Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Rozmýšľate o prechode zo živnosti na s.r.o.? Jednoznačná odpoveď neexistuje

Na začiatku podnikania riešia budúci podnikatelia častokrát dilemu, či si založiť živnosť, alebo sa rozhodnúť pre spoločnosť s ručením obmedzeným. Na túto otázka nie je ľahká odpoveď. Treba vždy zohľadniť konkrétne podmienky daného podnikateľa. Ponúkame niekoľko rád, podľa ktorých sa môžno lepšie zorientovať.

Tak živnosť ako i s.r.o patria na Slovensku medzi najobľúbenejšie a najčastejšie právne formy podnikania. Tieto kritériá treba pri rozhodovaní medzi nimi do úvahy:

sro-verzus-zivnost

Pri rozhodovaní sa o forme podnikania treba myslieť aj na rôzne životné situácie, ktoré môžu počas podnikania nastať. Napríklad dlhodobá práceneschopnosť a výpadok príjmu, kúpa bytu alebo domu a s tým spojená žiadosť o hypotekárny úver, prípadne potreba spotrebného úveru na rekonštrukciu alebo iné výdavky, materská dovolenka v prípade ženy – podnikateľky, žiadosť o podnikateľský úver a mnohé ďalšie.

Zvládnutie vyššie spomenutých situácií môže byť rozdielne pri podnikateľovi – živnostníkovi a spoločníkovi/majiteľovi s.r.o. 

vyhody-a-nevyhody-zivnosti-a-sro

Netreba zabúdať ani na legislatívne zmeny, ku ktorým môže často dochádzať. Dôležitých zmien týkajúcich sa podnikateľov, ktoré vstúpili do platnosti na začiatku roka 2016 je hneď niekoľko:

 • uplatňovanie DPH na základe prijatia platby,
 • virtuálna registračná pokladnica pre všetkých podnikateľov,
 • zvýšenie mesačnej minimálnej mzdy,
 • zvýšenie odvodov pre živnostníkov na sumu 142,20 €,
 • zrušenie povinnosti splácať peňažné vklady do základného imania na bankový účet,
 • čierna listina konateľov (zavedenie registra diskvalifikácií),
 • nový autorský zákon,
 • vyžiadanie dokumentácie k transferovému oceňovaniu,
 • mesačné daňové odpisy pri vybranom hmotnom majetku,
 • zmeny v kontrolnom výkaze DPH,
 • nové ustanovenia o „Spoločnosti v kríze“,
 • zvýšenie pokút za daňové úniky. 

„V roku 2015 bol podobne ako v roku 2014 väčší záujem o zakladanie živností. Túto formu uprednostnili až tri štvrtiny podnikateľov,“ hovorí Viliam Kováč, odborník na segment malých a stredných podnikov ČSOB. Dodáva však, že na druhej strane, živnosti vedú aj rebríček zrušených právnych foriem. V porovnaní so spoločnosťou s ručením obmedzeným sa ich za minulý rok zrušilo takmer šesťnásobne viac.

O zakladanie živností je najväčší záujem v prvej polovici roka. S blížiacim sa koncom roka záujem o začatie podnikania klesá, ale naopak stúpa počet zrušených živností.

Naopak, pri zakladaní s.r.o. nebadať až také veľké rozdiely ako pri živnostníkoch. Čo sa týka ich rušenia,  ich majitelia tak robia najmä v prvej polovici roka. Záujem o ich zakladanie v poslednom štvrťroku však tak ako pri živnostníkoch postupne klesá.

Zdroj informácií: ČSOB

Jedna odpoveď na “Rozmýšľate o prechode zo živnosti na s.r.o.? Jednoznačná odpoveď neexistuje”

 1. kokotko píše:

  hmmmmmmmm Severní Madarsko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *