Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Saudi Aramco stále nie je na predaj. Historicky najväčšie IPO sa opäť odkladá

Investori čakajú na možnosť kúpiť si akcie najväčšieho svetového producenta ropy, spoločnosti Saudi Aramco, štyri roky. Nedávno útoky ju opäť odložili. Pôjde pritom o najväčšie IPO v doterajšej histórii.

Keď začiatkom roka 2016 uviedol korunný princ Mohammed bin Salman, že plánuje kótovanie akcií Saudi Aramco (oficiálne  Saudi Arabian Oil Company) nadšenie investorov bolo veľké. Lenže odvtedy uplynuli takmer štyri roky a najväčšia ropná spoločnosť na svete stále neuskutočnila primárnu verejnú ponuku (IPO) svojich akcií.

Útok dronmi prekazil Saudom plány

Keď to už konečne vyzeralo nádejne a hovorilo sa o emisii do konca tohto roka, po minulotýždňových útokoch dronmi na ropné zariadenia v kráľovstve je možné, že Saudi Aramco svoj úmysel opäť odloží, a to aj napriek prvotným informáciám, že vstup na burzu sa odkladať nebude.

Informáciu o tom, že zástupcovia štátnej ropnej spoločnosti opäť zvažujú odklad dlho očakávaného IPO zverejnil denník Wall Street Journal. V podobnej situácií ide o logický krok, keďže najskôr bolo potrebné zistiť rozsah škôd, dĺžku opravy a návratu produkcie na pôvodný objem. Tá je totiž pre hodnotu spoločnosti pred primárnym úpisom akcií zásadná. Aj keď niektoré zdroje tvrdia, že IPO sa odkladať nebude, zástupcovia spoločnosti sa k situácii zatiaľ oficiálne nevyjadrili.

Podľa pôvodných informácií sa malo jedno percento akcií na burze v Rijáde zalistovať do konca tohto roka a ďalšie percento v budúcom roku. Odsun by však v aktuálnej situácii po útokoch nebol ničím prekvapujúcim. Na trhu sa totiž objavila nervozita ohľadom toho, že by sa útoky mohli opakovať, čo by cenu ropy opäť tlačilo smerom nahor.

Snaha získať financie na odstrihnutie sa od ropy

Svedkami odkladu najočakávanejšieho IPO posledných rokov sme boli viackrát aj v minulosti. V lete 2018 sa dokonca objavila informácia o tom, že spoločnosť sa rozhodla prípravy na IPO stopnúť, ale nakoniec bola zástupcami ropnej spoločnosti vyvrátená. Dôvodom, prečo sa kótovanie akcií v minulom roku nakoniec neuskutočnilo boli pochybnosti o hodnote firmy, ktoré pramenili z nedostatku transparentnosti a informácií o veľkosti ložísk ropy v krajine.

Aj keď si saudské kráľovstvo ohľadom kótovania „svojho národného pokladu“ dáva načas, zrušenie celého procesu je len málo pravdepodobné. Jedným z hlavných dôvodov uvedenia spoločnosť na akciový trh je totiž paradoxne získanie financií na projekty, ktoré by zmenšili závislosť krajiny na „čiernom zlate“.

Ročný zisk 111 mld. dolárov

S ohľadom na túto skutočnosť začala spoločnosť len nedávno  zverejňovať svoje hospodárske výsledky. Prvýkrát uviedla výšku svojho celoročného zisku v apríli tohto roka, keď informovala, že za rok 2018 dosiahla tržby 356 miliárd dolárov a čistý zisk 111 miliárd dolárov.

Saudi Aramco má celkovo v úmysle kótovať päť percent svojich akcií, pričom má ísť o najväčšie IPO v doterajšej histórii celkovo. Oficiálne by hodnota saudskoarabskej spoločnosti, podľa slov korunného princa, mala predstavovať približne dva bilióny dolárov, no analytici sa prikláňajú k nižšiemu ohodnoteniu na úrovni 1,5 bilióna dolárov.

Po uvedení akcií na domácom trhu by malo nasledovať zalistovanie aj v zahraničí, pričom sa uvažuje najmä o Tokiu alebo Londýne. Každopádne, načasovanie zostáva výhradne v rukách saudskoarabskej vlády. Investori si budú musieť počkať na jej rozhodnutie.

Autorka je analytička spoločnosti xPartners.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial