Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Rozvíjajúce sa krajiny stále dokážu zhodnotiť investície nadpriemerne

Investície Nick Price 08.08.2013 | 00:00 0 Komentárov

Výnosnosť investícií v rozvíjajúcich krajinách sa spomalila, no nezastavila. Tieto krajiny dokážu stále nadpriemerne zhodnotiť investície, na príležitosti treba lepšie hľadať. Treba sa zamerať na podniky orientované na domácu spotrebu, alebo napríklad na africký trh.

Mierne hodnoty hospodárskeho rastu v Číne, nepokoje v Brazílii, Egypte a Turecku. Nejeden investor si dnes kladie otázku, či práve zažívame koniec obdobia rozkvetu v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách. Nie je to celkom pravda. Práve teraz je ale dôležité aktívne riadenie fondov v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách.

Rýchlo sa rozvíjajúce krajiny sú momentálne v pohybe: sociálne nepokoje v Brazílii, politicky motivované povstania v Egypte a Turecku a nové vedenie v Pekingu, ochotné uspokojiť sa s menším tempom rastu výmenou za hospodársky model, ktorý sa bude viac opierať o domácu spotrebu. Fázy ako tieto prirodzene vyvolávajú aj pochybnosti.

Podstata potenciálu rýchlo sa rozvíjajúcich krajín je neporušená

Pre investorov je preto práve teraz dôležitá celková perspektíva. Jednotlivé udalosti môžu pôsobiť prekvapujúco, čiastočne aj dramaticky. Základné faktory úspechu, vďaka ktorým sú peňažné investície do rýchlo sa rozvíjajúcich krajín atraktívne, však zostanú v platnosti aj zo strednodobého a dlhodobého hľadiska.

Z celkového hľadiska budú rýchlo sa rozvíjajúce krajiny aj v budúcnosti rásť oveľa intenzívnejšie ako hospodárstva priemyselných krajín. Z populácií rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, ktoré v porovnaní s prestarnutými západnými spoločnosťami rýchlo rastú a sú čoraz vzdelanejšie, z dlhodobého hľadiska vzídu čoraz širšie stredné vrstvy. S rastúcim blahobytom bude ich kúpna sila stále dôležitejším motorom rastu.

Podľa McKinseyho štúdie bude spotreba v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách v období 2010 až 2025 rásť dokonca šesťkrát rýchlejšie ako v rozvinutých hospodárstvach. Z tohto trendu budú profitovať najmä podniky, ktoré dodávajú tovar alebo služby na uspokojenie tohto dopytu. V tom spočíva podstata potenciálu rýchlo sa rozvíjajúcich krajín. Čas od času sa pritom na burzách rastúcich trhov môžu vyskytnúť dočasné turbulencie. Vo všeobecnosti však platí, že čím dlhší investičný horizont, tým vyššia pravdepodobnosť, že investori získajú nadpriemerné výnosy.

Pochopenie nového sveta rýchlo sa rozvíjajúcich krajín

Investori, ktorí sú voči rýchlo sa rozvíjajúcim trhom skeptickí, majú v jednom pravdu: Po desaťročí všeobecného rastu a relatívnej stability je dnes svet rýchlo sa rozvíjajúcich krajín oveľa zložitejší. Jednotlivé trhy, odvetvia a akcie, sa vyvíjajú výrazne odlišne ako ešte pred pár rokmi. Zvučné skratky ako BRIC či Next 11 už na pochopenie tejto novej reality jednoducho nestačia.

Napríklad nové zameranie čínskeho hospodárstva z vývozu na silnejšiu domácu spotrebu prinesie úplne nových víťazov a porazených. Na podniky, ako napríklad brazílsky ťažobný koncern Vale, budú mať negatívny vplyv klesajúce výdavky na infraštruktúru v ríši stredu. Naopak, brazílski producenti cukru a sóje by mohli profitovať z rastúcej kúpnej sily čínskych a iných spotrebiteľov. Aj v iných rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách vedú dynamické štrukturálne zmeny k novému prerozdeleniu bohatstva. Z pohľadu investorov to v žiadnom prípade neznamená koniec obdobia rozkvetu rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, ale skôr to, že investori musia byť v budúcnosti pozornejší a prehodnotiť doterajší spôsob investovania v týchto krajinách.

Staviť na budúcich víťazov

Nový svet rýchlo sa rozvíjajúcich krajín si viac ako kedykoľvek predtým vyžaduje aktívne riadenie fondov. Kým v roku 2000 na pokrytie širokého spektra rastúcich trhov ešte stačila pasívna investícia do indexu MSCI Emerging Markets, dnes v indexe výrazne dominujú veľké čínske a brazílske spoločnosti. Problémom je, že v prípade indexu MSCI Emerging Markets tvorí sektor spotreby len 20 % celkových titulov, a preto nemusí nevyhnutne zahŕňať budúcich víťazov. Práve tých však musia investori identifikovať namiesto toho, aby sa len spoliehali na niekoľké ťažké váhy v indexe, ktoré už možno majú to najlepšie za sebou.

Pri pasívnom prístupe investori napríklad premeškajú veľké príležitosti s menšími čínskymi titulmi z odvetvia spotreby, ktoré budú profitovať z rastúceho čínskeho domáceho trhu – podľa mňa ide o ukážkovú investičnú príležitosť. Podceňuje sa však aj potenciál Afriky ako investičného regiónu. Napríklad rýchlo rastúci dopyt po značkovom pive v Nigérii svedčí o tom, že stravovacie návyky sa rýchlo menia. Najväčší nigérijský pivovar Nigerian Breweries pritom profituje z kombinácie rýchleho rastu obyvateľstva a stúpajúceho príjmu na obyvateľa.

Ďalším príkladom sú mobilné siete. Mobilné telefóny a smartfóny sú v každodennom živote čoraz dôležitejšie. So všadeprítomnými mobilnými telefónmi zároveň prichádzajú veľké obchodné príležitosti pre poskytovateľov finančných služieb. Tretina kenského HDP medzičasom prebieha cez transakcie mobilného platobného systému M-Pesa patriaceho do koncernu Vodafone. Potenciál Afriky, ako investičného regiónu, je v prípade pasívnych investícií do indexu MSCI Emerging Markets zastúpený málo alebo vôbec.

Aktívne riadenie portfólia okrem toho umožňuje lepšie rozlišovať medzi jednotlivými odvetviami a zohľadňovať fundamentálne údaje podnikov, ako sú solídne bilancie, dobré vedenie podniku či trvalo udržateľná dividendová politika. Vďaka tomu sa dajú lepšie rozpoznať a zvládnuť aj riziká. V mnohých krajinách, ktoré momentálne sužujú nepokoje, bolo už dlhší čas badať zhoršenie hospodárskeho prostredia. Prostredníctvom podnikovej analýzy, ktorá zahŕňa aj príslušné trhové prostredie, sme to rozpoznali a svoju angažovanosť sme primerane obmedzili.

Investori by počas korekčných fáz nemali viac hádzať rýchlo sa rozvíjajúce krajiny do jedného vreca. V prípade kvalitného výberu titulov je len málo dôvodov na široký ústup z rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, ako sme ho mohli vidieť v uplynulých mesiacoch. Ten, kto v tejto súvislosti dôvodí rysujúcim sa obratom v úrokových sadzbách v USA či dokonca neúspešnými reformami v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách, si to príliš zjednodušuje. Skutočný tlak na indexy rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, odhliadnuc od obáv o motor rastu – Čínu, prichádza zo strany krátkodobých investorov, ktorí koncom minulého roka ešte využili nadbytok likvidity, aby stavili na rast. Pri prvom náznaku chystajúceho sa obratu v úrokových sadzbách sa títo investori z trhu masovo stiahli a trh sa tak ocitol pod tlakom. Skutočnosť, že kvalitné podniky sa napriek tomu držali dobre, potvrdzuje náš prístup spočívajúci v aktívnom investovaní v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách.

Autor je je manažérom viacerých fondov Fidelity zameraných na rozvojové trhy. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *