Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

SASP navrhuje sprísnenie zákona o finančnom sprostredkovaní

Legislatívne požiadavky na vzdelávanie finančných agentov sú nedostatočné – tvrdí Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve a navrhuje rozšíriť počet hodín odborného vzdelávania a prestať zvýhodňovať vysokoškolákov. Do zákona 186/2009 o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve chce zaviesť aj reguláciu takzvaných „lovcov nehôd“ a odstrániť výnimku, ktorá pri životnom poistení umožňovala neoznamovať klientom skutočnú províziu.

Nie je agent ako agent

Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve združuje predovšetkým nezávislých sprostredkovateľov neživotného poistenia pre podnikateľov. Zaradenie do jedného koša agentov s internými sieťami poisťovní sa bývalým maklérom nepáči. Zákon 186/2009 síce rozlišuje medzi viazanými (výlučnými) finančnými agentmi konkrétnej poisťovne a samostatnými (nezávislými) finančnými agentmi, ktorí majú v portfóliu produkty väčšiny poisťovní, ale SASP by sa radšej vrátila k právnej úprave už neplatného zákona 340/2005. Ten im v pozícii maklérov umožňoval poskytovať rady za honoráre od klienta a zároveň fungovať na províznom systéme. Súčasná norma obe činnosti prísne oddeľuje, pričom takzvaní finanční poradcovia platení klientom nesmú byť majetkovo a právne prepojení na finančného agenta plateného províznym spôsobom.

Podľa SASP by bolo rozumnejšie, keby mali nezávislí ex-makléri voľnejšie ruky a pri každej konkrétnej zmluve by sa s klientom dohodli na spôsobe práce: buď platené poradenstvo alebo sprostredkovanie za provízie. Tak to podľa nich rieši aj pripravovaná európska smernica IMD II.

Aby bol takýto model možný na Slovensku, bude potrebné radikálne zmeniť zákon. SASP navrhuje: Zaviesť  možnosť uzatvorenia zmluvy medzi finančným agentom a klientom a zmluvy medzi dvoma samostatnými finančnými agentmi a zaviesť možnosť majetkového a právneho prepojenia medzi finančným agentom a poradcom.“ 

Viac informácií do registra

Aj keď klienti si môžu overiť svojho finančného agentaon-line registri NBS, zobrazené informácie nie sú postačujúce. Klient sa totiž z registra nedozvie, či podriadený finančný agent, ktorý ho kontaktoval, pracuje pod hlavičkou samostatného alebo podriadeného finančného agenta a teda či naozaj dokáže kvalifikovane vybrať najvhodnejší produkt, alebo na základe pochybných kritérií automaticky odporúča produkt poisťovne, pre ktorú pracuje.

SASP navrhuje: Do zoznamu podriadených finančných agentov vedenom v registri NBS doplniť  obchodné meno a IČO spoločnosti, v rámci ktorej podriadený finančný agent pracuje.“ 

Životné poistenie nesmie mať výnimku

Podľa zákona 186/2009 musí finančný agent na požiadanie klienta zverejniť výšku svojej provízie a to pri všetkých finančných produktoch s výnimkou životného poistenia. V tomto jedinom prípade hovorí zákon o nič nehovoriacej „priemernej výške nákladov“. Dôvodom tejto výnimky je oficiálne zložitosť výpočtu individuálnej provízie. Keďže však samotní agenti dobre vedia, koľko za uzatvorenú zmluvu dostanú, nielen v redakcii Investujeme.sk si myslíme, že v skutočnosti išlo úspešný lobing s cieľom nevyraziť klientovi dych vysokou províziou.

SASP navrhuje: „Zrušiť pri uzatváraní životného poistenia povinnosť informovať klienta  o priemernej výške nákladov na sprostredkovanie životného poistenia.“ V praxi by to znamenalo, že pri životnom poistení by sa zverejnila výška konkrétnej provízie, ako to dnes funguje pri vkladoch, úveroch, investíciách, starobnom sporení a neživotnom poistení.

Lovci nehôd musia byť regulovaní

Majú oranžové majáky, na aute veľký nápis naznačujúci riešenie dopravnej nehody a ako supy a vrhajú na menšie, či väčšie „búračky“ na cestách s ponukou, že za časť vyplateného plnenia pomôžu poškodenému s uplatnením si nároku v poisťovni. Samotné poisťovne ich prínos popierajú, tvrdia, že bežným klientom platia rovnako bez ohľadu na to, či ich takíto lovci nehôd zastupujú alebo nie. Na druhej strane však treba uznať, že niektoré medializované prípady jasne potvrdzujú, že poisťovne vedia byť pri nárokoch poškodených niekedy veľmi ťažkopádne.

Tak či onak,  isté je, že lovci nehôd žijú z časti poistného plnenia, ktoré by mal získať klient a preto by podľa SASP mali byť regulovaní. Najmä preto, že niekedy vystresovaný účastník dopravnej nehody ani netuší, čo ho takáto asistencia bude stáť.

Zmena vzdelávania

SASP navrhuje upraviť odborné vzdelávanie. Chce, aby vysokoškolský titul neznamenal automatickú výhodu oproti maturantovi: „ Vysoké školy sú rôzneho charakteru a aj absolventi tých VŠ, ktoré majú z hľadiska náplne práce k poisťovníctvu blízko (technické, ekonomické, právnické), by mali byť povinní si vzdelávanie kontinuálne dopĺňať.“ V súčasnosti totiž platí, že napríklad pri strednom stupni odbornej spôsobilosti musí maturant absolvovať 2-ročnú prax a osobitné finančné vzdelávanie vrátane skúšky, pričom vysokoškolákovi stačí iba skúška bez povinného vzdelávania. 

Samotná dĺžka vzdelávania je podľa SASP nepostačujúca: „V súčasnosti podľa platnej legislatívy postačuje, aby každá osoba, ktorá začína vykonávať činnosť sprostredkovania poistenia absolvovala odborné vzdelávanie v rozsahu 5 hodín. To považujeme za nedostatočné.“

Na druhej strane navrhuje SASP zmiernenie, kým dnes musí každý agent po štyroch rokoch splniť všetky podmienky vrátane skúšky nanovo, podľa asociácie by „ po 4 rokoch pôsobenia by malo odbornú skúšku nahradiť preukázanie absolvovania odborného vzdelávania príslušného stupňa.“

Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve zaslala pripomienky k zákonu 186/2009 na výzvu Ministerstva financií.  Ilustračné foto: sxc.hu.

Jedna odpoveď na “SASP navrhuje sprísnenie zákona o finančnom sprostredkovaní”

  1. Peter Šimko píše:

    Pripomienky k zákonu o sprostredkovaní sú zaujímavé, ale stále ide len o kozmetické úpravy, pretože zákon č. 186 je od základu zlý a nielen v rozpore s európskymi smernicami, ale aj so zdravým rozumom. Pozrite môj článok http://www.po­istenie.sk/po­istne-pravo-po-20-rokoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *