Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Ruský rubeľ opäť smeruje do krízy

Ruskú menu čakajú opäť ťažké časy. Trhy sa začínajú pripravovať na nadchádzajúce splátky zahraničných dlhov Ruska, čo vystaví tlaku domácu menu. Okrem toho Rusku neprajú ani klesajúce ceny na komoditných trhoch. Na blížiaci sa pokles meny pripravujú verejnosť už i širokospektrálne médiá. Hodnota by molha spadnúť až na 75 rubľov k doláru.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

  • Obchodníci opäť otvárajú na rubeľ short pozície
  • Aj lacné komodity hovoria v neprospech ruskej meny
  • Potom, ako v závere leta rubeľ posilnil pod úroveň 50, smeruje opäť k hodnote 60

Obchodníci si začali v polovici júla opäť budovať na rubli shortové pozície (na pokles ceny). Chcú sa tak zabezpečiť pred očakávanými splátkami zahraničného dlhu, ktoré by mali vrcholiť v septembri. Opakuje sa tak situácia z októbra minulého roka, keď pred splátkami zahraničného dlhu Ruska v decembri, rovnako záujem o shortové pozície stúpal.

Keď sa tento scenár zopakuje, budeme v priebehu nadchádzajúcich desiatich týždňov svedkami kontinuálneho tlaku na ruskú menu. Situáciu ešte viac sťažia nízke ceny komodít. Následne, ako v závere minulého roka, 4. novembra, dosiahol objem shortových pozícií svoj vrchol, klesol rubeľ za 12 týždňov na svoje dno 67 dolárov.

ciste-pozicie-rubel Čisté futures a opčné pozície rubľa 

 

Shortové pozície získali prevahu na long pozíciami (špekulujúcimi na rast) 14. júla tohto roka. Tento stav trval celý nasledujúci týždeň. Posledný krát k tomu v takejto miere došlo vlani 14 októbra, keď Rusko podobne čakali v štvrtok kvartáli objemné splátky dlhu vrcholiace v decembri.

Pozície short prevládali po dlhých deväť týždňov a vytvorili značný tlak na kurz meny.

splatky-zahranicneho-dlhu Plán splátok zahraničného dlhu Ruska vo všetkých menách (uvedené v mld. dolárov)

 

Situácia je dnes do značnej miery podobná. Rusko bude v septembri potrebovať zaplatiť 17 miliárd dolárov a následne v decembri 24,6 miliárd. Na rozdiel od vlaňajška je ale veľkosť splátok menšia. V štvrtok kvartáli to bolo až 67,2 miliárd dolárov.

Menší ako vlani je zároveň i previs derivátových pozícií. Minulý december to bolo poslednou kvapkou v pohári, ktorá vyvolala pád meny.

Na druhej strane bežný účet platobnej bilancie čaká v treťom kvartáli sezónne najslabšie obdobie. Ak budú nízke ceny komodít pretrvávať, stiahne to pravdepodobne prebytok bežného účtu na jednociferné hodnoty.

bezny-ucet-platobnej-bilancie-ruska Bežný účet platobnej bilancie Ruska (mld. eur)

 

Politika centrálnej banky kupovať 200 miliónov dolárov rezerv denne je ďalším negatívom hovoriacimi v neprospech rubľa. Doteraz bola centrálna banka vo svojom zámere zvyšovať rezervy presvedčivá. Bude zaujímavé pozorovať, či v nákupoch zakolíše, aj keď dôjde k výraznejšiemu oslabeniu meny.

Média opisujú všeobecnú nákladu na trhu s rubľom ako medvediu. Článok v populárnom ruskom bulvárnom médiu vyzýva čitateľov ku kúpe amerických dolárov ešte predtým, ako zdražejú. Podľa názoru autora Konstantina Smirnova by mohol pár USDRUB dosiahnuť v septembri hodnotu 65 a dokonca roka až 75. Ako pozitívum však noviny vyzdvihujú zvýšenie konkurencieschopnosti ruského tovaru na zahraničných trhoch.

pokles-rubla_1 Rubeľ od polovice júna prudko klesá

 

Slabý rubeľ je priaznivý voči exportérom, no zároveň povzbudzuje infláciu a obmedzuje spotrebu domácností. Inflácia tiež komplikuje snahu centrálnej banky znižovať sadzby. To všetko je bezpochyby zlou správou pre ekonomický rast a rovnako z dlhodobého hľadiska i pre rubeľ. 

Autorka je analytičkou Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *