytvára alebo memoranduje len jedno nové: „Skóre je teda 3:1, neprehráva však opozícia, ale Slovensko a jeho občania. Smer-SD berie všetkým, ale dáva len niektorým vybraným.“

Prieskum globálnej Asociácie profesných účtovníkov ACCA, na ktorom sa zúčastnilo 271 účtovníkov zo Slovenska a Českej republiky, ukázal, že až 18 percent účtovníkov už bolo postavených pred zásadné rozhodnutie medzi verejným záujmom, záujmom zamestnávateľa a osobným záujmom. Boli napríklad požiadaní o zástavu rovnakých pohľadávok viacerým bankám, odpisy majetku v rozpore s jeho životnosťou alebo o redukciu informácií v účtovnej závierke pod úroveň vyžadovanú zákonom.

Celým svetom otriasol škandál, keď médiá vytiahli na svetlo Božie, že singapúrska pobočka Deutsche Bank (DB) prostredníctvom daňových únikov a zakladania offshorových spoločností a tzv. schránkových firiem v krajinách označovaných ako daňové raje, pomohla aj vysokopostaveným politikom zo 170 krajín a ich blízkym príbuzným, ale aj špičkovým umelcom a bankárom vyhnúť sa plateniu daní vo vlastnej krajine a uložiť svoje úspory v daňových rajoch. Podľa vtedajšieho vyjadrenia najvyšších predstaviteľov Polície SR slovenské policajné zložky pozorne sledovali situáciu okolo zverejnenia údajov o daňových únikoch v celosvetovom rozsahu a nevylúčili, že si od Deutsche Bank vyžiadajú detailné informácie a budú konať. No koncom roka môžeme konštatovať, že nevyšetrili nič. Nie div, veď slovenskí politici, ktorých médiá v apríli hneď zahorúca oslovili, sa tvárili, že sú čistí. Ako ľalie.

Máj

Názorový boj o eurozónu sa rozprúdil naplno. Peter Bofinger, ekonomický poradca kancelárky Angely Merkel, povedal, že ako najlepšie riešenie súčasnej situácie sa javí ukončenie prebiehajúcich úsporných programov a tlak na ECB, která by mala viac robiť pre podporu hospodárskej prosperity eurozóny. Analytik Bossa Michal Kraus vzápätí poznamenal, že Nemecko balancuje na hrane priepasti. So svojím 0,1-percentným rastom sklamalo celú Európu, ekonómovia totiž verili v 0,3-percentné posilnenie. Francúzsky socialistický prezident Francois Hollande navrhol vytvorenie spoločnej ekonomickej vlády pre všetky krajiny eurozóny. Vláda by mala vlastný rozpočet, právo vydávať dlhopisy a harmonizovať daňový systém.

Člen výkonnej rady ECB Ignazio Visco povedal, že ECB v snahe podporiť ochabujúcu ekonomiku eurozóny by mohla zaviesť záporné depozitné sazby. Banka by však po tomto nástroji siahla len v prípade, že by ekonomika potrebovala výraznejšiu podporu.

Súčasná ekonomika sa nedokáže dostať z Bermudského trojuholníka, do ktorého nech sa čokoľvek dostane, zmizne z dosahu radarov, napísal pre Ivestujeme.sk hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Podľa jeho slov ide vlastne o čiernu dieru, kde rozum i veda idú nabok a namiesto nich nastupujú nádeje a povery a kde aj odborníci rozprávajú nezmysly. Predstierajú, že skutočne rozumejú mechanizmom ekonomiky, no realita je trošku iná. V článku s príznačným názvom Bermudský trojuholník súčasnej ekonomiky Jakobsen konštatoval, že pod hladinou oceánu leží alebo pochovaná Atlantída alebo moderná menová teória, ktorej princíp je veľmi jednoduchý: tlačiť a míňať peniaze a modliť sa, aby bolo lepšie.

Hlavný investičný stratég Generali PPF Invest Michal Valentík na otázku, či dá sa situácia vo svetovej ekonomike bez pozitívnych vyhliadok nazvať v globále ako krízový stav, alebo je to len nejaký nový druh normálu, odpovedal slovami: „Ak sa pozriem do USA, Japonska a Európy, všade vidím príliš veľa regulácie, daní, zákazov, vyhlášok, obmedzení, nariadení a podobne. Avšak to jediné čo hospodárstvo potrebuje, je deregulácia, uvoľnenie obmedzení, vyhnanie byrokratov.“

Bank of America (BoA) poradila Európskej únii ako znížiť finančnú kriminalitu. V boji proti nezákonnému presunu obrovských čiastok by podľa BoA pomohlo zrušenie nezmyselnej 500-eurovej bankovky, vo svete prezývanej bin Ládin. Sťažilo by to páchanie podvodov. Milión dolárov vyjadrený v 500-eurovkách váži iba dve kilá a takéto peniaze možno napchať do dvoch škatúľ od cereálií.

„Bežní Európania 500-eurovky vôbec nepoužívajú, sú teda nezmyselné,“ dôvodí ďalej americká banka. Prieskum medzi eurodomácnosťami ukázal, že 56 percent spotrebiteľov sa s 500-eurovkou nikdy ani nestretlo! A navyše, nikde v obchodoch ju nechcú – európski obchodníci nie sú ochotní prijímať také vysoké bankovky a s nimi spojené komplikácie a riziká. Podľa odborníkov z britskej Agentúry pre zvlášť závažné organizované zločiny viac ako 90 percent 500-euroviek, ktoré sa dostali na územie Veľkej Británie, bolo použitých na kriminálne účely. Využívajú ich napríklad aj mafie a drogové kartely v Latinskej Amerike.

Európske štruktúry sa však témou 500-euroviek zatiaľ nezaoberali.

Jún

Európska komisia (EC) nasadila voči rozpočtovým hriešnikom zmierlivejší tón. Vyslala do celej Európy jasný signál o tom, že uťahovanie opaskov už nie je v kurze, aspoň nie ako prvoradá záležitosť. Dlhoočakávané minulotýždňové hodnotenie fiškálnych plánov zo strany EC napokon skončilo tak, že viacerým krajinám (vrátane Francúzska) dala viac času na stlačenie svojich rozpočtových deficitov pod úroveň maastrichtského kritéria, teda pod 3 % HDP. Podľa analytikov bola ale podstatne zaujímavejšia aktuálna zmena rétoriky EC, ktorá sa objavila v celkovom hodnotení plnenia fiškálnych cieľov. Komisia nielenže prestala bazírovať na striktnom plnení fiškálnych cieľov, akým je napríklad ukazovateľ pre deficit (do 3 % HDP), ale odporúčala obrátiť sa na ponukovú stranu stranu ekonomiky čiže začať štrukturálne reformy, čo znamená liberalizovať trhy, predovšetkým ten pracovný.

Denník Financial Times (FT) tento obrat v politike rozpočtovej prísnosti privítal, zároveň však upozornil, že táto zmena prichádza neskoro a chyby už bude veľmi ťažké napraviť.

Dodajme ešte, že na prelome mája a júna sa na mnohých miestach najmä v Nemecku, Španielsku a Portugalsku konali obrovské demonštrácie proti nezamestnanosti a úsporným opatreniam vlád európskych krajín. Ich účastníci sa s píšťalkami a bubnami, ako aj hádzaním delobuchov a kameňov do výkladov a zapaľovaním áut zapojili do celoeurópskeho rámca protestov. Miestami došlo k ostrým a krvavým stretom medzi protestujúcimi a políciou.
Na Slovensku sa nepokoje nekonali.

Ministri financií na zasadaní v Luxemburgu oznámili, že pripravujú pravidlá pre riešenie bankových kríz, ktoré majú zaistiť, aby banky v prípade krachu boli uzavreté „organizovane“ podľa schválených kritérií, čím by sa predišlo panike. Ministri sa tiež dohodli na balíku opatrení na boj proti podvodom na DPH – jedno z opatrení sa týka voliteľného prenesenia povinnosti zaplatiť daň na kupujúceho, tzv. Reverse charg.

Júl

Americký ekonóm Nouriel Roubini považovaný za jedného z najvplyvnejších intelektuálov sveta, ktorý predpovedal americkú hypotekárnu krízu v roku 2007 a následnú svetovú ekonomickú krízu, povedal, že kľúčovým faktorom je rýchlosť, s akou sa ekonomika eurozóny odrazí od dna. „V poslednej dobe sú síce viditeľné známky stabilizácie, chronické problémy ale zostávajú nevyriešené,“ zdôraznil a zároveň dodal, že nastáva nové obdobie neistoty a volatility. „Je pravdepodobné, že trhy aj ekonomiky budú nepokojné. Pred nami môže byť obdobie zbavovanie sa rizikových aktív.“

Na rozdiel od Roubiniho nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v júli zdôraznil, že obavy z možného oživenia krízy v eurozóne sú neopodstatnené a žiadna nová kríza euru už nehrozí. Európski lídri, ktorí sa stretli v Berlíne, sa o. i. zaoberali jednak hlavnou témou Európy – rastúcou nezamestnanosťou najmä mladých ľudí v Európe a jednak tým, že po uši zadlžené Grécko neplní dohodnuté podmienky záchranného programu, tempo reforiem verejného sektora je veľmi pomalé a vláda v Aténach nedostatočne zavádza tzv. program mobility, v rámci ktorého má byť v tomto roku preložených alebo prepustených 12 a pol tisíca štátnych zamestnancov.

V júli otriasol Európskou úniou nový škandál – na svetlo sveta sa dostal dokument o derivátových transakciách, ktorý vyvoláva špekulácie, že Taliansko pred vstupom do EÚ umelo pomocou účtovných manipulácií a trikov z roka na rok znížilo svoj štátny deficit. Na celej záležitosti bolo najviac pikantné to, že za to vtedy zodpovedal Mario Draghi, terajší prezident ECB. Médiá po vypuknutí šandálu konštatovali: Draghi nechal Taliansku v skrini osemmiliardového kostlivca.

August

Vláda premiéra Shinzō Abeho sa pustila do riskantnej hry, pri ktorej sa pomocou kombinácie fiškálnej a monetárnej stimulácie a štrukturálnych reforiem snaží uniknúť z deflácie a znovunaštartovať ochabujúcu ekonomiku. Ak Abe so svojou stratégiou, ktorej novinári dali prezývku Abenomika, uspeje, mohla by tretia najväčšia ekonomika sveta po rokoch znovu zažiariť a stať sa ťahúňom globálneho rastu v časoch stagnujúcej Európy a upadajúcej Číny, upozornil Václav Trejbal z Patria Online. Ak ale Abeho plán zlyhá, obrovská hora japonského dlhu potopí celú krajinu a následná finančná tsunami zrejme kruto zasiahne celý svet. Michael Manetti z Roubini Global Economics napísal, že japonský pokus má v sebe potenciál veľkého šoku. Medzinárodný menový fond (IMF) zaradil Abeho experiment medzi hlavné riziká pre svetovú ekonomiku.

V prieskume, ktorý uskutočnila Hospodářska komora (HK) ČR, viac ako polovica z oslovených drobných a stredných podnikateľov uviedla, že banky nie sú voči ním dostatočne ústretové pri poskytovaní úverov. Podľa prezidenta HK Petra Kužela banky nerady poskytujú finančné prostriedky malým a stredným podnikom, pretože náklady na spracovanie a vedenie úverov na strane banky sú v podstate rovnaké ako pri veľkých úveroch, no výnosy z týchto úverov sú pritom v absolútnych číslach nižšie. „Druhým dôvodom je to, že malé a stredné podniky často nemajú dostatočnú históriu účtovného obratu, prípadne dostatočný majetok pre zaistenie úveru,“ objasnil výsledky prieskumu prezident komory.

V priam pekelných horúčavách, ktoré v auguste postihli strednú Európu, sa nad súvislosťami medzi výkyvmi počasia a ekonomikou zamyslel hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto konštatujúc, že aj keď sa môže zdať, že v čase urputných letných horúčav sa ekonomika spomalí, nie je to tak, aj keď ľudia v tom čase veľmi nenakupujú tovary dlhodobej spotreby, úrady skracujú pracovnú dobu, v pobočkách bánk je pomenej klientov, výrobné podniky mávajú v lete celozávodné dovolenky a hromadná doprava v mestách má prázdninový grafikon. Ale sú odvetvia, kde dopyt s rastúcou teplotou stúpa. Napríklad spotreba elektrickej energie či palív, pretože klimatizácia beží všade naplno. Rastie spotreba nealkoholických nápojov, opaľovacích krémov a podobných prípravkov a stúpa dopyt po službách kúpalísk a iných zariadení, kde občania môžu stráviť čas najväčšej horúčavy.

„Vlna horúčav, či iné výkyvy počasia ovplyvňujú celkovú ekonomickú aktivitu. Podľa mňa však je celkový dopad zanedbateľný, pretože útlm aktivít jedného typu sa nahradí aktivitami iného typu,“ zdôraznil Barto.

September

Svet si pripomenul 5. výročie zrútenia amerického trhu s nehnuteľnosťami a následný pád banky Lehman Brothers Holdings Inc., ktorý vyvolal vo svete obrovskú finančnú krízu, ktorá postupne zasiahla prakticky celý svet a zvlášť kruto postihla najmä južnú, strednú a východnú Európu. Publicista Peter Apolen poznamenal, že ani po piatich rokoch od kolapsu Lehman Brothers nepadli žiadne obvinenia, osobná zodpovednosť nebola vyvodená voči nikomu z veľkých rýb a postihnuté boli len inštitúcie.

Svetová finančná kríza prehĺbila ťažkú ​​dlhovú krízu v niektorých krajinách eurozóny ako napríklad v Grécku, ktorého ekonomika padá už šiesty rok po sebe! Napriek mnohých bombastickým vyhláseniam európskych politikov kríza v Európe a zvlášť v eurozóne šarapatila ďalej a podľa rakúskeho inštitútu WIFO Európu naďalej ohrozoval návrat krízy v ešte väčšej sile.

Položili sme si otázku, či za silnú a ťažkú krízu v niektorých krajinách eurozóny naozaj môže iba pád Lehman Brothers alebo je príčina omnoho hlbšia a spočíva v samotnej podstate eura a eurozóny a udalosti spoza „veľkej mláky“ len urýchlili to, čo by aj tak bolo vypuklo. Ekonóm a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík konštatoval: „Čísla sú neúprosné a spoločná mena príliš odlišných krajín likviduje eurozónu. Eurohujeri ešte chvíľu budú velebiť a za naše peniaze zachraňovať euro, no eurozóna nemá šancu v tejto zostave prežiť. Fakty nepustia.“

Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure pripomenul, že ekonomika eurozóny naďalej potrebuje výraznú podporu zo strany menovej politiky a preto bude ECB ekonomiku i naďalej dopovať

Najvyššia hlava Katolíckej cirkvi – pápež František, ktorý sa na rozdiel od svojich predchodcov nenecháva titulovať ako Svätý Otec či Najsvätejší zo všetkých, povedal, že súčasný finančný a ekonomický systém je veľmi zlý, lebo prináša iba utrpenie. V centre globálneho ekonomického systému podľa jeho slov nie je človek a jeho potreby, ale bôžik zvaný peniaze. Zároveň pripomenul, že sám pochádza z veľmi chudobnej rodiny. Všetkých hladujúcich, chudobných a nezamestnaných Európanov vyzval, aby sa nestrácali nádej, nevzdávali sa a bojovali o prácu: „Tam kde nie je práca, nie je ani ľudská dôstojnosť. Nezamestnanosť je dôsledkom globálneho ekonomického systému, ktorý so sebou prináša túto tragédiu.“

Nadácia Partners zverejnila výsledky prieskumu, z ktorých vyplynulo, že finančná gramotnosť obyvateľov Slovenska je katastrofálne nízka a že tri štvrtiny z nich neplánujú financie vo svojej domácnosti a takmer polovica nemá prehľad o svojich výdavkoch. Podľa Jany Mokráňovej (Nadácia Partners) ľudia majú pomerne zlý prístup k vedeniu vlastného a rodinného rozpočtu, ktorý často úplne absentuje: „Dlhodobé ciele si neplánujú takmer vôbec. Málokto z nich sa zaoberá napríklad otázkou životného štandardu na dôchodku, akoby očakávali, že sa o nich postará štát.“ K týmto slovám sme pridali krátky redakčný dôvetok:

  • To, že sa ľudia spoliehajú na štát, že sa o nich postará, má viacero dôvodov. Jedným z nich sú výmeny vlád, kedy sa k moci dostávajú aj populisti rôzneho razenia. V súvislosti s dôchodkami sa často objavuje meno terajšieho premiéra Roberta Fica, ktorý v očiach mnohých ľudí predstavuje akúsi modlu a už len jeho meno znamená istotu, že štát sa o nich dobre postará a že keď sa nevráti „zlá“ pravicová vláda, o svoj dôchodok sa nebudú musieť obávať…  

Október

Prioritou musí boj s biedou, chudobou a hladom vo svete, povedal na výročnom rokovaní Svetovej banky (WB) jej prezident Jim Yong Kim. Ako ďalej uviedol, banka sa musí čím skôr zreorganizovať, reformovať a namiesto iných činností venovať tomu podstatnému, teda boju s extrémnou chudobou a hladom vo svete,a to v čase, keď sa čoraz viac prehlbujú rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Najtypickejším príkladom je Rusko, kde počet miliardárov prudko rastie – od roku 2001 stúpol ich počet z 8 na 110 a podľa štúdie Global Wealth Report banky Credit Suisse tých 110 ľudí drží v rukách 35 percent bohatstva celého Ruska, čo nemá vo svete obdobu! Bežne držia miliardári majetok v objeme cca jedného percenta bohatstva tej-ktorej krajiny.

ECB a čínska centrálna banka PBOC uzavreli menový swap, ktorý je dostupný všetkým krajinám eurozóny. Podľa komentára spoločnosti Cyrrus dôvodom je rastúci obchod medzi eurozónou a Čínou a potreba zachovať stabilitu na finančných trhoch. Na niektoré detaily swapovej linky medzi ECB a Čínou upozornila Fio banka, pričom konštatovala, že Čína sa dohodovaním swapových liniek snaží posilniť postavenie juanu v medzinárodnom obchode a naopak zjavne oslabiť postavenie US dolára.

Z európskych štruktúr vzišiel priam úsmevný príbeh: Poslanci Európskeho parlamentu (EP) pracujúci vo dvoch výboroch, a to vo Výbore pre ženské práva a Výbore pre právne záležitosti, odobrili smernicu o rovnovážnejšom rodovom zastúpení žien pri ekonomickom rozhodovaní z dielne eurokomisárky Viviane Reding, ktorá chce, aby vedenie veľkých firiem viac držali v rukách ženy. V dozorných radách by ich podľa novom malo byť 40 percent. Europoslanci zdôraznili, že čo je vraj realitou v niektorých členských štátoch EÚ, musí byť povinné na celom jednotnom trhu v rámci Únie. Samotný návrh pani Viviane sa týka len veľkých spoločností, no europoslanci nad rámec tohto už aj tak nezmyselného návrhu iniciatívne vyzvali EÚ, aby rovnako podporila a zabezpečila rovnomernejšie zastúpenie mužov a žien aj vo vedení malých a stredných podnikov.

November

Konštatovali sme, že hlavným hýbateľom akciových trhov naďalej zostáva Fed a ním presadzovaná menová politika. Médiá špekulovali o tom, že pravdepodobná budúca nástupkyňa Bena S. Bernankeho, Janet Yellen, bude rovnako ako súčasný guvernér silnou zástankyňou uvoľnenej monetárnej politiky. Investori tieto informácie privítali s nadšením a v mnohých prípadoch to vyhnalo akciové trhy na nové historické maximá!

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBDR) upozornila, že niektoré štáty východnej Európy nikdy nedobehnú Západ. „Pre nedostatočné hospodárske a politické reformy nikdy nedosiahnu životnú úroveň vyspelých štátov na západe kontinentu,“ konštatovala banka vo svojej oficiálnej správe. Týka sa to predovšetkým bývalých sovietskych republík, samozrejme s výnimkou pobaltských.

Mediálne sa blysol aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyhlásil, že prijatie eura pre jeho krajinu nie je témou ani vo vzdialenom horizonte. Pripustil len to, že Maďarsko zváži prijatie spoločnej európskej meny, ale nebude to nielenže na budúci rok, ale ani v najbližších desaťročiach. „Najskôr možno za 30 rokov, ak euro bude vôbec existovať…“ Za hlavný dôvod proti prijatiu eura v Maďarsku a plneniu maastrichtských kritérií Orbán označil fakt, že členstvo v eurozóne znemožňuje tej-ktorej krajine vykonávať inovatívnu a neortodoxnú ekonomickú politiku.

December

Dlhoočakávané sa stalo skutočnosťou: V stredu 18. decembra predstavitelia americkej centrálnej banky Fed oznámili, že od januára znížia rozsah nákupu dlhopisov z 85 miliárd USD na 75 miliárd USD mesačne. Ako dôvod uviedli zlepšenie situácie na trhu práce a dodali, že prijmú aj ďalšie kroky na obmedzenie nákupov, ak bude zlepšovanie pokračovať. Obmedzenie podpory americkej ekonomiky posilnilo dolár voči euru aj japonskému jenu.

ČSOB konštatovala, že Fed otáča kormidlom: „Fed naplnil naše očakávania a nakoniec ľahko ubral nohu z plynu.„ V ďalšom komentári ČSOB hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš napísal: „Obrat kurzu v americkom Fede nie je nijako dramatický a sám o sebe zatiaľ nebude mať veľký vplyv. Symbolický význam ale nemožno podceniť – začína éra silného a drahšieho dolára, ktorá sa ale nie každému musí páčiť.“ V ohrození sú podľa Bureša tie ekonomiky, ktoré profitovali z lacného dolára, teda ekonomiky s deficitom bežného účtu (nedostatkom úspor), ktorý bol v minulosti vykrývaný predovšetkým krátkodobými dolárovými investíciami, špekuláciami: „Rozvíjajúce sa trhy sa začínajú báť prísnejšieho Fedu.“

Dva dni pred Štedrým večerom generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde zdôraznila, že Fond výrazne zlepšuje svoju prognózu rastu ekonomiky Spojených štátov. V roku 2014 by mohla rásť 2,6-percentným tempom oproti 1,4-percenta v predošlom roku. Podľa Lagarde sú za tým jednak zlepšujúce sa ekonomické údaje, predovšetkým pokles nezamestnanosti a jednak určité kompromisy v inak veľmi polarizovanom Kongrese, osobitne menovala najmä dohodu o rozpočte.

Na prelome rokov končí lotyššský Lats a nahrádza ho jednotná európska mena, čím sa eurozóna napriek neprajníkom a pesimistom ďalej rozrastá. Úradujúci český premiér Jiří Rusnok uviedol, že ani Česko nemá inú alternatívu než stať sa členom eurozóny: „Korunu treba vymeniť za euro. Dôjsť by k tomu malo za niekoľko rokov.“ Ale dobré správy sme zaznamenali aj doma. Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej analýze finančnej stability konštatovala, že finanční sprostredkovatelia majú príliš veľký vplyv na banky, ktoré kvôli nim môžu poľaviť vo svojich kritériách obozretnosti. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer-SD) povedala, že projekt jednej štátnej zdravotnej poisťovne sa nebude realizovať. Dalšia časť jej vyjadrenia však už nie je taká ružová. Projekt unitárneho systému verejného zdravotného poistenia sa totiž nebude realizovať len dovtedy, kým vláda naň niekde nenaškriabe peniaze.

Zdroj: finančné portály Investujeme.sk, Investujeme.cz a Hypoindex.cz, ktoré vydáva spoločnosť Fincentrum. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: www.sxc.hu 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial