Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Ropa: Zo 148 na 48 USD za barel

Surová ropa je bezpochyby najdôležitejšou komoditou vďaka svojej doterajšej nenahraditeľnosti vo svetovej ekonomike. V júli dosiahla takmer na 150 USD za barel, odvtedy cena klesá. Čo bolo príčinou rýchleho rastu a ešte rýchlejšieho poklesu?

V prvej polovici roka sme boli ešte optimista a očakávali skorý koniec krízy na finančných trhoch, predovšetkým kreditných a akciových. Špekulovalo sa o recesii v USA, zatiaľ sa ale neuskutočnila. Ostatné ekonomiky, ako britská, nemecká či celá eurozóna stále rástli, rovnako tak rozvojové krajiny vykazovali solídne čísla, dopyt po komoditách bol vysoký.

Kreditná kríza zďaleka nebola tak vystupňovaná a investori stále vyhľadávali bezpečné prístavy, okrem iného na komoditnom trhu. Investície do komodít a predovšetkým do ropy podporili aj správy o poklese celosvetovej produkcie ropy v roku 2007, čo sa stalo po prvýkrát po piatich rokoch.

Médiá zaplavovali správy týkajúce očakávaného poklesu spotreby v roku 2009, ale aj ďalšieho poklesu svetovej produkcie. V reakcii na tieto správy a situáciu na trhu prehodnocovali aj analytici najväčších bánk svoje odhady ceny. Napríklad Adam Sieminski z Deutsche Bank videl veľké riziko rastu ceny ropy až k 200 dolárom za barel, rovnako tak americká Goldman Sachs. Väčšinou analytici zrevidovali svoje odhady pri cene 130 USD za barel na priemernú cenu v druhej polovici roku 2008 na 110 – 150 USD za barel.

Za najčastejšie príčiny rekordného nárastu cien ropy sa považoval rastúci dopyt po rope z rozvojových krajín ako je Čína, India, Brazília, ktorých ekonomiky rástli niekoľko rokov vysokým tempom. Ďalším dôvodom bola aj silná základňa dopytu Spojených štátov, ktoré sú najväčším dovozcom tejto suroviny. Existovali tu navyše obavy z nízkej produkcie, keďže investície do nových nálezísk nepovažovali za dostatočné, čo zvyšovalo obavy o budúcu výrobu. K všetkým týmto faktorom sa ešte pridával rekordne slabý americký dolár, v ktorom je táto surovina firma zaregistrovaná na svetových trhoch.

Júl 2008 – koniec rekordných cien ropy


Práve začiatkom júla, v čase, keď Európska centrálna banka prekvapujúco zvýšila úrokové sadzby o 25 bodov, základnú úrokovú sadzbu na 4,25%, obrátil dolár trend na úrovni EUR / USD 1,60 a vydal sa smerom za silnejšími úrovňami, konkrétne až k EUR / USD 1,25 v polovici novembra.

Jednoznačne investori v júli pochopili, že vyššie sadzby eurozóne v danej situácii skôr uškodia, ako pomôžu, a naopak USA a dolár s nižšími sadzbami sú v tejto situácii atraktívnejšie. S posilňujúcim dolárom a stúpajúcim napätím na kreditných trhoch sa investori úplne stiahli z komoditných trhov a presúvajú ešte stále svoje prostriedky do bezpečných aktív, napr. amerických dlhopisov.

Ceny komodít na svetových trhoch podľa indexu Reuters / Jefferies klesli o približne 50% zo svojho vrcholu začiatkom júla. Cena ropy prekonala 20. novembra ďalšie métu, keď sa barel severomorskej ropy Brent dostal až pod hranicu 50 USD a spadol až na svoje minimum z mája 2005. Hranica 50 dolárov však obchodníkom bola málo a ropa sa tak dostala krátko až pod 48 USD za barel.

Spomaľujúca sa svetová ekonomika

Hlavným a tým najdôležitejším dôvodom, ktorý tlačí v posledných mesiacoch ceny ropy nižšie, je najmä spomaľujúca sa svetová ekonomika, ktorá má na svedomí postupné znižovanie dopytu. Finančná kríza už zatlačila, alebo zatlačí vo 4. kvartáli, drvivú väčšinu priemyselne vyspelých krajín do recesie a bez následkov nezostanú ani rýchlo sa rozvíjajúcej krajiny, ako je napríklad Čína, ktorej rast by mal v budúcom roku klesnúť až k ôsmim percentám.


Kým predchádzajúcich šesť rokov stál rastúci dopyt za takmer nepretržitým rastom cien, súčasná finančná kríza a nižšia potreba ropy prispieva k prudkej korekcii. Najväčšieho poklesu v spotrebe sa pritom dočkali Spojené štáty, ktoré sú zároveň ďaleko najväčším spotrebiteľom.

Podľa pravidelného týždenného zisťovania MasterCard v USA klesala spotreba benzínu aj cez rýchle znižovanie cien v predminulom týždni o 2,8%, čo bol jej tridsiaty prepad v rade. Úrad pre energetiku odhaduje, že by mala tento rok spotreba ropy v USA klesnúť o viac ako 1 mil. barelov za deň, pričom v nastávajúcom roku ešte o ďalších 250 tisíc, čo by bolo najstrmejšie zníženie spotreby za posledných tridsať rokov.

OPEC bude narýchlo zasadať, pravdepodobne opäť zníži produkciu

Cenu ropy zatiaľ nedokázali podporiť ani špekulácie o možnosti ďalšieho zníženia ťažobných kvót ropným kartelom OPEC, ktorý sa zíde cez víkend v Káhire na narýchlo zvolanom summite. OPEC je v zložitej situácii, a hoci môže mierne korigovať ťažobné kvóty, žiadnych skutočne agresívnych krokov sa pravdepodobne nedočkáme, keď by mohol akýmkoľvek umelo vyvolanými rastom cien ešte viac poškodiť problémové západné ekonomiky a privodiť tak viac škody nielen im, ale v dlhšom horizonte aj sebe .


Cena ropy je takmer výlučne v rukách ďalšieho vývoja dopytu a výhľadu pre najväčšie ekonomiky, ktorý v nadchádzajúcom štvrťroku nie je pozitívny, čo by mohlo prispieť k ďalšiemu pozvoľnému znižovaniu. Opčné kontrakty na ropu už ale naznačujú, že investori už čoskoro vidia dno ceny ropy.


Počet investorov, ktorí očakávajú rast ceny ropy v ďalších mesiacoch, sa zvyšuje a odrazil sa tak od trojročného minima. Prvýkrát od júla 2007 sa takmer vyrovnal pomer nevysporiadaných opčných kontaktov na predaj aj na nákup ropy. Dosiaľ výrazne prevládali opčné kontrakty na predaj. Možno preto stále očakávať pokles ceny ropy, ale to dno by ropa mohla nájsť už čoskoro.


Autorka je analytička X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial