Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Ropu trápi globálny dopyt

Americká vláda opäť znížila odhady svetového dopytu po rope pre rok 2009. Tento údaj spolu s poklesom pravdepodobnosti zníženia ropnej produkcie OPECom na jeho víkendovom zasadnutí znova prinútil investorov zamyslieť sa nad dopytovo-ponukovými fundamentmi. A tie v súčasnej situácií opäť tlačia ropu nižšie.

Dopyt po rope by sa mal pohybovať na úrovni 84,27 mil. barelov denne, menej o 430,000 barelov od posledných odhadov. Podľa prieskumu Reuters väčšina z opýtaných analytikov nepredpokladá dohodu o ďalšom znižovaní ropnej produkcie OPECom. Väčšiu pravdepodobnosť vidia v snahe o prísnejšie dodržiavanie už dohodnutého zníženia ropnej produkcie zo septembra na úrovni 4,2 mil., barelov. Dôvodom pesimizmu analytikov ohľadom nových krokov OPECu sú predchádzajúce vyjadrenia jeho predstaviteľov, že pokiaľ sa cena bude pohybovať nad 40 USD, pre ďalšie znižovanie produkcie neexistuje veľký konsenzus.

To, že s dopytom po rope to nevyzerá príliš dobre, ukazuje minulotýždňové sčítavanie ropných veží od spoločnosti Baker Hughes. Tento index ukazuje očakávanie celého ropného priemyslu ohľadom budúceho dopytu. Vo februári „Baker Hughes rig count“  poklesol o 7,4%, čo je jeho najnižšia hodnota od apríla 2006. To v rozpore s odrazom Baltic Dry Index vyššie, čo len naznačuje že očakávania na strane dopytu sú skôr negatívne ako pozitívne.

To, že s cenou ropy nie je všetko v poriadku naznačuje aj Hub/WTI pomer ceny ropy a zemného plynu. Ten ukazuje na 5-mesačné maximá, čo znamená, že relatívna cena ropy je voči zemnému plynu veľmi drahá. Napríklad v pondelok dosiahla cena ropy nové mesačné maximá, pričom cena zemného plynu prepadla na nové minimá. Zdá sa že cena ropy by mohla byť nadhodnotená voči celému energetickému komplexu.

Toto tvrdenie podporuje aj súčasná štruktúra kontraktov futures, kde vidíme, že aprílový kontrakt (CLJ9) sa obchoduje asi o 1 USD nižšie ako májový kontrakt (CLK9). Tento rozdiel, pokiaľ je kladný, sa nazýva kontango (contango). Kontango odzrkadľuje náklady na držanie ropy; ak napríklad máme záujem o dodávku ropy v decembri, tak si kúpime decembrový kontrakt, pričom jeho cena bude vyššie zhruba o cenu uskladnenia ropy do decembra. Posledné týždne sa kontango na rope pohybovalo na úrovni 2 USD. Jeho súčasný pokles na 1 dolár naznačuje zmenšovanie sa dostatku ropných zásob, čiže vyšší krátkodobý dopyt po rope, ktorý by mohol stáť za posledným rastom tejto komodity.

undefined

Ako vidíme z priloženého grafu, ropa v utorok korigovala svoje zisky po tom, ako prelomila trendovú líniu vedenú od začiatku mesiaca. Jej prelomenie poukazuje na možnosť pokračovania korekcie jej predchádzajúcich ziskov.

Autor je senior analytik CI Komodity.

Aká bude cena ropy na konci roka?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *