Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Ropa sa prvý krát v histórii predávala za zápornú cenu. Čo bolo príčinou?

Natankovali ste si plnú nádrž? Na pumpe by vám mali za to zaplatiť. Asi takto vyzeral obchod s ropou v týchto dňoch. Májový kontrakt na dodávku ropy, ktorý exspiroval včera, sa predával za zápornú cenu.

Ešte v piatok sa končilo obchodovanie na úrovni 18,27 dolára, počas pondelka sa však cena prepadla až na mínus 37 dolárov. V utorok sa mierne zotavila na niekoľko dolárov nad nulou. Došlo k tomu vôbec prvý krát v histórii, teda odvtedy ako sa s ropou WTI začalo v roku 1983 obchodovať na Newyorskej burze.

Čo bolo príčinou zápornej ceny?

„Kolaps ceny májového kontraktu bol ďalším pripomenutím stresu, ktorý Covid-19 priniesol na trhy v uplynulých týždňoch,“ hovorí komoditný analytik Saxo Bak Ole Hansen.

Dôvodom prepadu ceny do záporu bolo to, že vyťaženú ropu jednoducho nebolo kam uložiť. Kapacity úložiska Cushing v americkej Oklahome sú totiž plné. Ropu z nich takmer nikto nechce a producenti prilievajú nové a nové zásoby. Cena preto skolabovala. Výrobcovia boli ochotní zaplatiť, aby si ich vyťaženú surovinu vôbec niekto zobral.

„Keď zásoby v úložisku rastú, cena WTI klesá. Cieľom je stimulovať dopyt rafinérií a exportérov, ktorí by ropu za nižšou cenu odobrali. Tento vzťah medzi cenou a dopytom však v súčasnosti nefunguje. Zabil ho vírus,“ vysvetľuje O. Hansen. Kolaps dopytu a ťažba bez obmedzení tak vytvorili tlak na skladové kapacity.

Cena májového kontraktu na ropu WTI klesla z januárových hodnôt o viac ako 80 percent. Hrozí, že kontrakt na júnovú dodávku sa bude vyvíjať podobne. Včera sa obchodoval za desať dolárov a krátkodobo spadol až na 6,50.

K prepadu cien došlo aj napriek tomu, že Rusko a Saudská Arábia sa pred desiatimi dňami dohodli na obmedzení ťažby a ukončení cenovej vojny. Aj Donald Trump ich dohodu privítal. „Zachráni to stovky tisíc pracovných miest v americkej energetike. Mal by som zablahoželať prezidentovi Putinovi  a kráľovi Salmanovi,“ uviedol na sociálnej sieti Twitter. Problémom však je, že dohoda o obmedzení produkcie bola síce podpísaná, do praxe sa dostane až v máji. Záplava trhu novou ropou teda pokračuje.

Aké bude mať prepad cien ropy následky?

Mohlo by sa zdať, že nízke ceny ropy sú dobrou správou, pretože môžu priniesť nízke ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach. Rapídny pokles cien benzínu a nafty sa však očakávať nedá, pretože veľkú časť z nej tvoria dane a marže rafinérií a distribútorov, len menšiu časť surovina.

Nízke ceny ropy na druhej strane spustia dominový efekt. „Tento pokles neprežije množstvo firiem,“ hovorí Ryan Fitzmaurice, energetický stratég Rabobank. Očakávaný krach producentov a exportérov ropy stiahne so sebou ďalšie spoločnosti. Množstvo ťažobných spoločností v USA si zobralo vysoké úvery. Ohrozené sú tak banky, ktoré im požičali, ale aj investori, ktorí do nich investovali prostredníctvom dlhopisov. Problémy ropného priemyslu sa tak prelejú aj do iných častí ekonomiky.

Spoločnosť Rystand Energy odhaduje, že cena ropy na úrovni 20 dolárov dovedie do konca budúceho roka ku krachu 533 amerických ropných spoločností. Cena desať dolárov môže mať „na svedomí“ až 1100 bankrotov.

Energetické spoločnosti, ktoré sú zahrnuté v indexe S&P 500 stratili tento rok 40 percent svojej hodnoty, a to aj napriek oživeniu, ktoré sme videli na akciových trhoch v posledných dvoch-troch týždňoch. Akcie spoločnosti ExxonMobil sú od začiatku roka v strate o 38 percent. Prvou kockou domina môže byť spoločnosť Whiting Petroleum, ktorá už 2. apríla požiadala o bankrot.

Tento rok je podľa odhadov ohrozených až 70 miliárd, ktoré petrolejárske spoločnosti dlhujú. V budúcom roku to môže byť ďalších 177 miliárd. Dôjde pravdepodobne aj reorganizácii odvetvia. Najviac ohrození sú americkí producenti bridlicovej ropy. Benefitovať z toho môžu silný hráči ako Exxon alebo Chevron.

Čo bude nasledovať?

„Niekto nevie, kedy sa dopyt po rope znova obnoví. Najmä v súčasnom prostredí zatvorených ekonomík. Aj po ich otvorení bude trvať nejaký čas, kým sa rafinérie znova rozbehnú,“ hovorí Bjornar Tonhaugen zo spoločnosti Rystad Energy.

„Veľmi to pripomína situáciu z polovice 80tych rokov, keď sa stalo niečo podobné. Príliš veľká ponuka a slabý dopyt. Ceny po tom zostali nízko ďalších 17 rokov,“ pripomenul šéf spoločnosti BP John Browne v rozhovore pre BBC.

Podľa O. Hansena sú aspoň vyhliadky pri rope Brent o niečo priaznivejšie ako pri WTI.  Aj jej cena síce klesla pod 19 dolárov, čo je najslabšia hodnota od roku 2002, výhodou tohto typu ropy však je, že sa môže skladovať kdekoľvek na svete. „Závisí to len na dostupnosti tankerov, ktoré ju transportujú. Nepokladám za príliš pravdepodobné, že by cena tejto ropy klesla hlbšie pod 15 dolárov. Aj to však môže viesť k zatváraniu a obmedzovaniu produkcie vysoko nákladových výrobcov,“ dodáva analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial